Switch to full style
Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.
Odgovori

Puni potencial

23 sij 2006, 11:56

Samo razmisljam o potencijalu, motivaciji i trudu opcenito - nekad cujemo komentare kako je neko dijete pametno ali lijeno za ucenje, ili da ne koristi puni potencijal, da je jako bistro ali nema motivacije itd. (ne mislim na konkretne primjere...). Imam i ja jednog takvog sina doma, jako je bistar, kad hoce i kad ga nesto zanima moze se skoncentrirati, nadje u sebi upornost, i postize zadivljujuce rezultate u tom podrucju - no kad ga ne zanima mos' se fuckat i s takvim pristupom zivotu vec vidim kako ce u svojoj karijeri imati petice iz nekih predmeta i teskoce s drugima, ne zato jer nezna i nemoze, nego zato jer ga ne zanima i nije ga
iga. E sad, koliko je korektno tjerati dijete da se trudi kad kao roditelj znas da moze bolje? Dokle smisljat nacine za motivaciju? <
><
>Sijecam se kad sam bila klinka sam svirala klavir i svake godine sam svirala za Barokne festivale i Bach natjecanja (jedini skladatelj koji mi je do
o iso jer sam matematicarka u dusi) - i UVIJEK je bilo saka bijele djece i svi ostali Azijskog porjekla, i naravno, oni su rasturali - svirali su ko strojevi - ne vjerujem da su bijela djeca manje sposobna ili talentirana pa zato ih nije bilo toliko na tim natjecanjima, nego vjerujem da je razlika tu u odgoju - ne kritiziram niti ne hvalim nacine odgoja, ovo sam samo navela kao primjer - jeli mi kao roditelji zaprtavo premalo ocekujemo od svoje djece? Jeli smo preopusteni? ILi je zapravo sve o.k., nek se djeca igraju, kaj ce im ionako sva ta znanja...<
><
>nadam se da ste skuzile o cemu ja tu filozofiram... <i></i>

filozofiranje

23 sij 2006, 13:36

cuj ja mislim da te darovitost ili nedostatak interesa ne opravdava od toga da neke stvari moras nauciti. U krajnjoj liniji onda bi ja svojoj trebala dopustiti da ima iz citanja dvojke jer ju to ne interesira. Ni nemre ju zainteresirati dok ne postane dovoljno do
a u tome.<
>E sad da li sam ja bila kontraproduktivna sto sam ju ponekada stezala kad se njoj nije dalo, vjerovatno. I tu stalno ponavljam jednu uzrecicu kuma mojih roditelja koji je uvijek govorio da djecu treba do
o zasarafiti ali da je prava umjetnost roditeljstva da prepoznas kad ih moras otpustiti da ne puknu.<
>Sto se toga tice evo ja s njom najvise vjezbam sada pisanje engleskog i matematiku (nemres vjerovati jer smo prosle godine samo po citanju tandrkali a sad je izrazila zelju da napravi svoju prvu slikovnicu ) <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 14:07

Quote:E sad da li sam ja bila kontraproduktivna sto sam ju ponekada stezala kad se njoj nije dalo, vjerovatno. I tu stalno ponavljam jednu uzrecicu kuma mojih roditelja koji je uvijek govorio da djecu treba do
o zasarafiti ali da je prava umjetnost roditeljstva da prepoznas kad ih moras otpustiti da ne puknu.<
><
>e tu je kljuc - sad to treba samo savladat i usavrsit... <
><
>i osim sa zadacama u skoli, to se odnosi na vanskolske aktivnosti - gdje je zdrava granica izmedju leprsanja od aktivnosti do aktivnosti i zavrsavanja onog kaj si zapoceo. <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 14:48

<
><
>edit: uvrijedljiva recenica iz
isana <i>Edited by: Wawayuq at: 23/1/06 14:49<
></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 15:11

Quote:e tu je kljuc - sad to treba samo savladat i usavrsit... <
>jucer mi je MM rekao jednu stvar kojom se ja vec duze vremena bavim a to je da on smatra da su neuke, priproste mame sa sela puno bolje mame od nas kvaziintelektualki. Naime one reagiraju instinktivno a mi citanjem hrpetina knjiga o odgoju i kako bi trebalo pravilno reagirati zapravo ubijamo to instinktivno.<
>Znas skoro pa sam sklona se sloziti s njim u zadnje vrijeme. <
>Valjda treba reagirati zdravo razumski kako ti u tom trenutku dodje i ne previse filozofirati <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 15:52

prljavija?.od koje to djece... <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 16:49

joooooj cvita, nemoj se sada uvrijedit, evo ispricavam se sto sam uvrijedila neke ljude i povlacim svoje rijeci koje sam rekla vise u zeka-peka tonu bez prethodnog razmisljanja - ajmo sad nazad na topik <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 16:57

<
>podnick ti fakat pristaje<
>A sad u revijalnom tonu...sviđa mi se ova usporedba sa pritezanjem i stezanjem...morat ću malo poraditi na sebi i finoj motorici u upotrebi datih alatki <i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 17:33

