Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.
Odgovori

Pitanje za mame cija djeca ne idu u boravak

05 ruj 2007, 14:50

Imamo mogucnost da baka pokupi curu poslije nastave, tocnije poslije nastave+rucak+sat vremena igre i odmora, a sve prije njihovog pisanja zadace u boravku. To je negdje oko 13 sati.
Zanima me kako ste planirali pisanje zadace i pripremu za drugi dan skole (kad dijete ne ide u boravak)?
Da li ce to odraditi ta osoba koja cuva dijete dok ne dodete doma ili tek kad dodete doma cete vi osobno vidjeti s djetetom sta se taj dan radilo u skoli i sto je za zadacu?
Meni se vise svida da se to obavi odmah poslije skole, jedino sto bi morala baki dati detaljnije upute, kako i na koji nacin proci to gradivo tj. sto su taj dan radili.
Mozda je pitanje malo komplicirano, ali i inace je do sada bio sistem da sam ja baki davala detaljne upute i njoj je onda bio lakse s klincima.
Druga je varijanta da baka pokupi curu malo ranije, ali poslije obaveznog pisanja zadace u boravku znaci negdje oko 15 sati.
Nadam se da ste skuzili moje nedoumice.

05 ruj 2007, 15:01

Kod nas je sistem da kad L. dođe doma, mm ga dočeka i pregleda zadaću koju sam napravi, pita ako mu nešto nije jasno, ali ne sjedimo s njim dok on to radi.
Ako je previše umoran, onda zadaću radi kad ja dođem doma, a mm ode na posao, ali je sistem isti, pregledavam napravljenu zadaću.

Popodnevni turnus je ista stvar, samo što je sve kasnije, izuzetak je pisanje zadaće drugo jutro u one dan kad ima treninge. Npr. dođe doma iz škole pojede, odmori se (pol sata) i ide na trening, pa onda drugo jutro radi zadaću.

05 ruj 2007, 15:19

Moj stariji nije išao u boravak, uzela bi ga baka. I uvijek je čekao mene za zadaću, pogotovo u 1. razredu, a to i nisu bile neke kilometarske zadaće, tako da smo bili brzo gotovi.
Kako je rastao, ( a sad je 4. razred) zadaću napravi sam, a ja ili mm pregledamo.

Mlađi ide u boravak, zadaću će napisati tamo, s tim da svaki dan nose knjige doma, i ja namjeravam isto svaki dan pregledati, vidjeti kaj mu ide kaj mu ne ide, ma jednostavno biti u toku.

05 ruj 2007, 15:35

mojeg malenog kupit ce u jutarnjm turnusu dida iz skole (oko 11.30).
dida ce s njim proraditi zadacu (uz moje naputke o nemijesanju i potpisivanje ugovora o neuplitanju :mrgreen: ).
ja cu to sve jos jednom pogledati kad dodjem kuci.

popodne malenog ja uzimam iz skole i s njim radim zadacu (odnosno, uz njega sam, on sam pise). ujutro prije skole jos ce jednom dida s njim sve proci (iako, kao sto netko rece-nes' ti zadace...).

vikendom obavezno tata ima vrijeme kad s malenim gleda sto su radili taj tjedan, gleda mu biljeznice i udzbenike, pricaju zajedno o skoli (da i tata bude u toku). naime, naseg tate nema u toku tjedna doma i ovo je njegov nacin da bude u toku sa skolom. dakle, nista tesko, nametnuto, cisto prica o tome sto se u skoli radilo - uz strogu zabranu da sam tad ja s njima, to su samo njihovi trenuci i to postujem).

ne znam ti zapravo dati savjet :dunno . sve ovisi o tome kakva je baka s kojom ce dijete biti...i koliko se mozes s njom dogovoriti...

05 ruj 2007, 15:53

Ma dobra je baka, stvarno nije problem s njom. Njoj je najzgodnije da ja njoj dam tocne i precizne upute kako, sto i na koji nacin i ona to uredno postuje.

ovo je dobra fora ;-)
uz moje naputke o nemijesanju i potpisivanje ugovora o neuplitanju.

Nego mi je cudno sto oni u skoli imaju 1,5 sat rezervirano za pisanje zadace. (dobro, to je vrijeme zajedno zbrojeno za one najbrze i najsporije). Vjerojatno djetetu doma kad je sam sa sobom treba znatno manje vremena.
Kako sada stvari stoje, vjerojatno cu baku uputiti da odrade taj dio posla pisanja zadace i da malo prokomentiraju sta su taj dan radili, a mi onda popodne i navecer kad dodemo pregledamo kako sve to ide.

