Odgovori

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 14:48

taf kveščn
rekla bih da nije svaki smeđi šećer smeđi i da nije ni on nešto posebno zdraviji ili ne znam što. najbolje bi bilo uzeti raw sugar
pogledaj, na primjer, ovo
Brown Sugar is better than White Sugar
The brown sugar sold at grocery stores is actually white granulated sugar with added molasses. Yes, brown sugar contains minute amounts of minerals. But unless you eat a gigantic portion of brown sugar every day, the mineral content difference between brown sugar and white sugar is absolutely insignificant. The idea that brown and white sugar have big differences is another common nutrition myth.


a ovdje imaš o sve tri vrste
http://www.greenlivingtips.com/articles ... sugar.html
još jedan link, brzinski
http://www.wisegeek.com/what-is-raw-sugar.htm

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 14:49

mislim da ovo što se prodaje pod smeđi nije pravi nerafinirani (ili kako se kaže) smeđi šećer, nego samo obojanac.
Znam da se smeđi šećer odma zgrudva i sav je vlažan,totalno drugačiji od bijelog.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 14:52

da. pravi smedji secer je tvrd, crn, posve drugaciji od bijelog.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:00

hocete reci da mi je pametnije i jeftinije drzat se bijelog :dj jer smeđi je zapravo samo obojani bijeli :|
hm :/

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:05

pa ovaj jeftini smedji vjerojatno nije pravi smedji. Ovaj šta je samo nekoliko kuna skuplji od bijelog :dunno
Ja radje ne koristim nijedan ili smanjim količinu bijeloga il u rijetke petke kupim skuplji smedji :/

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:08

Nana1971 je napisao/la:hocete reci da mi je pametnije i jeftinije drzat se bijelog :dj jer smeđi je zapravo samo obojani bijeli :|
hm :/

ne, nego kupi pravi smedji secer, ima ga svuda i zbilja je finiiii :liza

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:08

demerara je nerafiniran secer, a svijetlo smedji je.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:09

Ja ne kuzim ove fore sa "obojanim" secerom. Tocno osjetim razliku, pogotovo u kavi (cak i sa jefilen secerom u kaficima). :conf
Bijeli secer stavljam samo u kolace i u neka jela s paradajzom.
I istina je da je jako vlazan, bez obzira drzala ga u keramickoj, staklenoj ili plasticnoj piksi.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:28

pravi smeđi?! mislis onaj za 20 kn pola kile?
ne bu islo :kima

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:32

rima, to u kafićima sigurno nije pravi smedji šećer :dunno

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:36

slano - ruzmarin
slatko - smedji secer (ali zapravo za zasladiti puno cesce koristim med ili javorov sirup nego secer)

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:41

slano-origano

slatko-med, ne pečem baš kolače ni niš, al ovak inače volim trpat si med svugdje. Kad ipak pečem kolače, stavljam šta piše u receptu, nemam nekog favorita.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 15:49

slano - sol, persin, bosiljak, lovor, origan... ima ih jos i svi su mi jako vazni :dunno

slatko - secer, rum, cimet...

vegetu ne kupujem godinama, mislim da mm uopce nije skuzio kad sam je prestala koristititi, a nije bio postupan prijelaz - samo sam jednog dana skuhala jelo bez nje. :) a kao mlada domacica :mrgreen: se nisam mogla uhvatiti kuhanja ako vegete nije bilo u kuci, sad mi je smijesno kad se sjetim.

smedji secer - taj zgrudani, vlazni - kupim katkad jer mi se svidja njegov okus u kavi. ne smatram ga zdravom zamjenom za obicni bijeli secer.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 16:19

ja kupujem smeđi šećer sa melasom, fiiiiniii je skroz. mislim da je od prima vite.
nadam se da nije obojani, roko ga koristi :angry

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 16:27

ako cu biti bas on topic JEDINI zacin bez kojeg ne bih mogla zivjeti je sol.
a sad nastavljam u revijalnom tonu :dj
slatko - cimet, rum (nije zacin)
slano - bosiljak (ustvari, maslinovo ulje je br. 1, ali ni to nije zacin)

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 16:32

Ja pak nikako ne podnosim ružmarin.
I općenito ne volim začinjenu hranu dok mm voli jače okuse.
A vegetu u jusi ne volim (osim što sam ovdje vidjela da nije zdrava) jer ne volim da mi neš leprša po tanjuru, a i nikako da skužim čem bi ona zapravo trebala poslužiti i koja je njezina uloga.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 17:41

Ja bas volim zacinjeno, valjda u svako jelo stavim muskatnog orascica i chilija :oops:

A za slatko nemam bas nesto posebno, ali volim rum, cimet, med..jedino sto ne volim u kolacu su grozdjice...

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 18:36

u slana jela dosta stavljam mediteransku mješavinu začina, vlasac, a bijeli luk u baš sve trpam (štetno po moju okolinu :mrgreen: ). sol i papar pod obavezno.
mm u svako jelo stavlja chilli (posebno sebi u pijat).

slatko i ne pravim baš često, al recimo da bi to bio vanilin šećer :dunno volim i okus ruma i cimeta, meda...

off topic: lilly zakon ti je potpis!!! :mrgreen: :up

Re: Bez kojeg začina ne možete?

