Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.
Tema je zaključana

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

07 svi 2013, 22:14

Trenutno je najveća obaveza vrijeme provedeno u glazbenoj, a kad krene sama trošit će i više vremena na odlazak i dolazak.
Osim toga u višim razredima će sigurno i redovna škola biti zahtjevnija pa će vjerojatno trebati i bolje organizirati vrijeme, a možda i od nečega odustati. Uz to ide još na hrpu aktivnosti. No neke su joj i mjesto gdje se druži s prijateljicama.
Doma vježba violinu oko 15 min no ne svaki dan, solfeggio za sad usvoji na satu. S time da bi instrument bilo dobro da vježba više no nekako joj to teško dolazi na red :mrgreen .

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

08 svi 2013, 11:14

Vidim slična iskustva. Uglavnom puno obaveza.

S obzirom da se današnji standard škola jako povećao što se tiče gradiva i obaveza, bi li bilo pametnije da dijete završi osnovnu glazbenu godinu ranije od osnove škole?

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

08 svi 2013, 11:52

moje su obje u glazbenoj, starija u 3. i mlađa u pripremnom razredu (starija je 4. osnovne, mlađa 1.)
osim glazbene idu još na vanškolski jezik i nije im, a ni meni ništa naporno (iako je starija u glazbenoj pet puta tjedno, osim nastave, ide još na orkestar i zbor). ja sam za opciju ranijeg polaska u glazbenu jer nemam namjeru forsirati srednju tako da je bolje da najprije završi jednu pa drugu školu (ali to sve znaš ;))
Zadnja izmjena: Ina66; 08 svi 2013, 13:39; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

08 svi 2013, 12:18

Moji su u prvom razredu išli u pripremni stupanj, a u drugom su već počeli s instrumentom. N je završila nižu muzičku, L još ide, J je tek počeo.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

08 svi 2013, 13:28

Ne bi ni ja svoju forsirala. A i daleko mi je ta srednja uopce jos. Bilo koja. :mrgreen

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

08 svi 2013, 21:09

E bas to kaj veli lasta, odlasci i dolasci, a neidu jos same pa mene to iscrpljuje vise nego njih. Na jesen ce ici i na hip hop, glazbena je rano popodne tAk da je svako vece free al je meni to tlaka vodit i na druge stvari .. Al da se to nastimat pa da ima instrument odmah poslije solf pa je to samo 2x tj sve .

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

29 svi 2013, 21:25

prošao je ispit na solf., idući tjedan ispit iz gitare i to je više-manje to. Drugi razred gotov :joy

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

29 svi 2013, 21:38

Cure, od koje dobi/razreda nije rano na violinu?
Znam da to zavisi i od samog djeteta, ali generalno, koja je optimalna dob za početi.
Sofija (6) već par godina priča o tome, jako je zainteresovana, voli ples, ide na balet (moderni) i folklor,
kod nas kreću u školu sa 6 godina, tak da bi ona htjela na jesen krenuti i s violinom, je l' prerano?
Kolega (profesor muzičkog) mi kaže da bi mogla krenuti pa da vidimo kako će ići, ali htjela sam vidjet s vama koliko to ima smisla.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

29 svi 2013, 23:07

evo, moj prvašić (u OŠ) ide na klavirsku radionicu, a ne u glazbenu školu, jer je meni i mm jednostavnije sve obaviti u radijusu od 250 m (od nedavno pješačke zone :joy ) nego voziti dijete 12+12=24 km x puta tjedno... naravno, treba uzeti u obzir i to da on ima dovoljno vremena da se prebaci u redovnu glazbenu školu, ako to bude htio... gradivo koje uči na radionici je ionako isto, prilagođeno njegovom ritmu i dobi, a učiteljica koja drži radionicu zaposlena je u glazbenoj školi... i to je jedno od mogućih riješenja; ono što, po meni, nedostaje u svemu tome jeste nastava solfeggia, ne zbog znanja, njega dobije ga na radionici, već zbog druženja s drugom djecom s kojom dijeli interes prema muziciranju: tojepitanjemojenostalgije

Za desetak dana imaju završni koncert, a posljednjih mjesec dana vježba 1-1,5h na dan :shock (na koncu mm i ja kuckamo, zujimo i okrećemo očima (čekamo da završi) kako bismo otišli klatiti vani: proljeće je!)

