Sada je: 28 tra 2024, 07:07.

Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Imge » 02 ožu 2009, 14:59

Ne znam jel vec bila slicna tema i jel ovo uopce zasluzuje poseban topic, no, kako meni mladje dijete krece u skolu najesen ulovim se da zapravo stano razmisljam kao ce to sve skupa "hodati". znaci - 2 skolarca, 2x informacije, roditeljski, 2x zadace pregledat, kako cu pomiriti 2 totalno razlicita karaktera sto se tice ucenja (to vec sad vidim da su mi klinic totalno razliciti i da ce imati razlicit pristup skoli). cini mi se puno kompliciranije nego imati dijete u skoli i vrticu nego oba u skoli...

uglavnom, ima li kojitipsendtriks? jel da pisu zadace istovremeno, da li raditi sa svakim posebno, ili istovremeno, neki savjet, neki zgodan primjer kako to drugi rade...

moj stariji je klasican razred, najesen ce biti 3., a manjeg sve vise i vise razmisljam da cu dati u boravak, ali u kombinaciji da ga kupim oko 13 sati, odnosno prije zadace. ovako razmisljam jer mi se cini da cu tako najbezbolnije rasteretiti baka i dida support - kad stariji ima popodne skolu, ostave ga, a pokupe manjeg, a kad je stariji ujutro, uvijek uzmu i mladjeg kad starijem zavrsi skola. mislim, jel to hoda tak, jel ja to mogu tako kombinirati? mala je sansa da cu uspjeti iskombinirati da im nastava zavrsava u isto vrijeme...

ma, puno toga me muci... , ali ovo je za pocetak...
:mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la JiA » 02 ožu 2009, 15:20

Ja imam dva skolarca istovremeno, duple zadace, totalno razliciti pristup skoli i ucenju, nemam bake, didove niti ikakav drugi suport i sve sto ti mogu reci je: :drink
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Daphne » 02 ožu 2009, 15:45

kod mene ih je troje. potpisat cu JiA i dodat :aaa :nepitaj
Daphne
 

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la eli » 02 ožu 2009, 15:52

sad se vraćam u svoje djetinjstvo. između mene i seke je razlika kao između tvojih dečki, ničiju pomoć nisu imali.

od početka su nas naučili samostalnosti, roditeljska kontrola se ograničavala na odlaske na informacije. kad sam krenula u školu u vrijeme pisanja zadaća seka, sa kojom sam dijelila sobu, morala je baviti se tihom igrom i ne me zapitkivati i prekidati, ne paliti tv i sl.
tada sam krenula na dramsku za školarce, ali su i nju upisali na istu aktivnost. kad sam krenula na gimnastiku, išla je i ona (nije je se pitalo za mišljenje, ali nije se bunila)... sve dok nam roditelji više nisu trebali ni za odvođenja po mraku i sl.

u školu i iz škole smo odlazile same, ali bila su to druga vremena, nije bio takav promet.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Zoila » 02 ožu 2009, 16:08

sve u hodu. sta drugo reci. snaci ces se, bez brige!
informacije obicno nisu isti termin, pa nije ni to problem.

A sto se tice zadaca - vidjet ces, jedan ce biti manje zahtjevan, vise samostalan - pa ces se i ti prilagodit osobnostima djece, i nakraju ces sve uspjet.

glavno da dajes naglasak na razvijanje odgovornosti i samostalnosti djaka od samog pocetka. :cool
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la medo14 » 02 ožu 2009, 16:18

a vidis, ja si zamisljam u svojoj glavi kako ce meni biti lakse kad ce oboje biti u skoli. :)
Sad su u razlicitim sustavima, a ovako ce oboje imati isti ili slican ritam. S tim da da ovaj mladi nece biti potpuno novi, friski, zeleni skolarac jer on vec sad upija i uci kako sve to izgleda i sta se od njega ocekuje. Zato sad kad objasnjavam starijoj curi, da je skola na prvom mjestu a onda zabava, znam da i ovaj mladi to cuje i nesto mu od toga ostaje u memoriji.
Bumo vidli uskoro jel mi teorija ima smisla :lol
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la folne » 02 ožu 2009, 16:51

Uh, eto i mene :mase

Ja nemam snage uopće razmišljati o tome. Odlučila sam da ću stvari rješavati u hodu jer si ovako unaprijed iskompliciram život za poludit.
Jedino što smo MM i ja komentirali je da nam junior djeluje puno mlađi nego što je stariji djelovao kad je kretao u školu. Ili nam se to čini... :dunno
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Potica » 02 ožu 2009, 18:00

Iskreno meni je nadraze bilo kad su bile u suprotnim smjenama :nepitaj a kad nije bilo tako ucile su svaka u jednoj sobi, a ja sam trckarala izmednju njih. :roll:
Imge, zakaj ne bi malog ostavila na boravku? Meni se to pokazalo kao puno jednostavnije, a time dajes starijem mogucnost da napravi zadace dok mali dodje doma i sebi vremena da se stignes obojici posvetiti.