Nisam sklona teroriziranju djeteta aktivnostima koje samo ne zeli, ali ne pristajem ni na odustajanje pri prvim poteskocama. Mi smo bas sad u fazi kad bi ona rado odustala od glazbene skole jer je solfeggio dooosaadan (ja bih rekla - tezak, cak prije nego dosadan, ali ona to ne priznaje), a bez njega se ne moze ni na istrument ici... Moj je stav da se godina mora zavrsiti! A ovaj put me iznenadio mm koji je rekao da ako smo invesirali vrijeme i novac, onda se skola (tj. 6 razreda) moraju zavrsiti. Kako se on inace rijetko odluci odgojno - o
azovno djelovati, ovaj put cu prepustiti njemu odluku jer sam sigurna da se ne radi o pravoj mrznji prema nekoj aktivnosti nego najobicnijoj liniji manjeg otpora tj. kad postane malo teze i pocne zahtjevati angazman i vrijeme - odustanes. E, malo sutra. Zvoncica 1997.<i></i>

Re: filozofiranje

23 sij 2006, 21:57

nemam pojma...mislim da nema nekog recepta...ta istočna djeca iz prvog posta, oni su bokci drilani ko Janica i Ivica<
><
>e, to nema šanse da radim svojoj djeci<
><
>mislim da ipak najviše ovisi o karakteru djeteta<
>možemo mi sad nekaj gurati i inzistirati dok su mali, ali vrlo
zo bude to sve jaako labavo...<
><
>ne znam, bumo vidli L.97<
>A.00<i></i>

Re: filozofiranje

24 sij 2006, 16:08

Potencijal, motivacija, trud.....baš i ja razmišljam kako bi to posložila kod svoje djece..Onda se pak pitam kako da shvatim potencijal ,ako idem s pretpostavkom da su moja djeca prosječna kao i velika većina...znači do svih moram tražiti isto?<
>Motivacija..a koje je dijete danas ima?<
>Trud...ok,potruditi će se,ali reči će da je to radi mame :dunn<
>Veliki potencijal.....ja poznam samo jedno takvo dijete,fakat lumen...prosjek 5,0,veoma malo mu treba za svakodnevno gradivo,gotovo sve zapamti na satu (razgovarala s njegovom mamom,i radi se o višim razredima osnovne), roditelji ga ništa ne trebaju upozoravati,i ne rade s njim jer ne znaju i ne mogu mu ni pomoći..e sad mali ima dvije godine mlađeg
ata,koji je odličan/vrlo dobar,ali uz ogromne muke i višesatno sjedenje i zagrijavanje stolice, ali pritisak nastavnika je takav jer ga uspoređuju sa starijim
atom ..<
>Eto,ovaj stariji ima veliki potencijal i motivaciju uz malo truda i muke...mlađi je manjeg potecijala,ali visoke motivacije i pozamašnog truda.<
>Odgoj im je isti i žive u jednakim uvjetima....<
>Uopće ne znam da li sam što i rekla, ,ali i topik je filozofiranje<
><
> <i></i>

Re: filozofiranje

24 sij 2006, 16:12

Quote:topik je filozofiranje<
>a kaj ak ti se sad wawa naljuti kaj njen topic nazivas filozofiranjem? <i></i>

Re: filozofiranje

24 sij 2006, 16:18

he he Bubi, pa upravo je topik filozofiranje na temi potencijala, trudu, motivaciji...<
><
>Cvita, puno si rekla! Bas tako, neka djeca s tzv. manjim potencijalom ce postici puno zbog truda i upornosti, a druga ce djeca koji imaju talent iliti potencijal postici malo zato jer su ljena i/ili nezainteresirana - uspjeh (ocjene, svladane vjestine, bodova na natjecanjima itd.) ne ovisi samo o mogucnostima i potencijalu nego ovisi vise o trudu i volji i manje o potencijalu. E sad, koliko je uredu tjerat dijete koje je talentirano za nesto ili nadareno za nesto drugo da se time bavi ako ga ne zanima i nema motivacije? (opet ne mislim o svom djetetu, niti o nekim konkretnim primjerima, nego filozofiramoooooo ) <i></i>

Re: filozofiranje

24 sij 2006, 16:41

wawa <
><
>napisah nešto, ali me u međuvremenu nešto odlogiralo...dakle, za mene je trud najbitniji,ako idem s tim da je dijete prosječno.<
>Uvijek kažem najstarijem, ok ne ide ti matematika....ali uvijek je možeš naučiti za vrlo dobar....nije me
iga hoćeš li sjediti tri sata i šarkati ili uključiti moždane vijuge i vježbati.Da se razumijemo i dok netko ne skoči..objasnim, pokažem i zajednički rješimo par zadataka..i sad je tvoj dio za odraditi..5,10...ako treba i 30 zadataka.<
>U početku je bilo savkako (govorim o višim razredima osnovne)..a onda je dečko shvatio pravila...i sad je sve posloženo..dakle ovo što mi ne ide uložiti ću malo više truda, gurati ono što volim i tu biti odličan <
> <i></i>