... ali je već napomenuo kako nema namjeru svirati preko ljeta...

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

30 svi 2013, 09:05

Olja, moji su u starosti 6 godina krenuli najprije na pripremni stupanj, a onda sa sedam godina na instrument. To naravno nije pravilo. Violinica imaš malih tako da veličina instrumenta nije problem. Kad su vam upisi? Kod nas su već prošli.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

30 svi 2013, 09:34

thnx Hajdi, nisam sigurna da imamo pripremni razred, tek trebam otici da vidim, a i za upis isto.
Neko mi je rekao da je u 6. mj., no ni to nisam sigurna.
Pripremni mi se pak čini kao bolja varijanta, ako ga imamo.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

30 svi 2013, 12:54

i moja je išla godinu dana na pripremni solfeggio, paralelno s prvim razredom OŠ, a sad je bila na prijemnom za 1. razred glazbene
osim glazbene darovitosti, bitno je i da dijete zna čitati i pisati te da je u stanju pratiti nastavu 45 minuta

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

30 svi 2013, 13:48

da, o tome sam čitala, S. čita i piše, već više od godinu (:ne pitaj), zainteresovana je jako i dosta zrela,
no 6 je 6, pa ne znam kako bi išlo s tim, nakon razgovora u školi idući tjedan ću biti pametnija.

ja sam, s druge strane, kasno krenula u muzičku,bila sam 6. raz. osnovne, kratko svirala klavir, ali nikad nisam bila motivisana, ona je, jako.
MM svira pomalo harmoniku i sintisajzer, išao je u muzičku nekoliko godina ali je odustao, pa je to više onako za svoju dušu i rijetko, no kad god izvadi instrumente S. se pridružuje, jako joj je napeto, i priča stalno da želi violinu,
kad sam je pitala zašto baš violinu, kaže "da mogu držati koncerte na otvorenom!" :lol

zapravo, mislim da ni prerano nije dobro jer ako su nezreli za to, može biti kontraproduktivno, ali S. je baš uporna s tom pričom, pa hoću vidjeti ima li smisla da krene sad.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

31 svi 2013, 13:56

moja svira violu. slicno ko i violina, razlika je u velicini , uglavnom jako tezak instrument, fizicki mislim zahtjevan. bole ruke leda.. mojoj znaju ici grasci znoja nakon pol sata sata u skoli. ja bi rade kasnije tj pripremni u 2 r i onda u 3 r bas instrument. mozdA se i predomisli i odluci za neki drugi. s 6 je po meni prerano. jer to nije slobodna aktivnost vec prava skola, sa zadacama i svakodnevnim radom , ucenjem solf. i sviranjem, vjezbanjem .. ja bi ju pustila do 2 tj 3 razreda. bit ce joj i osnovna naporna . ipak je to promjena.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

31 svi 2013, 14:15

je l' da da je bolje malo sačekati?! :/
iskreno, ja bih i voljela da izabere drugi instrument jer smo na zadnjem pregl. kod fiz. ustanovili blago odstupanje od normalne zakrivljenosti kralježnice, zapravo nalazi se u širim granicama normale, ali je ujedno indikacija za praćenje i vjezbice par mj.,
pa sam doktoricu pitala za violinu, ona veli da može bez problema ići, jer kod nje to zbilja nije ozbiljno, ali me to svejedno muči, pa bih radije da se predomisli i zbog toga.
na razgovor ce svakako otići idući tjedan, da vidimo šta nam se još nudi i kad je najbolje vrijeme.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

