Sada je: 14 svi 2024, 22:17.

Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Volvo » 29 tra 2014, 10:55

Ja sam i dalje za prijemni. S druge strane mislim da i netko tko nema 5,0 (jer objektivno nije puno takvih stvarno) može naći pristojnu školu za upisati (ako ne već prvog odabira, onda drugog ili trećeg) - konkretno o Zg gdje je možda najveći pritisak u očima roditelja pričam. I mislim da netko tko je voljan raditi neće biti bitno hendikepiran ako se kao solidan đak čije ocjene prate znanje upiše u bilo gdje i da neće "potonuti". Krumpi je mislim spominjala ionako cjeloživotno učenje. Zato mislim da nije pitanje života i smrti upis srednje škole :whew . I da ne trebamo djeci to tako predstaviti (prvo sebi a onda i njima). OK, bedasto je mijenjati kriterije svake godine definitvno, ali ne bi to bitno trebalo skršiti sve njihove šanse za budućnost. Puno će toga još biti pred njima, upis srednje je samo jedna štengica :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kruna » 29 tra 2014, 11:12

Srednja škola se meni čini jako bitna, ako ne i najbitnija stepenica. Kako ćeš upisati solidan fakultet ako nemaš solidno predznanje iz srednje?
kruna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 26 ožu 2002, 14:48

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Volvo » 29 tra 2014, 11:26

Ne velim da nije bitna. Nego to da netko tko neće, ne voli, nije motiviran, nastavi niz,... učiti i raditi može biti upisan u "najnajbolju" srednju na svijetu (ako je tamo došao na temelju navučenih ocjena i svakojakih bodova :whew ), uostalom kako znamo koja je to ;) mislim najnajbolja. Rekla bih da ima popriličan izbor pristojnih srednjih škola tako da dijete koje je spremno i sposobno učiti predznanje može dobiti u više njih, ne samo jednoj pa ako nju propusti, smak svijeta.

Usput, što je solidan fakultet? :faca Ne podcjenjujem sad nimalo, ni ne rugam se, nego pitam (se) ozbiljno što je to, koji konkretno, koji bi bio meni danas da sebi biram, koji će biti mom djetetu jednog dana (po njegovim a koji po mojim kriterijima ;) )? Onaj koji će ga pripremiti na to da ništa nije "u kamen uklesano" i da se mora moći mijenjati i prilagođavati all the time all the way, otprilike :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la sany » 29 tra 2014, 11:42

Ina66 je napisao/la:mene ovo boldano veseli ako će to značiti manji pritisak na glazbene škole i normalnije rasporede :)


i mene :up
a bas me zanima kako ce biti na baletu druge šk. god.
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la malamaja » 29 tra 2014, 12:22

najviše me nervira eksperimentiranje i promjena pravila sa svakom generacijom :gaah vidićemo kaj bu bilo dogodine. očekujem još vrhunskih zvzdarija i općenarodnog stresa made by mzoš :kino


možda se netko sjeti pa krene zaokruživati na 4 decimale :lol mislim, točnije je :roll
a glupost cijelog sustava pokušava se rješavati ad hoc mjerama ....a o izvitoperenim mjerilima koje su svi zlorabili samo dokazuje koliko je cijeli sustav loš. kad su se dobivali bodovi za rastavljene roditelje nitko se nije bunio :lol a pod bodove za glazbenu priznavali su se i tečajevi sintića i gitare :roll nije bilo glasa niti ustavnog suda niti ministarstva. sve je ovisilo o diskrecijskom pravu ravnatelja :lol
i sad svi viču: car je gol :yess

mashallah.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la Adorabla » 29 tra 2014, 12:49

Prijemni su najpoštenija opcija

nisu, jer pred djecu stavljaju odlluku sve ili ništa. Preveliki stres.
Najpoštenija opcija je da se napokon uvede reda u osnovne škole; agencija i ministarstava imamo, tehnički je već sve riješeno jedino treba dočekati da se Agencija za vanjsko vrednovanje i AZOO prihvate posla i organiziraju inicijalne testove na isti način kao i natjecanja.