Re: filozofiranje

24 sij 2006, 16:57

mislim da ne treba forsat kad vidiš da ne ide, nego treba procijenit kad je u pitanju lijenost, malodušnost, a kad stvarno nemogućnost da se bude bolji<
>ako moj miš ima 4 iz engl. samo zato jer nije pisao domaće zadaće, e to ću forsat <
>ako ima 4 iz matematike jer kad piše test umjesto da z
aja oduzima ili cijeli zadatak ne riješi jer ga nije vidio, a učiteljica kaže da je lumen za matematiku e to ću forsat <
>ako vidim da ne zna crtat, a ne zna jer je na majku , ako nema sluha i ne zna pjevat, ako mu ne ide tjelesni jer ne može nešto preskočit ili tak nekaj, onda to sigurno neću istjerivat do kraja<
>s druge strane, što se tiče sl. aktivnosti, probao je ići na karate, nako tri mjeseca je molio da ne ide jer mu je bilo dosadno, nije se u tom našao<
>pokušali smo s plivanjem, ni to nije išlo<
>sad ide na hokej, to zbilja voli, ali tu ne popuštam, jer kad mu se ne ide na trening jer bi radije doma gledao seriju, onda nema vrdanja <i></i>

Re: filozofiranje

25 sij 2006, 11:33

moja princeza spada u one koje nisu skoro nista ucile u OS, pa joj je sada problem u gimnaziji.<
>Pisala je kontrolni iz mat koja joj je u OS isla po loju, i dobila je 2 Veli da je radila gomiletinu glupih gresaka i da nije znala samo jedan zadatak od njih 10. Bila sam bas razocarana i rekla sam joj da koja korist od njene silne pameti i darovitosti ako to nikako ne koristi.<
>Ona bi u mislima sve napravila, ali kada treba i potegnuti - to ide taaaaaaaaaako tesko, strasno je lijena i ja ne znam kako ju motivirati. Kada nesto zbilja zeli onda to i radi, ali je takve zelje drze kratko <i></i>

Re: filozofiranje

25 sij 2006, 17:37

Joj,Nadice,mozda mi je prerano kukat,jos prije par mjeseci sam pisala ovdje kako sam ponosna na nju jer odmah iz skole ne zeli se ne presvuci vec radi zadacu-sama i sa lakocom-je,je,bilo joj je zanimljivo,a sad vec joj je sve to glupo i dosadno(meni se cini da je totalno bez motivacije ).Npr.ona izvrsno cita(kad je posla u skolu citala je vec titlove na TV),no slusajuci ostale(koji slovkaju,sporije citaju i sl.) ona to tako z
za i sfuseri ,bez tocke,zareza i sl.<
>Hmmmmm,i eto od starta kad je uveliko odskakala cini mi se da namjerno pokusava sebe dovesti u taj neki prosjek(ili cak ispod prosjek) u razredu. <i></i>

Re: filozofiranje

26 sij 2006, 12:00

Quote:ako vidim da ne zna crtat, a ne zna jer je na majku , ako nema sluha i ne zna pjevat, ako mu ne ide tjelesni jer ne može nešto preskočit ili tak nekaj, onda to sigurno neću istjerivat do kraja<
>a zakaj ne? Zato kaj to TEBI nije vazno <
>mora biti u svemu superiska inace tko ce se zaljubiti u bezubog hokejasa <i></i>

Re: filozofiranje

26 sij 2006, 13:22

Ma ne zato, nego zato jer mislim da neke stvari ne možeš naučit, ako nemaš sluha, nemaš, ak nemaš talent za crtanje možeš naučit do neke granice ali vjerojatno ti rad neće bit na panou, jel me kužiš.<
>A matku forsam jer ju on voli, jer mu to ide, ali je površan, ne pročita zadatak do kraja, bitno mu je da prvi u razredu riješi test i ne skoncentrira se na pitanje, a može bit bolje. Inače ja nisam voljela ni matku, ni fiziku ni kemiju i potpuno razumijem ako to nekome ne ide ili ne kuži. <
><
><
>Quote:mora biti u svemu superiska inace tko ce se zaljubiti u bezubog hokejasa <
><
>p.s. nadam se da si shvatila kakva ću ja do
a sveki bit <
> <i></i>

Re: filozofiranje

26 sij 2006, 14:40

ovo prvo sam te isto zezala tak da mi nemoj sad tu objasnjavati zasto ti dijete ne zna drzati pastelu u ruci <
>Uvjerava mene jucer moja cer da joj je dosta njenih glupih frendica koje ju zezaju i bacaju joj kapu i naganjaju s torbom i da ce ici doma sama.<
>Ja reko a sto ne ides sa susjedom (ovim tvojim muskim).<
>kaze ona ne dolazi u obzir onda bi me tek zezali.<
>na to joj MM punim argumentiranim odgojnim metodama objasni da zato i treba ici s njim doma jer se hokejasi najbolje soraju <
>eto tako da znas <
> <i></i>

Re: filozofiranje

26 sij 2006, 16:20

a reči ću ti nešto na tu temu da ne privatiziramo topic <i></i>
Odgovori