11 vel 2009, 21:21

LiKmama je napisao/la:demerara je nerafiniran secer, a svijetlo smedji je.


mi kupujemo ovaj.

i ne volim onaj zgrudvani, sad samo recite da je taj bolji.

al se osjeti... bas sam prije neki dan ostala bez smeđeg i vratila se bijelom. i kad nisam doživjela šok od tolikog slatkog. :lol baš sam se navikla na smeđi.

od začina - ne mogu bez onih iz dućana po nazivu migros (švicarska) :lol a imam neku zelenu pastu u staklenci, slično vegeti, bez tog vražjeg glutamata i sva neka bio - pa si mislim, super uspjela sam si naći dobru zamjenu (mada u biti nisam tip od vegete, koristim je samo kad gratiniram u smjesi sa vrhnjem).

Re: Bez kojeg začina ne možete?

12 vel 2009, 12:15

slano - biber, so pa crvena paprika
slatko - secer i vanilija

cimet nije bas zdrav u vecim kolicinama pa imajte to na umu pri koristenju istog.

vegetu koristimo samo ponekad i to uglavnom kad kuhamo neku vrstu tjestenine ili kad pajcamo za rostilj pa nam ona najmanja kesica bude i vise od godine dana.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

12 vel 2009, 16:26

zaboravih na sezam - ispržim ga jednom tjedno, smrvim s morskom solju i držim u frižideru i stavljam ga u svako slano jelo

Re: Bez kojeg začina ne možete?

12 vel 2009, 16:43

šećer i sol
od ostalih - nisam neki ovisnik o začinima
obožavam recimo limunovu koricu i stavljam je gdje mogu - od palačinki do kolača
volim bosiljak i stavljam ga obilno isto gdje mi paše
ostali - kako kad
vegetu imam doma i stavljam ju samo u jedno jelo doslovce - u prisiljeno zelje, nemam pojma zašto baš u to :dunno
inače sve drugo kuham bez, potpuno sam je izbacila

pristalica sam mišljenja da previše začina ili prejaki začin zapravo ubije okus pojedinom jelu pa ih ne koristim previše

Re: Bez kojeg začina ne možete?

13 vel 2009, 14:43

Soli.
Vegetu isto dosta koristim :/ :dunno :bonk
A od baš pravih začina koristim dosta češnjak, vlasac, kopar, crvenu mljevenu papriku - slatku.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

17 vel 2009, 00:17

beammama je napisao/la:Vegetu isto dosta koristim :/ :dunno :bonk
A od baš pravih začina koristim dosta češnjak, crvenu mljevenu papriku - slatku.


ovako i ja.
zlicu u sve sto pravim.

a sol nikada ne koristim, MM ponekad koristi.

iskreno, nisam ni znala da je toliko stetna, nit se potrudila da to saznam! :dunno
a od malena sam je cak lizala kad mama ne gleda! :shock:
i dan danas se uhvatim u tome :conf

Re: Bez kojeg začina ne možete?

17 vel 2009, 00:25

peršin,vegeta :dunno

Re: Bez kojeg začina ne možete?

18 vel 2009, 16:54

Sudite me koliko hoćete ali ja neka jela uopće ne znam skuhati ako nema vegete. :dunno

Re: Bez kojeg začina ne možete?

18 vel 2009, 17:26

mrava, ali vrijedi pokusati, mozda ti se svidi ;)

ima i raznih drugih susenih zacina koji ti mogu zamijeniti vegetu.

Re: Bez kojeg začina ne možete?

18 vel 2009, 18:26

Solea može par primjera za zamjenu Vegete? ja isto ne znam ništ skuhat bez nje :oops: ovaj čas sam je frknula u smeće :roll: ,a s čim da sutra začinim ručak? :conf :shock: u slatko obavezno vanilin šećer i limunova korica

Re: Bez kojeg začina ne možete?

18 vel 2009, 18:43

sol, friski ili suseni persin, prirodni zacini - ruzmarin, lovor, majcina dusica, bosiljak... zavisi sto kuhas.
u juhu stavi povrce umjesto vegete - mrkvu, celer, persin, korabicu, list kelja... i neces sigurno imati osjecaj da fali "okusa".

Re: Bez kojeg začina ne možete?

18 vel 2009, 20:24

Nikad nisam kuhala s vegetom jer ni moja mama nije kuhala s vegetom. Imam ju doma jer necakinje koriste kad budu ovdje (same donesu :lol ). Korsitim samo svoju vegetu (recept postoji na forumu). Taman mi jedna doza bude dovoljna do iduce jeseni kad ju iznova radim (naravno, ako ne poklanjam). I stvarno, neke stvari su mi definitivno finije s njom. Dakle, ne mogu bez nje i ne poklanjam ju vise. :kima

Inace jos koristim sezam, bosiljak, origano, slatka crvena paprika, papar, curry. To je najcesce.
Slatko: cimet, limunova korica

BTW, pripazite na nekim "eko" proizvodima pise da ne koriste MNG, a zapravo se krije pod "suseni kvasac" ili nesto u tom obliku. Mislim da ga Alnaturina kocka za juhu ima, a njihov dodatak za jela nema. Netko je vec to spominjao ovdje na forumu pa sam upamtila.
Odgovori