I nakon toga rezultate predaju Ministarstvu da ono organizira dodatne razgovore/radionice/disciplinske mjere da se rezultati znanja po hrvatskoj, koliko toliko izjednače.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kruna » 29 tra 2014, 12:52

Volvo je napisao/la:Ne velim da nije bitna. Nego to da netko tko neće, ne voli, nije motiviran, nastavi niz,... učiti i raditi može biti upisan u "najnajbolju" srednju na svijetu (ako je tamo došao na temelju navučenih ocjena i svakojakih bodova :whew ), uostalom kako znamo koja je to ;) mislim najnajbolja. Rekla bih da ima popriličan izbor pristojnih srednjih škola tako da dijete koje je spremno i sposobno učiti predznanje može dobiti u više njih, ne samo jednoj pa ako nju propusti, smak svijeta.

Usput, što je solidan fakultet? :faca Ne podcjenjujem sad nimalo, ni ne rugam se, nego pitam (se) ozbiljno što je to, koji konkretno, koji bi bio meni danas da sebi biram, koji će biti mom djetetu jednog dana (po njegovim a koji po mojim kriterijima ;) )? Onaj koji će ga pripremiti na to da ništa nije "u kamen uklesano" i da se mora moći mijenjati i prilagođavati all the time all the way, otprilike :dunno



Pa nisam mislila na jednu, nego više njih, npr gimnazije :) u strukovnim školama se rijetko stigne savladati "šire" znanje od tih strukovnih predmeta pa si odmah zakinut u usporedbi s gimnazijalcima.
a solidan fakultet, pa nemam pojma, samo mi se čini da će mi dijete imati širi izbor ako završi solidnu srednju školu.
to sam htjela reći, ako se kužimo
kruna
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 551
Pridružen/a: 26 ožu 2002, 14:48

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la tanjabb » 29 tra 2014, 13:09

Krumpi, svaki ti dao. Kratko i jasno.
Već sam rekla nekoliko puta, svako dodatno bodovanje mi je besmisleno. Život je dug, uči se čitav život.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Sanika » 29 tra 2014, 13:14

Cathy je napisao/la:Ja bi lijepo vratila kako je bilo u moje vrijeme 40:60. Bodovi i prijemni.
Nama nije škodilo. :mrgreen


potpis
stres? meni je veći stres ova utrka za peticama kroz cijelu OŠ ...

npr. ja sam bila odličan učenik, ali ne 5.0
prolazila sam sve s 5, ali ne s 5.0
upisala sam bez problema srednju i faks
voljela sam školu, ili ajde, nisam je mrzila
išla sam u školu s veseljem, a ne s teretom na leđima i strahom od loših ocjena ...

moja P. trenutno ima 5.0
mrzi školu
strahuje svaki dan jel dosta učila, kakvu će ocjenu dobiti, hoće li si pokvariti prosjek
a ide tek u peti razred

mali od frendice je odličan učenik, ali ne 5.0
iz glavnih predmeta ima četvorke
sad se treba upisati u srednju
za sve dobre i srednje dobre srednje škole nema šanse

TO nije normalno.
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Volvo » 29 tra 2014, 14:04

Provode sad (prošli tjedan u našoj školi konkretno) neka testiranja (Agencija za vanjsko vrednovanje) - koliko dugo će trebati da se dobiju pa analiziraju rezultati pa poduzmu mjere (štogod one obuhvatile :whew ) u smislu ujednačavanja kriterija :dunno. Zapravo, potaknuta jednim TV prilogom o vršnjačkom nasilju nedavno, sve više mislim da o organizaciji u samoj školi (kakav je odnos unutar škole, od ravnatelja naniže) silno ovisi školska klima u svakom pogledu, kako su nastavnici tretirani unutar škole, kakva je atmosfera i koliko na koncu i djeca tamo nauče te koliko ocjene odražavaju stvarno stanje.

