Sada je: 13 svi 2024, 01:10.

Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 09 vel 2016, 11:19

Spinast ne trebas poidgrijasvati radfi nitrata
Krumpir isto ne

Ja takodjer kao i ti east krumpir rijetko koristim

Pire i to uz posebna pjela poput filane paprike ili sarme

Hladno ne volim
Topla hranas zagrije organizasm, to ima smila i za zdravljhe probave i crijeva

Dan ranije napravim i ajngemahtec s noklicama
I svinjeci saft
I jetricu na saft
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Adorabla » 09 vel 2016, 14:53

Topla hranas zagrije organizasm, to ima smila i za zdravljhe probave i crijeva

nema :lol
Razlika između tople i hladne hrane je u tome da u hladnoj hrani dobiješ veći broj kalorija naspram tople jer s toplom trošiš kalorije hlađenjem hrane u ustima.
kaj se tiče nutritivne vrijednosti da li jedeš kuhano ili nekuhano je stvar od slučaja do slučaja mađutim ako jedeš hladno ili podgrijano namirnice koje su već skuhane je potpuna glupost jer je hrana već lišena određenih svojstava kuhanjem.
Prema tome ak se vi hoćete tješiti da vam je to zdravije, to je ok i sasvim legitimno (ako ste na dijeti :nata ) samo ne volim kada se nekakav subjektivni dojam predstavlja kao znanstvena činjenica.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 09 vel 2016, 15:01

:lol
jadan krumpir. ja ga tak volim. krumpir je super namirnica, štogodvimislili o njemu u hladnoj ili toploj verziji. :mrgreen

više od podgrijane ili ine hrane ili krumpira mi je važnije da nije pun pesticida i inih kemikalija.....a većina je jer ga tretiraju još u zemlji herbicidima, pa onda proti klijanja ...i tak to. kao i sve druge namirnice. puno je važnije da je to zdravo, a ak je zdravo može se jesti kakogod.

konkretno kod krumpira se svi boje proteus bakterije koja se razvija ako se kuhan drži duže vrijeme....a o njegovim dobrobitima se ipak premalo piše. ima puno folne kiseline, kalija (pa ima diuretička svojstva), sok (pola čaše) u kombinaciji s jabukom, mrkvom i limunom liječi probavne tegove kao što su gastritis, čir...
ako imate vrt dobro ga je staviti par gredica, onak za gušt, fantastičan je pečen i kuhan u ljusci koja se može jesti (ukoliko nije tretiran)...priuštim si ga tako svake godine i nema boljeg. okus je savršen.

a kaj se špinata tiče, kod njega bih se prije zabrinula to kaj ima oksalnu kiselinu i purin koji su jako štetni za one koji imaju reumatske i artritične probleme, kamence bilo koje vrste, gastroupale i sl.

kad promatraš iz drugog ugla, stvari su malo drugačije :)
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 09 vel 2016, 16:50

pa i nije to moj subjektivni dojam.
samo mi se nije dalo objašnjavati od prapočela.
Topla hrana poseno prvi obrok su prilično važni npr u preporukama sv. Hildergard od Bingen
ako te zanima tko se od znanstvene zajednioce njome bavio, nju prevodio, osnovao istitut i danas ju izučava, slobodno si googlaj pa ima nešto i radova, no velim dosta je na njemačkom linkova

Volim njene preporuke i rado sam ih uključila u kuhinju. Vrlo slično bakinim načinima spremanja hrane, kuhanja temeljca, korištenje pira (ima gluten u onom manje štetnom obliku, nije heksaploid kao pšenica pa je manje dirano u tu žitaricu, tj. genetika joj se nije mijenjala uzgojem)

Doduše mislim da joj se ne bi svidjelo prigrijeavanje hrane . :nata
Al nije žiuvjela u 21 stoljeću pa ćemo zažmiriti.

Meni je subjektivno samo to da ne volim previše hladnu hranu. Osim salata. Slatkog i tak.
A faširance i ja znam jesti hladne kad ostane, no radije onda ne spečem sve.

Da, na špinat zbilja mora pripaziti netko tko je imao kamence ili ih ima. Al morao bi ga jako puno jesti da mu prouzroči kamence. Ali i sto tako i prekomjerna konzumacija čokolade (kakao) uzrokuje kamence (mm npr ih je imao zbog toga).
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 09 vel 2016, 18:45

pčelica_maja_23 je napisao/la:pa i nije to moj subjektivni dojam.
samo mi se nije dalo objašnjavati od prapočela.
Topla hrana poseno prvi obrok su prilično važni npr u preporukama sv. Hildergard od Bingen
ako te zanima tko se od znanstvene zajednioce njome bavio, nju prevodio, osnovao istitut i danas ju izučava, slobodno si googlaj pa ima nešto i radova, no velim dosta je na njemačkom linkova