31 svi 2013, 14:30

Moj završava treči razred violine, i on je sam odabrao, otprilike su mu isti razlozi bili - sviđa mu se zvuk i violina je mala pa je može nositi i svirati gdje želi :mrgreen .
Krenuo je u 2. razredu osnovne u glazbenu, po meni je to optimalno, već su adaptirani na školu i sjedenje 45 minuta, u stanju su pratiti i shvaćaju to ozbiljno.
Krenula je i jedna curica sa 6 godina, paralelno s njima, ali uvijek pomalo kaska za njima, pogotovo u solfeggiu, a isto je bila strašno motivirana (još uvijek je).
Ako se pravilno drži prilikom sviranja nije ništa posrebno fizički naporno, treba slušati profu kakav je pravilan postav (mi smo oko držanja imali dosta problema jer je bio ukočen i nije baš slušao savjete :mrgreen )
On je još uvijek zadovoljan odabirom i već stvarno lijepo svira :) .

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

31 svi 2013, 20:42

Je onda je bolji mozda neki instrument koji ne drzi u jednu stranu. Mi isto imamo problema s kicmom, a citala sam da violinisti i sl koji u stranu drze instr. znaju imat problema, ima i logike jer kako 15 min na dan vjezbanja moze izravnat tj utjecat na ispravljanje tako i 15 min svaki dan bit u zakrivljenom polozaju moze i dovest do pogorsanja. Isto i sa svim instrumentima u stranu. Mojoj je vec ta lijeva str . Nijansu drugacija i trebala bi vjezbat istezanje jer lako moze otic u skoliozu zbog toga.
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0025 ... 12855P.pdf
Ovo sam na brzinu nasla, ima dosta na netu. Medutim za neko vece ostecenje ipak mislim da treba vise vremena od osnovne skole no nikad ne znas dokle ce ici koje dijete a ako vec sad ima problem moguce je da ce se pojacat. Npr moja je htjela flautu a flauta i zdrave zube piga i gura celjust a ona je imala otvoreni zagriz ispravljiv aparaticem no ortodontica je rekla bolje ne .
Bolje neki instrument gdje sjedi ravno il ispred sebe simetricno. Moja je inace izuzetno mrsava cura pa sigurno da i to ima utjecaja. Probala sam ja drzat violu i kao svirat, odma me bole ruke , i nije mi ugodno stajat . Pripremni je super jer se susretnu sa svim instrumentima.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

31 svi 2013, 22:42

Dobri andjeo je napisao/la:Medutim za neko vece ostecenje ipak mislim da treba vise vremena od osnovne skole no nikad ne znas dokle ce ici koje dijete a ako vec sad ima problem moguce je da ce se pojacat.
bas to, pored različite startne osnove sa deformacijom, dovoljno da se najezis sto mozda to i podstičeš nepreveniranjem rizika. :/
mislim, dilema je svakako tu, ako s jedne strane nema dokazanog rizika, žao mi bi mi bilo spriječiti je kad toliko mašta o tome (ukoliko nastavi), a onda, opet, to se ne može mjeriti s potencijalnim rizikom da joj to bude još jedan podsticaj za nekakvo pogoršanje.
hvala za link!

Kris2 je napisao/la:Krenuo je u 2. razredu osnovne u glazbenu, po meni je to optimalno, već su adaptirani na školu i sjedenje 45 minuta, u stanju su pratiti i shvaćaju to ozbiljno.
Krenula je i jedna curica sa 6 godina, paralelno s njima, ali uvijek pomalo kaska za njima, pogotovo u solfeggiu, a isto je bila strašno motivirana (još uvijek je).
:dada
ovo je istina, ne samo kad je riječ o glazbenoj školi nego i inače, ako se prerano započne baš se to desi - da kaskaju za ostalima, te posljedično mogu biti nemotivirani.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

04 lip 2013, 23:02

moja je ove godine s odličnim položila i 1. i 2. razred klavira i solfeggia. :luv

a sad nećemo cijela 3 mjeseca dodirnuti klavirske tipke :hahaha

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 04:07

Čestitke svima na još jednoj uspješnoj školskoj godini! Nas čeka još završni ispit (L) i jedan nastup u muzičkoj i još jedan na jednoj drugoj priredbi ali to odrađujemo lagano. J je također jako vrijedan, doma vježba skoro sam :klanja