Nisu samo djeca koja propuste upis jer su poštenije bila ocijenjena zapravo kažnjena, i hiper-super "odlikaši" koji odu u prejaku im školu su zeznuti poslije :dunno

Jednom sam slušala Aleksandru Kornhauser (kemičarka i pedagog) koja je rekla "Pucajte visoko, ionako ćete niže pogoditi" opisujući svoju motivaciju i put - ali bojim se da roditelji često pucaju previsoko, kontra realnih želja i mogućnosti djece. Do jedne mjere treba njih pustiti da pucaju kamo mogu i da pogode sami :dunno - ne mislim potcijeniti ih, ali ne ih ni gurati stalno. Pritisak koji im usput radimo ne bi trebao biti takav da ih strefe psihosomatske bolesti :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la saptacica » 29 tra 2014, 14:11

folne je napisao/la:
Cathy je napisao/la:Ja bi lijepo vratila kako je bilo u moje vrijeme 40:60. Bodovi i prijemni.
Nama nije škodilo. :mrgreen


potpis. nije svaka petica ista.


Potpis!

Neš ti stresa od mjesec dana učenja prije prijemnog, bar ove četiri godine mogu malo opuštenije.
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kokomamac » 29 tra 2014, 14:27

razlike po srednjima? :kino how about razlike po osnovnima? u zg? imam iskustva sa dvije. nebo i zemlja. :ajme ...pa i u jednoj te istoj školi. jedan profa normalan (ne mislim preblag nego ono, NORMALAN), a drugi from the gestapo :whew pa dite trtari od 5. osnovne diće kudće. :lebdi

sad me to sjetilo na nedavni slučaj neakvog lika, nepismenog neatavnika razredne nastave, samobor činimise. i pai ono, ON kuka plače nariče. i ni vlas mu sa glave ne padne. jes da je i ćelaf.. :p

džungla. velkam. odo u rođe nabavit lažnu potvrdu za neš. :p

http://webcafe.net.hr/forwarduse/komnet ... 4290298503
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la medo14 » 29 tra 2014, 14:37

postoje razlike i definitivno nema ujednačenog sistema
npr. hrvatski je jedan od predmeta za koji se računaju bodovi za sve škole
i npr. kod nas je jako stroga profa,
baš sam zapamtila jer me to šokiralo da je prosjek ocjena iz hrvatskog na kraju 5. razreda bio 3.1,
a to je prosjek ocjena, po meni je to katastrofa i za učenike i za profu :ajme
a taj hrvatski se boduje za upis
i ta profa je jako stroga ali ne predaje baš toliko koliko traži da se zna
u nekoj drugoj školi je profa blaža pa su bolje ocjene
a svi oni zajedno se upisuju u istu školu
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la Adorabla » 29 tra 2014, 14:39

Provode sad (prošli tjedan u našoj školi konkretno) neka testiranja (Agencija za vanjsko vrednovanje) - koliko dugo će trebati da se dobiju pa analiziraju rezultati pa poduzmu mjere (štogod one obuhvatile :whew ) u smislu ujednačavanja kriterija :dunno

pa o tome se i radi! Kod nas se sve kao nesto radi a ne radi se nista!
Odnosno mi imamo razvijenu i infrastrukturu i nacine provjere i dovoljno ljudi koji to mogu obaviti, ali zasto se zamarati pa stvarno nesto i raditi :ajme
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/home
http://dokumenti.ncvvo.hr/IPA_projekt/ipa_projekt.pdf

Mogli su dobiti i novac za provođenje nadzora i licenciranje iz IPA programa.
O tome se i radi - imaju sve, ne rade ništa!

I onda se prelama na djeci i roditeljima.
I onda ćemo fino uvesti za sljedeću godinu prijemne, pa kako kome Bog da taj dan i onda će roditelji biti valjda zadovoljni :whew Barem dok se ne skupi jedna skupina odgojitelja i psihologa i nezadovoljnih roditelja koji će kukati i žaliti kako djeca mogu riješiti test s nebuloznim pitanjima u sat vremena.