:dunno ne vežem se baš na Hildegard i ne zanimaju me baš googlanje radova jer to je danas sveto pismo za godinu dana više nije..da ne spominjem slučajeve margarin-maslac-svinjska mast :mrgreen
ono čime se bavim je prizemno, a to u prijevodu znači, domaće namirnice, vlastiti uzgoj i jednostavnost pripreme. ofkors, ak nemaš mogućnosti onda jedeš to kaj imaš i možeš.

on topic
od tih jela koje kuham dan ranije je recimo i grah. njega se isto može jesti dok ga ima u zdjeli...s ričetom, buncekom, zeljem, repom, tijestom...
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la TanjaMT » 09 vel 2016, 20:42

Ja sam prije dvije god slijedila upute od Hildegard i malo sam proucavala njezine postavke. Dva tjedna sam kao postila, izbacila secere, meso, brasno i sl, a umjesto kave ujutro pila povrtnu bistru juhu. Top of the pop. Odlican osjecaj, stvarno.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 09 vel 2016, 20:51

to je i inače preporučljivo i super zdravo. malo se "očistiti" s vremena na vrijeme. a i post je dobar :nata
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 vel 2016, 07:41

upravo sam izpanirala teleće šnicle i vratila ih u frižider, tako da ću ih samo baciti na tavu popodne.
zezla sam se ustvari, trebala sam to napraviti s pilećim - pa da ih mogu u pećnici napraviti. Iako ni to nisam nikada radila. Je li tko radio s teleće pohano meso u pećnici?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Ina66 » 10 vel 2016, 09:00

jesam ja :)
prije pečenja samo nauljenim kistom premaži papir za pečenje ili nakapaj šnicele
teletina je mekano, mlado meso i pečeš kao i piletinu
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 vel 2016, 09:41

koliko? po ure na 200°?
nisam nikad radila u pećnici pohano.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Ina66 » 10 vel 2016, 09:57

otprilike tako, računaj na to da je svaka pećnica drugačija
ja ih pečem 20-ak minuta s tim da ih nakon deset minuta okrenem
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la VIPmama » 10 vel 2016, 10:55

tople jer s toplom trošiš kalorije hlađenjem hrane u ustima.


a hladnom trošiš kalorije na zagrijavanje :lol


odličan mi je topik, pratim!
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 10 vel 2016, 15:55

kak panirana piletina u pečnici' isto ovak ka si Ina napisala za teletinu?
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Ina66 » 10 vel 2016, 16:12

da, bijelo meso
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 10 vel 2016, 17:29

ja sam pekla i batke i zabatke...i super je. sočno i fino. dodatno sam pečnicu stavila na pečenje ventilacijom.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Mirci » 10 vel 2016, 18:03

Pohane batke i zabatke uvijek dovrsim u pecnici. Prvo ih poprzim kratko, da se ulovi korica, pa onda slažem na pek papir i u pećnicu. Samo što to traje i traje pa to radim 2-3 puta godišnje :lol
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 10 vel 2016, 19:46

ja ih uvalim odmah u pečnicu :dunno istina, ne one velike, nego srednje batkiće. budu skroz super. i dobiju finu hrskavu kožicu a meso je super sočno.
meni je uvijek muka od paniranja :roll to mi je najgori posao. te jaje, te brašno, te mrvice....pa to uvaljati. pa perem ruke 66x :mrgreen
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 vel 2016, 20:29

ispale su skroz dobro moje šnicle. Trebala sam ih možda izdašnije poškropit uljem. Sigurna sam da bi piletina bila puno bolja. Ni ovo nije loše. Meni je muka od asistiranja kraj tave.
A ispaniram ih u tren: sve pospem brašnom onako na hrpi. onda u jaje/mrvice... bude brzo gotovo.

Mirci je napisao/la: Samo što to traje i traje

koliko se peku?

čuvate li svježi kupus nariban za salatu? koliko bi mogao stati tako?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 10 vel 2016, 21:35

Da east!
Vec sam ti napisala,cijelu glavicu narezem i zastvorim u tupetvar!
5 dansa ko nov
7 dana moze al sparusa
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la mrs. eastwood » 11 vel 2016, 11:07

previdjeh :kiss
hvala!
inače zelenu salatu i ostale zimske salatice, pa i špinat odmah operem dobro osušim i tako mi stoji u fridđu. Ovo mi je ovih dana super kombo kupus, matovilac, rikula :liza
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la anlan » 11 vel 2016, 15:35

sudeći po ova dva teksta malo bi se toga smjelo podgrijavati, ne kažem da su pravu, nemam pojma jesu li:

http://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/zdravlje-prehrana/5-namirnica-koje-ne-trpe-podgrijavanje---290597.html

ovdje kažu nutricionisti - i mrkva je problem

http://zdravakrava.24sata.hr/clanak/6169/podgrijavanje-hrane
anlan
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 830
Pridružen/a: 23 vel 2005, 00:35
Lokacija: :)