05 ruj 2007, 19:21

ja samuvijek inzistirala da se zadaća radi čim se dođe iz škole
sada, u 4. razredu je to sasvim normalno

06 ruj 2007, 09:33

i kod nas je bilo inzistiranje na pisanju zadaća nakon: što se dođe iz škole, presvuče i pojede (uvijek je gladan). S godinama bi tu uletila i muz. da razbije koncept, ali princip je od 2. razreda takav

24 ruj 2007, 10:17

Mi imamo djevojku koja s njim sve odradi dok mi ne dodjemo. To je spas. Bude premoren u 4 ili 5, dok mi dodjemo, jedemo, u kući bude revolucija. Ako je baka voljna možda da bar proba pisati s njom zadaću.

25 ruj 2007, 09:27

Mi kombiniramo. Uglavnom vise preferiram da R pise zadace popodne, dok sam ja doma, da mu ja to pogledam. Ali kako je on medjuturnus, a ide na sport i u glazbenu, onda ne stigne to svaki put, pa ispadne da 50% zadaca napise dok je deda s njima, a 50% dok sam ja.

Jedan dan sam ga natjeravala da vise puta nesto procita, onda se naljutio: Vise volim pisati s didom, on me pusti da radim kako ja hocu! :mrgreen:

26 ruj 2007, 13:00

mame kojima klinci ne idu u boravak, kako se snalazite?
nama je groznoooooooooooooo :oops:
maleni mrzi pisati zadacu, uvijek ima nesto vaznije za napraviti, zeljan je igre, turbo nezainteresiran...

uglavnom, mi inzistiramo da zadacu radi kad dodje iz skole - i to jos nekak funkcionira kad je ujutro (ali i to se rastegneeee - dodje doma, pa wc, pa se rasteze po kuci, pa wc, pa rucak, pa odmor, pa wc (da se razumijemo, nema urinarnih problema nego mu je to nacin da nekam ode i da nas ignorira :mrgreen: , pa odugovlaci, ma koma... - i onda se sjeti ic pisati zadacu s bakom i to izgleda preuzasno... ne da mu se, baki kaze da mu je bolje pisati sa mamom (meni kaze naravno obrnuto :mrgreen: ), glupo mu je globalno citanje jer citati zna i onda se belji po tim tekstovim i kaze da je to za male bebe i da sam ga bas mogla i u neku tezu skolu upisati :cool (mos misliti...), pisanje mu ide na zivce (kakve su to glupe rijeci AO, AI, UO, IE..., da zasto ne pisu DINAMO, NOGOMET, HAJDUK, LOPTA... :mrgreen: )...

onda on ipak nekak teskom mukom napise tu svoju gluuuuuuuuuupu zadacu iz hrvatskog, no, identicno izgledaju i matematika i ostali predmeti... (inace rijec glupa-o mu je otkad je pocela skola najcesca rijec u rjecniku :oops: ).
onda ja dodjem navecer s posla i to sve idem pogledati a tek mu se onda ne da uopce razgovarati o skoli...

o popodnevnom turnusu da ne pricam...
inzistiram da napravimo zadacu popodne (ali to nije popodne nego vec bude vecer kad mi krenemo - jer dok ja dodjem, pa dok on dodje s neke aktivnosti, pa se mora odmoriti, pa opet na wc :mrgreen: ) - uglavnom, bude i 20.00 sati. dok krenemo...
pa dok se on namjesti...
pa dok me uopce snimi...
ma, komaaaaaaaaa
a efektivnog posla - valjda 15 minuta za sve predmete...

uglavnom, da je meni to vrijeme koje uludo potrosim svaki dan moleci ga i kumeci da uopce krenemo pisati zadacuuuuuuuu :drink
gdje bih ja bila i sta bih sve u to vrijeme napravila ... :drink

da ne duljim, moj zakljucak i dalje stoji - ma, hebo i citanje i pisanje, ako dijete nije zrelo i odgovorno... ma, sve drugo se moze nauciti... ali ove dvije stvari - tesko to ide...