Vi koje ste za prijemni, jeste li proučavale sisteme pisanja mature? jeste li gledale zadatke?
Znate li koliko roditelja upisuje djecu na pripreme iz mature?
Mislite da se to ne bi dogodilo u osnovnoj školi?
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Volvo » 29 tra 2014, 14:51

Matura je sada prijemni za faks usput. Ne znam nikog tko je u moje doba prošao prijemni za faks bez da je radio nešto na tu temu. Makar oslobođen od mature kao odlikaš 4 godine srednje. Bilo da su mu roditelji nekog platili za to, ili (češće u moje doba ;) da je našao neke zadatke, testove, primjere i grijao klupu :dunno. Ne vidim razlike što se toga tiče na prvu loptu.

Gledala sam pitanja iz mature. Na neka (više ;) ) ne znam odgovore, ne moram ni znati, oni koji imaju 18, mozak im radi najbržemoguće i friški su od onog što su učili, vjerojatnije će ih znati više :dunno.

Još uvijek me živcira hiperprodukcija odlikaša i neujednačenost kriterija ali opet (k'o Maksim po diviziji :mrgreen ) - ma kako gadno bilo, treba pomoći djetetu naći školu u kojoj će dalje učiti i tako na to gledati. Ispravka: ja ću tako. Netko će sebi (ili djetetu ili mužu ili svima navedenima) kosu počupati ako upis ne bude u zamišljenu školu kud puklo da puklo :dunno
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kokomamac » 29 tra 2014, 15:43

ja bi 'stare' prijemne. prosjek zadnje dvije godine, bodovanje posebnih predmeta za određenu gimnaziju (jezičnu, matematičku, prirodoslovnu, opću) 40%, plus ispiti iz tih istih predmeta, zadnje dvije godine. 7. i 8. razred - 60%. za stručne škole ista priča. i da viš kak ne bi bilo bitno jesi imo ludaru iz glazbenog il nedajbože matematike. dodatne bodove sa državnih natjecanja svakakih. nema puno državnih prvaka. samo je jedan iz npr. matematike. i nek konkurira di oće. neće ga bod spasit u muzičkoj srednjoj ak ne prođe na prijemnom za kajjaznam, citru. i ispred mene su bili na listi nekaki prvaci iz kemije i biologije, sjećam se, jer su mali masu bodova, i na školu i na prijemni i ove pride. svaka im čast, nek su. za dva tjedna učenja nakon škole prošla sam prijemni, nisam imala 5.0. i bila sam neđe usred prema gore, kolko se sjećam. htjela sam samo izbjeć matematiku :p

i kam je opće to sve ošlo? instrukcije iz svega i svačega, a rezultati probne mature u banani. opće se ne sjećam da je iko išel iz moje generacije na instrukcije za prijemni :conf instrukcije su tada uzimali oni koji su išli na produžnu.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la Dobri andjeo » 29 tra 2014, 15:54

Ja bi ocjene ovako kako je ( osim naravno skolskog sporta) i to je najpostenije, jer ipak se ne poklanjaju bas samo tako ocjene sakom i kapom. Prijemni koma, a matura bome njveca koma a nis koristi, nije prijemni za faks, bar ne u zg :ajme ocjene su ipak pokazatelj sustavnog rAda. Kod nas nema puno petica abome 5.0 jos manje. I tesko je zaraditi peticu.
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39145
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la † Volvo » 29 tra 2014, 16:01

O tim prijemnim Koko i ja pričam (40% ocjene 60% test, netko će imat više sreće s prvim netko s drugim i naći će se negdje) što se srednje tiče kao o kriteriju za odabir đaka po pojedinim školama (a ovi sa faksa su nadomješteni državnom maturom i za njih se učilo i tad).

