Sada je: 16 tra 2024, 07:53.

Recept za frite, onako kako ih radi moja mama

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Recept za frite, onako kako ih radi moja mama

PostPostao/la Hajdi » 24 lis 2020, 20:23

Recept za frite, onako kako ih radi moja mama

Ovo je recept koji mi nikako nije htio uspjeti da frite budu baš onakve kao mamine. Prije sam imala stakleno-keramičku ploču na štednjaku i mislim da je to bio jedan od razloga da ulje nije moglo zadržati dovoljno visoku temperaturu za pečenje. Sad imam indukciju i uspjelo je. Moja mama ih uvijek radi na plinu.

Nadam se da će uspjeti i vama!

Pribor:
• visoki lonac za juhu
• velika drvena kuhača
• posuda za mlijeko
• posuda za kvasac
• manja posuda u kojoj ćemo peći frite u dubokom ulju, promjer 15 cm
• lopatica s rupicama za vađenje frita iz ulja
• posuda za frite
• malo cjedilo za fini šećer
• moja mama ima štednjak na plin, meni je uspjelo na indukciji

Sastojci:
• 500 g glatkog brašna za dizano tijesto
• 6 dl mlijeka
• 20 g svježeg kvasca
• 1 žlica maslaca
• 6 žlica šećera
• 1 čašica ruma
• vanilin šećer
• rum šećer
• limun šećer
• 1 jaje
• 1 l ulja
• šećer u prahu

Postupak:
1. U lonac za juhu prosijemo brašno. Uključimo ploču na štednjaku na najmanju jakost i stavimo posudu s brašnom na štednjak da se grije.
2. U drugoj posudi grijemo mlijeko da bude vruće, ali ne do vrenja.
3. Dok je mlijeko još mlačno uzmemo 1 dl mlijeka za kvasac.
4. Pripremimo kvasac tako da u 1 dl mlačnog mlijeka stavimo kvasac, 1 žlicu šećera i 1 žlicu brašna.
5. Počekamo da se kvasac visoko digne. Za to vrijeme brašno je na mlačnoj ploči a mlijeko je vruće.
6. U vruće mlijeko stavimo 1 žlicu maslaca, 1 malu kavenu žličicu soli, 5 žlica šećera, vanilin, rum šećer i limun šećer, te rum.
7. Vrućom mliječnom smjesom poparimo brašno.
8. U smjesu koja ne smije više biti vruća umiješamo jedno cijelo jaje.
9. Na kraju u mlačnu smjesu dodamo dignuti kvasac.
10. Lonac sa tijestom uzmemo u naručje i kuhačom tučemo (ulupavamo) zrak u tijesto, dok ne se počnu raditi mjehuri, od 10 do 15 minuta.
11. Posudu s ulupanim tijestom postavimo na mlaku ploču na štednjaku, pokrijemo krpom i pustimo od 45 minuta do 1 sata da se diže.
12. Tijesto se mora visoko dignuti (ovisno od širine posude).
13. U posudu za pečenje ulijemo od 6 dl do 1 l ulja. Ulje zagrijemo. Ulje mora biti tako vruće da se oko drške drvene kuhače počnu raditi mjehurići.
14. Pripremimo posudu za pečene frite, šećer u prahu, žličicu i cjedilo.
15. Žlicom srednje veličine grabimo tijesto i stavljamo ga u ulje tako da ga od žlice odvojimo prstom i pustimo da padne u ulje. Poželjno je da su frite glatke i bez »repića«. Ovisno od veličine posude istovremeno se peče 6-8 frita.
16. Malo smanjimo jakost na ploči da nam frite ne bi izgorile, ali još uvijek moraju lijepo potamniti a unutra biti pečene. Svaki štednjak je malo drukčiji.
17. Radimo brzo. Frite u ulju okrećemo lopaticom, nakon par minuta kad su pečene sa svih strana vadimo ih, ocijedimo od ulja i stavljamo u posudu. Odmah ih pošećerimo finim šećerom.
18. Žlicu za vađenje frita možemo stavljati u hladno ulje da nam se tijesto ne lijepi na žlicu. Ima i drugih tehnika, npr. istiskivanje tijesta između palca i kažiprsta, ali ja se držim žlice.
19. Frite poslužimo tople, a dobre su i hladne. Možemo ih jesti same, uz čokoladni namaz ili pekmez. Dobar tek!

slika

slika

slika
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Recept za frite, onako kako ih radi moja mama

PostPostao/la Ina66 » 25 lis 2020, 07:51

Hvala, Hajdi.
Isprobat ću ih zbog grijanja mlijeka i brašna. Inače je po sastojcima vrlo sličan, ako ne i jednak onome moje mame.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Recept za frite, onako kako ih radi moja mama

PostPostao/la Hajdi » 25 lis 2020, 10:34

Super Ina javi kako je uspjelo!
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02


Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.