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 08:57

bravo žuja! :5

moja ima ispit u ponedjeljak, a jučer, na radnom koncertu, ih je profa izružila jer su manje-više svi griješili

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 09:13

Moj ima ispit danas, samo etidu i ljestvicu iz koncerta je dobio petaka na produkciji, a mislim da je i sa solfeggiom već gotov.
MC, jel tvoja cura odradila dvije godine u jednoj, moja se sad sjetila (završava 4. razred oš) da bi ona ipak i svirala nešto, pa razmišljam koje su opcije da to i završi.
Bravo za sve vrijedne svirače, moj je isto ove godine samostalan uglavnom, ponekad ga preko vikenda provjerimo, ali sad ga zapravo već teško i pratimo :) (osim što čujem kad je falš, a neda mu se ispravljati, pa ga ja ispravljam da ponovi :mrgreen )

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 09:58

moja je u prvom i drugom imala privatne sate klavira ali i solfeggia, a od trećeg smo krenuli u glazbenu školu i onda sam mislila da ipak položi ta dva razreda odjednom. ona je jučer svirala D mol, a druge klinke C dur. pa je sva bila važna. :lol

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 11:56

bravo za malu klaviristicu :5

moja je imala ispit iz solfeggia, u subotu je iz violine

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 15:28

Super MC :)
Moj dobio petaka danas, sad sam zvala MM :).

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 17:38

bravo za žuju mc :)

moja gotova sa solf., a sutra ima završni iz gitare. Prošle godine je dobila neke pjesme za vježbati preko ljeta da ne ispadne iz štosa, ali toga se uhvatila tek krajem kolovoza :lol Baš me zanima hoće li joj i ove godine dati ili je profa odustala od ljetnog muziciranja

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

05 lip 2013, 19:30

moja jedna u subotu klavir ispit, bolesna je pa ne znam kako ce to ispast, a u srijedu imaju solf. ispit, a druga violu u ponedeljak. da ne kazem da vjezbaju ne bi uopce vjezbale. preko ljeta takoder necemo taknut instrumente. :whew

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

10 lip 2013, 12:01

mama courage je napisao/la:moja je u prvom i drugom imala privatne sate klavira ali i solfeggia, a od trećeg smo krenuli u glazbenu školu i onda sam mislila da ipak položi ta dva razreda odjednom. ona je jučer svirala D mol, a druge klinke C dur. pa je sva bila važna. :lol


Je li bilo izvodivo da se dijete odmah upiše (uz neku provjeru znanja, naravno) u drugi razred?
(moj je mališa u sličnoj situaciji, s gradivom je negdje u drugom razredu, treća godina sviranja je za njim)


Djetetu, svakako, čestitam. :proljece

Čestitam svima, upornim i onima manje upornim, vježbačicama i vježbačima. :buket


I kod mog malog je nastupio unaprijed najavljen period nevježbanja: s obzirom kako je zaista vježbao, i to samostalno i uglavnom samoinicijativno, neka bude tako (kada "zahrđa", i izgubi onaj nivo tehničke spreme koji je postigao ove godine, shvatit će da je bio u krivu, valjda :lol )

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

13 lip 2013, 14:11

mao je napisao/la:Je li bilo izvodivo da se dijete odmah upiše (uz neku provjeru znanja, naravno) u drugi razred?
(moj je mališa u sličnoj situaciji, s gradivom je negdje u drugom razredu, treća godina sviranja je za njim)


najbolje je sve u dogovoru s ravnateljstvom. i napisati molbu školi kad ravnateljstvo kaže. nismo mogle odmah upasti u drugi razred, ali smo mogli i 1. i 2. odjednom polagati. tj. krenula je recimo s 1. solfeggio i onda se u drugom polugodištu prebacila na drugi solfeggio, malo smo još uzeli 2-3 sata dodatno, da joj se sve posloži. za klavir su odmah krenuli na jače kompozicije.

Re: Polaznici glazbenih škola - 2. dio

13 lip 2013, 18:43

i druga godina je iza nas, obje s 5 prosle i iz svega imaju 5 :joy :joy :joy
Tema je zaključana