Makar koliko se sjećam, tad sam cool na taj prijemni (srednjoškolski) išla, mama je valjda premirala od straha ;) ali mi nije prije priznala. Da sam tada znala što sad znam, premirala bih bila i ja :p moguće (da sam bila svjesna da ako ljosnem to, da nemam ništa kao drugu opciju jer sam se budalasto prijavila na jedno mjesto), strah od ispita je došao dosta kasnije :dunno - mislim na onaj neki paralizirajući strah koji vrti što-sve-može-poći-naopako. Nekako mislim da klinci takav strah češće od okoline upiju nego sami imaju usađen.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kokomamac » 29 tra 2014, 16:09

i ja sam sve hitila u dve košare jednog obrazovnog centra. jer mi nisu dali ić u primijenjenu :roll bogme, fulala sam. :p prošla na oba smjera, a trebala sam uzet onaj koji nisam :p moju ne zanima niš osim sportske i ekipe koja će tamo :roll još zapraf neam pojma kaj bi metli u ovih 6 opcija :conf veli mi - metni ti kai hoćeš :gaah metniću autolimare :nata
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la Buhtlica » 29 tra 2014, 19:40

potpisujem one koji su za 40:60. tako je bilo u moje doba. u osnovnoj nisam bila 5.0, ali sam naučila za prijemni (jesam bome grijala stolicu) , trtarila taj dan kad je bio ispit i prošla na oba mjesta na koja sam se prijavila - kultura i jezična. upisala sam jezičnu, znači jednu od najboljih škola u zg, a kažem, nisam bila vrhunska učenica u oš.
a danas se djeca muče i žive pod stresom od 5. razreda. Z je sad 5. razred, prolazi s 5.0, nemamo stvarno nikakvih problema, ali vidim na njoj da joj to uzrokuje stres, da se stalno pita je li naučila dovoljno za peticu. ma kvragu! da mi dijete od 11 godina tako strepi od testova pune četiri godine. pritisak bi ipak bio manji da dio bodova nosi i prijemni, bio bi im pritisak mjesec dana prije prijemnog i to je to. a ovako ga imaju konstantno četiri godine.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la alexandra » 29 tra 2014, 19:52

kokomamac je napisao/la:ja zbiljam nemrem vjerovat da neko upisuje dite u glazbenu zbog bodova :plavusa

sam ti nemoj vjerovat, vade potvrde da su im zdrava djeca bolesna :ajme da dobiju bod, a kamoli ga neće upisat u glazbenu il na balet recimo :nata

meni se sistem ocjena zadnja dva osnovne i prijemnog definitivno najviše sviđa. u 7. i 8. razredu nadođu k sebi da moraju učit, a prijemni napravi selekciju onih kojima su se natezale ocjene i koji nisu učili za prijemni :lol

stres??? s 14 godina???? ihihihihihih stres i propuh - naveći neprijatelji hrvata.
mislim da napor učenja i jednosatnog testiranja ne bi smio predstavljati ama baš nikakav problem prosječnom (ne nadprosječnom :p ) djetetu. odrasta se, treba se preuzet malo odgovornosti, treba se malo i bojati, nije od tog niko umro.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la skorpionka » 29 tra 2014, 20:12

Ja bi uzela u obzir ocjene 5.-8, a to samo zbog činjenice da ne ulaze cure i dečki istovremeno u pubertet, a što se definitivno vrlo često odrazi na školski uspjeh. Da ne bi bili u lošijem položaju oni koj epulkne sedmi i osmi, a oni koji su ludovali pod hormonima ranije prođu bolje. Ovako je pravednije. A i zbog činjenice (što se vidi iz tablica uspjeha u Zg školama) da je uspjeh u osmom više nategnuti. A žicati i obilaziti predmetne nastavnike je teže četiri godine za redom, nego doći u osmom moljakati i natezati ocjene, a što je isto omiljeni sport u Hrvatskoj. :luv

