Odgovori

Re: Sehuri i iftari 2010.

24 kol 2010, 12:31

gosti se pozivaju, naravno.
vodi se racuna da se poznaju izmedju sebe, pa se tako prave porodicni iftari za jednu i drugu stranu.
znaci, jednom se poziva muzeva familija, drugi put zenina, treci put prijatelji....e sada posto je puno ljudi u svim tim kategorijama, imaju i podgrupe, kao npr. stariji clanovi obitelji i mladi, za koje se organizuju odvojeni iftari.
domacini sami prave selekciju, ali treba postoji neka poveznica izmedju ljudi koji su gosti iftara. :dada

Re: Sehuri i iftari 2010.

24 kol 2010, 12:50

moj djecak je napisao/la:
moj djecak je napisao/la:dunja, nisesta je psenicni skrob.


Kad citam na preskok. Hvala MD. Pravim danas. :mah

Re: Sehuri i iftari 2010.

24 kol 2010, 16:18

Zapečeni šareni grah sam prekjuče prvi put pravila :dada Mama mi je donijela neki grah, velike bobe, bijele i šarene, ona kaže da se to zove ali grah? nisam sigurna. Uglavnom, prvo sam ga kratko obarila, a zatim na mrvicu ulja prepržila malo crvenog luka sitno nasjeckanog.
Na taj luk sam dodala grah i njega mrvicu propržila te dodala vode i začina (crvenu papriku slatku i ljutu, vegetu, bibera koji sam predhodno istucala u avanu). Grah treba kuhati na vrlo malo vode, tako da se ustvari prži koliko i kuha (paziti da ne zagori). Ja sam ga kuhala oko 3 sata, dok skoro nije bio gotov.
Nakon kuhanja, prebacila sam grah u vatrostalnu posudu (bolje je zemljani sud ali ga nemam) sa vrlo malo vode i stavila na 250 oko pola sata da se zapekne. Također sam, iako to nije navedeno u originalnom receptu :mrgreen prije nego sam stavila grah u rernu dodala malo sitno nasječene suđuke u grah (volim suđuku u grahu). Žao mi je što nisam slikala, baš je dobro ispao :D

Žuta riža je u stvari integralna riža koju dobro properem i stavim u rernu u vatrostalnoj posudi na 250 oko 45 minuta sa 3x više vode nego riže. ja je samo posolim i dodam curry praha koji joj da boju i blagi okus. Ako imam šafrana stavim malo, samo na vrh noža jer je jak (nažalost više ga nemam, kupila sam pravi šafran kad sam bila u Istambulu prije nekoliko godina, ako znate gdje se može kupiti u Sarajevu, recite, biti ću vam zahvalna :) )

Re: Sehuri i iftari 2010.

25 kol 2010, 02:58

evo, zavrsila sam pripremanje iftara za danas:

pileca supica sa povrcem
butter chicken ala Ida
zapeceni grah u rerni (Orchid, garant ne izgleda slicno tvom :lol )
pileci file zapecen u ajvaru
uljevak od tikvica
pecene paprike
basmati riza
ljetnja salata
kolac sa cokoladom

uslikala sam par jela:

uljevak od tikvica - izrezan
slika

u komadu
slika

zapeceni grah - prije rerne :lol
slika

piletina u saftu - butter chicken
slika

piletina sa ajvarom
slika

pecene paprike
slika

Re: Sehuri i iftari 2010.

25 kol 2010, 09:57

Ida daj recepte za sve :mrgreen

Re: Sehuri i iftari 2010.

25 kol 2010, 11:10

Ida, super je sve. :bravo

prekrasno izgleda, a mogu misliti kako je tek ukusno. :dada

Re: Sehuri i iftari 2010.

26 kol 2010, 10:55

Ida-butter chicken--može li recept :mrgreen

ove sedmice ne spremam iftare, jer nam je cijela sedmica bukirana :mrgreen
Ipak vas pratim i čitam i mljackam :D

za vikend planiram kumove pozvati na iftar, a šta ću praviti još uvijek ne znam.

Re: Sehuri i iftari 2010.

29 kol 2010, 16:52

nakon tri fenomenlana iftara u Jeddi, i tri jos bolja u Mekki, jucer smo bili kod moje mame.
veceras mm ima muski iftar, a nas dvoje ponovo idemo kod mame i sestre :dada
sutra smo pozvani kod snahe i rodjak.

trebace mi par dana da se dovedemo u red, organizujem i planiram dalje iftare.

Jabucice, kako je bilo sinoc???

Re: Sehuri i iftari 2010.