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Adorabla » 12 vel 2016, 12:45

Anlan ali meni je to skroz normalno da niti jedno jelo nije dobro ako ga se podgrijava. Nemre biti dobro.
Mislim nije to nesto kaj je drugacije od onog kaj su nas ucili jos u osnovnoj skoli :dunno
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la VIPmama » 12 vel 2016, 22:26

Onda slobodno mogu dat otkaz i kuhat svaki dan svjeze i ne podgrijavat
Iako, i to tesko jer svaki dolazi u svoje vrijeme, dakle bit cu doma i kuhat tri puta :roll
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Mirci » 12 vel 2016, 22:38

Vipka, sve to ovisi kak se organiziras i kak ti paše - sve ove godine kuham tek kad dodjem doma s posla, deset godina jedemo samo svježe kuhano i tek od ove jeseni imam potrebu za kuhanjem dan ranije, a i to samo svaki drugi tjedan :). I pritom su mi oba djeteta u suprotnim turnusima. Da su mi obojica ujutro u školi nema šanse da bih kuhala dan ranije. Radije jedemo svježe u 18h, nego skuhano dan ranije :dunno. Al velim - to je sve stvar kak kome paše i što su prioriteti.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la malamaja » 12 vel 2016, 23:17

ja sam obično kuhala prije posla, ono treća smjena u 6 :lol . rijetko navečer.
ali obično bi bila opcija pola napravim ujutro, a onda završim popodne. tipa musaka...izdinstam meso ujutro, skuham krumpir...kad dođem samo prelijem vrhnjem i jajem i u pečnicu. dok operem salatu...i tako većina jela. osim one kaj stvarno možeš kuhati dan ranije.
i nikad nije bilo frke. s time da je moje dijete moralo jesti, bez obzira što je jela u školi/vrtiću....ona je uvijek gladna i može pojesti ručak sa žlicom :mrgreen tak je i dan danas. ali nikad nije problem bio strpiti se pola sata ...pojesti voćku i čekati da bude hrana gotova.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la MalaSirena » 13 vel 2016, 07:52

Ima jela koja su brzinska pa ih radim kad dođem doma, ali MM je nakon posla užasno gladan i nervozan ko pas jer često ne uspijeva ništa pojesti tijekom smjene i onda nema strpljenja čekati :roll tak da moram kuhati dan prije da samo podgrijemo ili eventualno skuham tjesteninu/rižu/krumpir za pire ili u kockicama za varivo dok se jelo podgrijava. On nikako da se privikne na to da ručak kao takav ne postoji ako radiš do 16, nego da se ustoličila institucija kuhane večere :mrgreen .
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la VIPmama » 13 vel 2016, 11:54

Mircela nema sanae da bismo bez konkretnog obroka docekali 18 sati :eek
Pa potrpali bismo sve i svasta i kakva mi korist od svjeze kuhanog :lol
A ja u 18i ne bih mogla konkretan rucak pojesti
Tak da...razliciti smo
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Mirci » 13 vel 2016, 12:19

To ti isto ovisi, mi svi nešto normalno pojedemo tijekom radnog dana i ne natrpavamo se ničim prije tog svježe kuhanog obroka u 17-18h :).
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la JiA » 13 vel 2016, 12:26

Mirci, sto ti djeca pojedu prije tog obroka u 18:00?
I meni se pokazalo da je bolje pojesti skupa svjeze kuhano u 18 h. Em smo svi zajedno za stolom, em djeca bolje pojedu (kad si podgrijavaju, samo probrljaju).
Ali ja ne znam sta da im dam da jedu prije toga. Normalno doruckuju, ali kad su popodns u skoli, odlaze z 14 od kuce i vracaju se u 19. Ne znam kako da ih nahranim u tom medjuvremenu :lol
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Najbolja jela koja kuhate (dan) ranije

PostPostao/la Mirci » 13 vel 2016, 13:57

Moji su obojica jeli u školi (ručak se zove, al jednak je obrok za prvasa i osmasa pa je to njima premalo). A rekoh da od ove godine svaki drugi tjedan ipak moram skuhati nešto dan ranije, s tim da si sin onda ujutro skuha prilog jer je postao srednjoškolac i obzirom da mu je nastava svaki dan do 20.00 jednostavno mora pojesti ručak prije nego što ode u školu.
To je ta tvoja situacija i nemam odgovor na nju. Mladji i dalje jede taj mali ručak u školi i on mi je pokriven bez obzira na turnus.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

PrethodnaSljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.