Prijemni bi pod obavezno jer ipak stavlja sve osmaše u testiranje pod istim uvjetima, isti zadaci u zadanom vremenu, pa pokaži što si naučio u osnovnoj školi. Oni koji su zaista savladali gradivo za ocjenu odličan ili vrlo dobar bi morali moći to znanje i pokazati. Te prijemne bi koristila, osim za upise djece, i za evaluaciju nastavnika, jer bi se vrlo lako vidjelo kako su odlikaši jednog predmetnog nastavnika napisali test u odnosu na odlikaše drugog nastavnika. Naravno da će neki nastavnici imati u određenim problematičnim sredinama i problematične učenike, i nije bed da je neka škola lošija od druge, jer jednostavno ne možeš od štofa različite kvalitete sašiti jednako kvalitetne hlače. Ali mora moći biti usporedivo koliko znaju učenici ocjenjeni odličnom ocjenom, može netko malo podbaciti, ali na velikim brojevima bi se vrlo lako uočilo tko poklanja petice bez uporišta u stečenom znanju.

E sad, kakav bi točno bio doprinos ocjena i prijemnog, e to nek ostane za diskusiju. Manje je važno jel to 50-50. famoznih zazivanih 40:60, itd...

Ovo za stres i propuh potpisujem. :hahaha Taj stres nameću roditelji od prvog osnovne jer bolje od djece znaju vremenik provjere znanja. Onda djeci nabiju presing, dušice sutra je test, idemo učiti, roditelju je stalo za taj test više nego djetetu, uči se za test i ocjenu a ne za znanje, štrebanje maksimalno dan pred test, glavno da se dobije taj tren dobra ocjena, to što je tako stečeno znanje vrlo kratkog vijeka, to nije važno ;) Mene ne zanima uopće kad je ispitivanje ili test, niti sad kao roditelja, niti kad sam bila u osnovnoj. Učiš redovito i spreman si.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la MatiMokoš » 29 tra 2014, 20:22

skorpionka, u potpunosti se slažem. Budući da sam i sama profesorica, znam koliko su kriteriji neujednačeni u različitim školama i koliko se oni mogu razlikovati i u istoj školi kod različitih predmetnih nastavnika. Mislim da bi neka kontrola rada profesora svima činila dobro: pritom ne mislim da bi učenici morali ostvarivati jednake rezultate u različitim školama jer ipak treba voditi računa o vanjskim faktorima (pripadnici manjina, nesređene obitelji i zanemarena djeca, alkoholizam, bilingvalnost ili čak u nekim slučajevima vrlo slabo poznavanje hrvatskog jezika itd.)
Ispit bi srednjoškolskim nastavnicima itekako olakšao posao, jer je trenutno stanje prilično čudno. Ove sam godine primila jedan razred čistih odlikaša u prvi razred srednje, a onda je ispalo da neki od tih odlikaša uopće nemaju predispozicije da bi mogli pratiti nastavu. Primjerice, ne znaju npr. prepoznati imenicu u rečenici, a ne žele to ni naučiti. :ajme S druge strane sigurno ima onih koji nisu uspjeli upisati gimnaziju, a željeli su i vjerojatno imaju bolje predznanje od nekih upisanih učenika. Mislim da bi sustav koji bi vrednovao i uspjeh tijekom četiri godine OŠ i znanje koje pokažu na ispitu bio daleko pravedniji no što je sad.
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la skorpionka » 29 tra 2014, 20:26

Ove sam godine primila jedan razred čistih odlikaša u prvi razred srednje, a onda je ispalo da neki od tih odlikaša uopće nemaju predispozicije da bi mogli pratiti nastavu.


Hrpa gimnazijskih profesora se žali na slične probleme. Čudna smo mi populacija, nema kod nas prirodne distribucije sposobnosti, sve vunderkindi. :lol
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la alexandra » 29 tra 2014, 20:42

:lol
mislim tužno je u stvari. :mrgreen
i fascinantno kako se neke stvari nisu promijenile u 30 godina. :lol
u mom razredu u prvom srednje su svi bili praktički 5.0, nakon tri mjeseca su se neki ispisali, nisu mogli, a neki siroti suze ronili cijeli dan. :ajme
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la kokomamac » 29 tra 2014, 21:21

oyebemu saćuja jope. kako da ja naćeram dite kojem je slon prdnul u uho il ima sluha al ga libo đon da iđe 6 (bokte ŠEST) godina u još jednu, dodatnu školu. zbog jednog bijednog boda?! :ajme

dobar je ovaj moj roza balon ukojem živim :plavusa zdravo dite se nebi usudila proglasit bolenim zbog uroka, ak već ne zbog savjesti :p

moja mlajša ima sluh i glaščinu za poželit. jeednom je rekla da bi u glazbenu. ja reko - il glazbena il atletika - biraj. glazbena je otpala. selavi.

jel se more dobit neki bod a konto izvaditog slijepog crefca?! :p to bu nam nadoknadilo četvorku iz povijesti :nokti
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la skorpionka » 29 tra 2014, 21:25

Mi smo bili druga generacija upisana preko prijemnih. Upisalo se i par vrlo dobrih koji su imali odlicno znanje iz relevantnih predmeta na prijemnom, stroge profesore i nisu imali volje imati odlican iz drustvenih predmeta, ali su prirodne predmete bili odlicni. Bili su kasnije odlicni u srednjoj i u roku zavrsili fakultete. Jedna od njih cak i dva, jedan kod nas, a drugi u Australiji.

Ovi koji nisu znali imenicu naci u recenici u mojoj osnovnoj ne da ne bi imali odlican nego su padali razrede. A sad se s takvim "odlikasima" bore gimnazijski profesori.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la MatiMokoš » 29 tra 2014, 21:51

Kad smo mi išli u OŠ, ona se nije vodila parolom "škola MORA biti uspješna za svako dijete". Došli smo do toga da nastavnici koji ruše učenike u OŠ uglavnom imaju problema sa savjetnicima i inim navodno stručnim osobljem koje im uporno kvoca da su oni zakazali jer nisu znali motivirati dijete i slično. Pa zato i imamo to što imamo. Ne zagovaram nikakav teror, ali svima bi nam dobro došlo da koji put koji učenik padne. Pa da eventualno razmisli o svojem školovanju. Ili da barem njegovi roditelji promisle o tome. Ali to je već teži slučaj skretanja s teme. :zub
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la medo14 » 29 tra 2014, 21:55

Evo bas malo citam stare postove oko tih kriterija za upis i uglavnom prica je pocela od 11. Mjeseca 2012.g.
sad je 4 mjesec 2014. I jos uvijek traje prica oko tih upisa

a sve se svodi da malo prosire bodovanje, pa smanje opseg tih bodova, ma nesto vrate na staro, pa negdje dodaju bodove...
pitam se jesu li ustvari postigli cilj i razlog zasto se uopce islo na izmjene i donosenje novih kriterija za upis
da li ce ovo sad biti zadovoljavajuce ili ce se opet dogoditi velika navala na nekoliko dobrih skoa i situacija da ce skoro svi ima maksimalne tj. Iste bodove?
Ova cijela prica jako dugo traje, a nisam sigurna da ce se postici neki znacajnije bolji rezultati. Ili mozda hoce? :dunno
i to uplitanje ustavnog suda, sve te odluke ovog ministarstva su uvijek problematicne i s puno incidenta, tako da mi niti ova nova pravila upisa ne ulijevaju povjerenje da iza svega toga stoji neka dublja analiza i priprema.
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Najnoviji prijedlog upisa u srednje škole 2014/15

PostPostao/la skorpionka » 29 tra 2014, 22:16

a sve se svodi da malo prosire bodovanje, pa smanje opseg tih bodova, ma nesto vrate na staro, pa negdje dodaju bodove...
pitam se jesu li ustvari postigli cilj i razlog zasto se uopce islo na izmjene i donosenje novih kriterija za upis


Točno tako, rade kozmetičke izmjene, a bez zadiranja u suštinski problem, a to je inflacija superodlikaša i odlikaša općenito. Nerealno labavi kirteriji generiraju s nerealno velikim brojem odličnih i vrlo dobrih. A sve se to vidi iz kasnije poraznih rezultata tih istih odlikaša na inicijalnim testovima u prvom gimnazije.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

PrethodnaSljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.