I ne, nebu vam lakse kad postanu veci :mrgreen:
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Luantaro » 02 ožu 2009, 18:18

moje najčešće pišu zadaću odvojeno

jedino ako starija nema puno, a mala obeća da će biti mirna dok se piše zadaća, onda mogu biti u istoj sobi

inače je super kad starija mlađoj objašnjava ono što je nejasno, e onda sm sretna što su obje školarke :mrgreen:
Avatar
Luantaro
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2378
Pridružen/a: 03 ruj 2005, 22:46

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Zoila » 03 ožu 2009, 09:57

joj da, luantaro. Moji decki imaju svoje stolove u sobi, no vise vole pisati zadace u blagavaoni, i to dok sam ja u kuhinji....
drustvenjaci mali. A preslatki su kad stariji pomaze mladjem ili objasnjava nesto mladjemu :srca
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la mamma » 03 ožu 2009, 11:02

JOj, ovo i mene ceka najesen 1 i 4.raz.Sa starijim jako puno radim i ucim pa me sda vec hvata strah kad i ovja mali krene. Iako mi se cini da je spremniji za skolu od A, ali je veca maza i pekmez.Ako se u vrtic po njega zakasni minuta on sjedne i place, place ako jednostavno nije nesto po njegovom pa me vise toga strah kako ce skolu prihvatit. Valjda cemo i to svladat.
2000-2002
Avatar
mamma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 363
Pridružen/a: 29 sij 2009, 19:11
Lokacija: zgb

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la TanjaMT » 03 ožu 2009, 11:25

interesantna tema. jos nisam to sve "propustila" kroz glavu, jer ce moja cura tek u jesen 2010. u skolu.
bit ce mi utoliko lakse (barem pocetak, tj. prva godina) jer ce ici u isti razred, pa sam u toku i ne moram posebno jednom i drugom juriti na informacije, roditeljske i slicno. ono sto ne isprica jedan, sjetit ce se drugi, pa cu i tu profitirati :drink .
skolske aktivnosti i izlete ce imate iste, osim valjda plivanja, ici ce u isti boravak...
kad bolje razmislim - bas se veselim :proljece
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Mirci » 03 ožu 2009, 12:06

medo, i moja je teorija ista kao i tvoja :ruka
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Hajdi » 09 ožu 2009, 12:31

Imam dvije školarke (2. i 4. razred devetoljetke). Starija je definitivno uvijek tražila i trebala našu pomoć i stalno je treba "gurati" da dovrši školske obaveze. Treba joj nonstop visiti nad glavom i kontrolirati zadaće i učenje. Škola joj je uvijek na zadnjem mjestu i sve bi prije radila nego zadaću. Mlađa je potpuno samostalna i odgovorna i skoro da je ne moram ni kontrolirati. Zadaća joj je prva i najvažnija. Obje su u boravku do 15. sati, većinu zadaće bi trebale napraviti već u školi ali nije uvijek tako (ako imamo muzičku pa ih pokupimo prije iz škole). Obično vikendom istovremeno pišu zadaće (imaju zajedničku sobu), problem je da stalno brbljaju i jedna drugoj smetaju.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Adorabla » 09 ožu 2009, 12:58

Ja sam svoju maldju upisala u boravak iz razloga sto da sam ju upisala u redovnu nastavu bi njih dvije vile suprotni turnusi i to bi meni a koliko poznam njih dvije i njima bilo lose. Ovako svaki drugi tjedan imam malih organizacijskih problema ali ostalo stima kako treba.
Sto se zadaca tice svaka ih radi u svojoj sobi samostalno. Meni donesu na kontrolu ako treba. Ja kontroliram gradivo, biljeznice itd jednom tjedno, nedjeljom obicno.
Najgori mi je put u skolu jer mladja jos nema samostalnost da sama ide u skolu ili iz nje dok je starija u toj dobi bila po cijele dane sama doma, ali mala je razmazena, druzeljubiva i ne voli biti sama. A jos je i tako malena rastom i nezrela da se bojim pustiti ju samu iz skole. Sad se spremam psihicki za pocetak travnja da se sama vraca.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Hajdi » 09 ožu 2009, 14:53