26 ruj 2007, 14:32

Pa evo kako smo se mi snasli.
Dakle, imali smo i mi u pocetku problema i problemcica tipa neda mi se pisati zadaca, nema nista za zadacu.... :dj
Baka pokupi curu, ali ne odmah poslije skole, nego poslije rucka, 1-stanog odmora i cura jos ostane 1 sat u boravku, znaci negdje do 14 sati je odlazak kuci. Nama je uciteljica preporucila da djeca ostanu taj 1 sat odmora u skoli jer je to vrijeme njihovog igranja, druzenja i upoznavanja, vidim da moja cura voli ostati. Kad je lijepo vrijeme idu van na dvoriste.
U boravku ona zapocne s pisanjem zadace, uglavnom ne zavrsi, mala moja pedantna djevica :roll: .
Onda njih dvije odu doma oko 14 sati (nasatva je uvijek ujutro), pa cura samo to jos malo zavrsi. Obicno bude stvarno malo. Uglavnom sve je gotovo prije naseg dolaska s posla, jos stignu izaci van u setnju.
Bila je varijanta u pocetku da ide odmah doma prije pocetka boravka, ali to nije hodalo. Em je cura zaboravila sta treba, em joj se nije dalo ili je razvlacila. Uglavnom baka nije to mogla kontrolirati. Ovako ona zapocne zadacu u boravku, uciteljica jos na kratko poprica s bakom sta jos treba i onda cura to po kratkom postupku doma zavrsi. Mi dolazimo kasnije i onda navecer nas dvije samo na brzinu pregledamo sta je bilo taj dan i sta ima za sutra. Moja cura je stvarno preumorna da bi tek navecer isla pisati zadacu.
Uveli smo ukljucivanje tate vikendom (obzirom da je on uglavnom prezaposlen i odsutan) i on s njom prode gradivo, malo ju propita da vidi da li je gradivo sjelo.

26 ruj 2007, 14:52

super vam ide medo :3srca
sve kaj si napisala za nas je SF.
svaka cast na maloj djevici :3srca

nas najvise sprca to kaj je skola naizmjenicno jedan tjedan ujutro, pa tjedan popodne... taman se usaltamo za jutarnju opciju i prodje tjedan...i ajmo na novo usaltavanje...

vidjet cemo kak ce se razvijati dalje prica...
no, i dalje sam sigurna da je dobro da nismo u boravku jer tek mu se tamo ne bi dalo pisati zadacu, a s obzirom na to da bi knjige ostajale u skoli ja bih tek vikendom imala uvid u ono sto rade...
sad je kako je...
snalazimo se, ucimo odgovornosti, koncentraciji...
ici ce to pomalo... mora...

26 ruj 2007, 15:37

Da, mislim da vam je veliki zez sto je nastava naizmjenicno, jednom ujutro pa onda popodne. A i to sto se ne nose knjige doma. Tesko je to onda pohvatati i imati kontrolu kako stvari idu. Nasi prvoskolci nose knjige svaki dan doma.
Nisam ni ja za boravak, voljela bih da se moja cura uhoda pa da ne mora jos i taj 1 sat u boravak. Veci joj je autoritet uciteljica u skoli nego baka, to je cinjenica. Tako da za sada baka samo nastavi dalje sta je uciteljica rekla da jos treba i to hoda. Mozda kad cura usvoji radnu naviku, kad se malo privikne na spoznaju da nije vise u vrticu, cemo promijeniti strategiju. :cool. Opet draze mi je da je vec oko 14,30 -15 gotova skroz sa skolom i obavezama, nego da nas ceka u skoli dok ne dodemo s posla.

26 ruj 2007, 15:51

samo da ne bude zabune - mi NOSIMO knjige doma. mi NISMO u boravku.

meni je zapravo najveca negativnost klasicne nastave u odnosu na boravak ( i to je bila najveca stvar zbog koje sam se dvoumila da li malog dati u boravak ili ne) bas u tome sto JA nemam dovoljno vremena da se posvetim klincu i zadaci. i to moram prepustiti baki i didu.
a ja dodjem ko supervizor na kraju...

svi ostali argumenti (koji su u konacnici prevagnuli) - bili su na strani klasicne nastave (kvalitetniji obroci, vise vremena provodi doma, imamo rijesen kvalitetan support dok smo na poslu, dijete se moze odmoriti u toku dana -mom malom jako bitna stvar, etc... )

medo :3srca :mah

26 ruj 2007, 17:36

Evo ga, mi isto nismo u boravku, D je skola stalno ujutro, gotova je oko 11h. Mi isto inzistiramo na pisanju domaceg cim dodje doma, sto znaci da ga jedan dan pise sa mnom, a jedan s mojom mamom. Moja mama kaze da joj je ovo peti put da ide u prvi razred :lol Prvo je ona isla, pa sa svoje troje djece i sad s unukom. Za sad stima iako moram s prijateljicom redovito usaglasavati domace :mrgreen:
Odgovori