31 kol 2010, 01:29

drage moje, izvinjavam se zbog ne javljanja; dosta sam zauzeta ovih dana.
uglavnom, ovih dana idemo po iftarima i slabo kuham :mrgreen Kad smo kuci onda bude neki brzinski iftar

Stefanova mama i Jabucica, evo brzinski recepti

Piletina u ajvaru
narezem pileca prsa na stapice, posolim, uvaljam u ajvar i na naglo, na maslinovo ulje. Super jednostavno a pravo ukusno

Butter chicken - ime i jelo je zapravo indijsko, ali ovo je "nazovi butter chicken" ala Ida jer nema egzoticnih zacina, a ima puno povrca koje zapravo i ne ide u originalni recept. Uistinu, trebalo bi se zvati Ida Chicken :mrgreen jer je totalno prepravljen :lol
Uglavnom, distam povrce tipa luk, mrkvica, papirka zelena i crvena, malo tikvica, ponekad dodam i asparagus i sl., dodam sitne komadice piletine i kad je gotovo zalijem paradajz sosem (sa vec dodatim biljem) i vrhnjem za kuhanje i zapecem u rerni jedan sat. Bude stvarno extra dobro; cak se i mom svekru jako svidjelo, a njega nije lako zadovoljiti :lol

Uljevak od tikvica
umutim 3 jaja, dodam dvije kasike ulja, pola solje vode i pola mlijeka, i dodam brasno dok masa ne postane malo gusca od mase za palacinke. Tikvice isjeckam na kockice, a moze i narendano, posolim i sjedinim mase. Ispecem na 400F, i zalijem mlijekom i malo putera, bude jako dobro. Meni je preporuceno da stavljam pola bijelog, pola kukuruznog brasna ali meni je to presuho. Dakle kombinujte pa probajte mozda 1/4 kukuruznog a 3/4 obicnog brasna.

za ljubitelje sushija, evo slika jednog brzinskog iftara :) Jedan je morski (sa racicima i dimnjenom ribom) - Vancouver roll, a drugi od slatkog krompira. njaaaamiii

slika

Re: Sehuri i iftari 2010.

31 kol 2010, 11:02

Ida, prvo sam mislila da si ti "rolala" sad vidim da je kupovni. :D

nama je sinoc bilo super. odlicna hrana. posebno mi se svidjela merdzimek corba i bamja, ali i sve ostalo je bilo :1 :1

Re: Sehuri i iftari 2010.

02 ruj 2010, 20:08

:lol MD, nisam jos pocela rolati, sushi restorani su svaka dva koraka u mom gradu, tako da nemam motivaciju :mrgreen

Umjesto da nabrajam sta se sve kuhalo i jelo ovih dana, evo vam nesto slika, jer one nekad govore vise od rijeci :mrgreen

slika

slika

slika

slika

slika

i par pojedinacnih

musaka od krompira i mesa
[img]]http://i53.photobucket.com/albums/g71/IdaC/musakaodkrompira.jpg[/img]

zapeceno povrce
slika

zapeceni karfiol
slika

piletina sa krompirom
slika

kvalitet slika nije najbolji, ali ovo je najbolji pokusaj da se uhvati slika trpeze/sofre, jer hrane ubrzo nestane (dok nadjem aparat :lol )

Re: Sehuri i iftari 2010.

02 ruj 2010, 21:18

Ida, kad zalijevaš mlijekom ovaj uljevak od tikvica, kad je već pečen?

Re: Sehuri i iftari 2010.

03 ruj 2010, 00:02

aha :dada

Re: Sehuri i iftari 2010.

05 ruj 2010, 13:23

zadnjih dana organizovali smo dva iftara u hotelu.
prvi je bio za 40. ljudi (sa djecom) i organizovan je na principu da su nas posluzivali.
na drugi smo pozvali 16. osoba i bio je svedski stol.

kod kuce sam zadnji iftar (za nas dvoje), izmedju ova dva, pravila:
topu sa sa sirom philadelphia :up
tarhanu od domaceg paradajza
musaku sa patlidznaima i tikvicama (i ostalim povrcem)
boba grah sa teletinom :1 :1
paradajz salatu sa ljutim paprikama i bijelim lukom
lubenica i grozdje
slatko hurme i mak zara cokoladice

lagan ljetni iftar, bas kako i odgovara mom stomaku nakon posta.

veceras idem kod mame jer mm opet ima zakazan poslovnu veceru (iftar), a sutra smo u hotelu.

jos malo i eto bajrama, aBd.

Ida, pokusala sam slikati musaku, ali slike su napravljene po mraku tako da nisu reprezentativne. ok doduse nisam ih jos ni skinula sa aparata.

lijepo se provedite u americi. :kiss :kiss :kiss

Re: Sehuri i iftari 2010.

05 ruj 2010, 22:14

ida, mmmm, krasno! :proljece

Re: Sehuri i iftari 2010.

06 ruj 2010, 10:19

moj djecak je napisao/la:topu sa sa sirom philadelphia :up

Mozes li mi reci gdje si u Sarajevu kupila sir Philadelphia? :dunno

Re: Sehuri i iftari 2010.

06 ruj 2010, 10:24

Mercator na Ilidzi (shopping centar Grand)

Re: Sehuri i iftari 2010.

06 ruj 2010, 10:43

Hvala. U Mercator-u u gradu ga nema. Do duse, nema ga niti u jednom trznom centru u kojem sam trazila. Zelim praviti tortu od sira.

Re: Sehuri i iftari 2010.

08 ruj 2010, 10:40

danas zadnji iftar.

sutra bajram. :nana

Re: Sehuri i iftari 2010.

14 ruj 2010, 12:26

ida, sta je ono rolano (pita, burek?) na trecoj i petoj slici? daj recept :D

md- a odakle tebi onakva linija pored sve te slasne klope???
Odgovori