Podsjetila si me sad Adorabla na odlazak i dolazak iz škole - mi obje vozimo i idemo po njih. Cesta je kod nas grozna, bez pločnika, auti divljaju :/ Spašavaju me svekar i svekrva koji idu po njih svako popodne. Ujutro ih često vozi MM, a ja vozim J. u vrtić.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Patagonia » 09 ožu 2009, 21:54

Mi smo 1. i 2. razred.
Posla uvijek koliko hoćeeš :znoj
slika slika slika
Avatar
Patagonia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 669
Pridružen/a: 10 srp 2001, 00:07
Lokacija: Zagreb

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la marinovamama » 10 ožu 2009, 13:22

Meni Bru na jesen kreće u prvi, Marin će tada biti trećaš, oboje će biti u cijelodnevnom, nemam druge opcije, na žalost. Bru kao predškolarac svaki dan ima domaću zadaću, dogovor je - Bru radi u njihovoj sobi, a Marin u našoj radnoj sobi, tako su odvojeni da ne bi bilo zahebancije. Od samog starta i jedan i drugi znaju da je škola njihov problem, a mi služimo samo kao kontrolori i pomoć u (ljutoj) nevolji. Brunu je pisanje dooosadno, a Marin u svojim zadacima uživa, tako da su posve različiti u pristupu obvezama... Dok recimo - Bruno voli čitati, Marinu je to teška tlaka i radije bi cijeli (doslovno) dan proveo igrajući na balun ili/i gledajući bilo koju vrst sportskih događanja kako na TVu tako i na terenu :alc
Preživjeti ćemo, i naši su starci preživjeli.
No, sebi sam obećala - neću im čitati lektiru, neću im sastavljati sastave, dakle - sve ono što sam radila mojoj seji, nek se sami trude, i ja sam, pa mi ne fali ni dlaka s glave. dapače :mrgreen:
Avatar
marinovamama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 354
Pridružen/a: 25 tra 2002, 23:01
Lokacija: nalipsi grad na svitu

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Imge » 11 ožu 2009, 15:12

hvala svima na odgovorima :)
puno mi je pomoglo barem malo osvijestiti ovu pricu u glavi, no, jos cu se vjerojatno vratiti s pitanjima... :mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la breg » 11 ožu 2009, 18:27

JiA je napisao/la:Ja imam dva skolarca istovremeno, duple zadace, totalno razliciti pristup skoli i ucenju, nemam bake, didove niti ikakav drugi suport i sve sto ti mogu reci je: :drink

potpisujem, samo ja imam troduple zadaće
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la nadicab » 12 ožu 2009, 10:50

sve x3 :alc :alc :alc
Ali, najstarija ide na jesen na faks :cheer pa se nadam da nju neću morati kontrolirati jer ima namjere upisati malo žešći faks gdje će ju program tjerati da se ne opusti.
A srednje dijete u srednju školu, ajme :alc
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Imge » 23 ruj 2009, 12:40

i da odgovorim samoj sebi :lol

ovako je :znoj
ali ne zbog same skole nego zbog organizacije :jadnimi .
s tim da nam baka i dida ful uskacu, pa onda - iskombinirala sam rasporede najoptimalnije kako sam znala i umjela, ali, hebes ti to kad svaki dan nadiru nove i nove aktivnosti/skraceni sati/dodatni, ovo, ono... aaaaaaaaaaaa
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la folne » 23 ruj 2009, 12:43

Nama je za sada skroz OK zato što su u boravku. Doma pregledamo knjige i ev. dovršimo zadaću.
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Imge » 23 ruj 2009, 12:46

problem je kaj moji ne idu u boravak, a starijeg jos ne pustamo samog u/iz skole pa treba sve dolaske i odlaske u duplo kombinirati :znoj .
bit ce valjda lakse kad starijeg pustimo samog, samo nikako da se na to odlucimo :/
tako da je zasad ovo kombiniranje - :loce
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: Kad u kuci imas dva ili vise skolarca...

PostPostao/la Hajdi » 23 ruj 2009, 12:47

Moje su u boravku do tri popodne, zasada tamo rade zadaće. Najlakše je ako radimo sve u paketu, npr. subotom prije podne zajedno pišu zadaće u sobi (i brbljaju i svađaju se :jadnimi ). Ove godine smo počeli sa samostalnim dolaženjem doma, idu zajedno pješke, imaju torbe s kotačićima.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02


Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron