Sada je: 13 svi 2024, 07:26.

KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 18:53

prijava br. 30
olja


Brzi choco-cookies

Sastojci:

250 g brašna
20 g kakaoa (ili žlica kokosovog brašna za svijetle kolačiće)
125 g šećera
1 žličica praška za pecivo (5 g)
žlica instant kave
125 g maslaca
ribana kora naranče (5 g)
1 jaje
15 g meda (1 žlica)
50 g čokoladnih kapljica ili komadića čokolade

Priprema:
Lim obložiti papirom za pečenje. Pećnicu ugrijati na 200°C.
Brašno, kakao (tj. kokos), šećer, prašak za pecivo, kavu, maslac, koru naranče, jaje i med prvo kratko mutiti mikserom sa spiralama, pa onda dodati 50 g kapljica čokolade te rukama izraditi tijesto da se fino sjedini.
Izmedju dlanova formirati kuglice od tijesta koje potom treba lagano pritisnuti i u njih po želji utisnuti još koju kapljicu odnosno komadić čokolade. Ili uposliti vrijedne dječje ruke da to umjesto vas urade ;)

Kolačiće slagati na lim i peći ih 15 minuta.

Nakon pečenja ih ostaviti da se ohlade.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 18:57

prijava br 31
nanoibeba

ROLADA OD ORAHA

slika

15 dkg šećera
25 dkg samljevenih oraha
2 štange čokolade
snijeg od dva bjelanjka
1 žlica ruma

sve promiješati i razvaljati

Fila:
2 tvrdo kuhana i pasirana žutanjka
10 dkg putra
5 dkg šećera
2 žlice ruma[/quote]
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 18:58

prijava br. 32
nanoibeba

NAPOLITANKE

slika

4 jaja
20 dkg šećera
20 dkg krupno kosanih oraha
20 dkg čokolade za kuhanje
25 dkg maslaca
žlica ruma
2 oblatne

Kuhati jaja, šećer i čokoladu na pari, malo ohladiti i dodati maslac i orahe. Stviti kremu na jednu oblatnu, poklopiti drugom i opteretiti nečim teškim. Za dan dva, rezati.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 19:05

prijava br- 33
silki

Posavski paprenjaci, jako dobri

45 dag glatkog brašna
1 margarin ili 20 dag maslaca
15 dag šećera
15 dag mljevenih oraha ili mljevenih prženih lješnjaka
3 žumanjca
1 cijelo jaje
po jednu malu žličicu začina: cimet, mljeveni klinčić, muškatni oraščić, papar
1 jušna žlica meda

po želji blanširani bademi, polovine, za ukrašavanje

Masnoću razmrvite s brašnom i dodajte sve sastojke. Umijesite glatko tijesto i ostavite da stoji na hladnom oko 1 sat, može i dulje. Razvaljajte tijesto na pobrašnjenoj podlozi i pritisnite drvenim malo pobrašnjenim kalupom. Obrežite nožem uz rubove kalupa. Maknite kalup i obrežite unutarnje rubove. Paprenjake složite na papir za pečenje. Pecite ih na 180 stupnjeva 20 - 30 min, ovisno o pećnici. Trebaju dobiti boju kao na slici.

Definitivno najfiniji koje sam ikad probala :liza


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 19:07

prijava br 34
potica



Biskupski kruh ili kod nas Mirisni Božićni kolač



14 dag šećera
4 jaja
naribana kora jedne naranče
5 dag badema
10 dag grožđica
5 dag čokolade
1 žličica začina za medenjake
14 dag brašna

Šećer i žutanjke miješajte što dulje da se smjesa dobro naraste. Zatim dodajte struganu koru od naranče, na listiće narezane bademe (koje ste neoguljene malo popržili na tavi), grožđice, na sitne kockice narezanu čokoladu, zatim brašno i na kraju čvrsti snijeg od bjelanjaka, Sve lagano promješajte i stavite u namašćen i brašnom posipan dugoljasti kalup i pecite oko 40 minuta na temperaturi od 160-190 stupnjeva.

Tip and tricks – sve dodatke stavljam u jednu zdjelicu i dobro ih promješam sa brašnom da mi kod pečenja ne potonu na dno ;)
Ovo je orginalni recept ali sve sastojke možete mjenjati prema vlastitom ukusu, ja sam stavila orahe umjesto badema, obično radim bez grožđica jer ih djeca ne vole, ali recimo kad sam imala višnje iz višnjevca stavila njih i bilo je jako fino, ako stavljam grožđice prvo ih močim neko vrijeme u rumu, začin za medenjake možete zamjeniti nekim vama dragim začinima koji se slažu sa ostalim sastojcima …


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 19:09

prijava br. 35
potica

Šah keksići

150 g maslaca
75 g šećera u prahu
Prstohvat soli
200 g brašna
1 žlica kiselog vrhnja
25 g kakao praška (par kapi mlijeka)
1 bjelanjak za premazivanje

Maslac sobne temperatrure dobro izmješajte sa šećerom u prahu da dobijete glatku smjesu, dodajte sol i kiselo vrhnje, postupno dodajte brašno dok ne dobijete čvrsto tijesto.
Tijesto podijelite na dva dijela, u jedan dodajte kakao (u orginalnom receptu ne piše ali ja uvijek kakao razmutim u sasvim malo mlijeka jer mi onda tijesto sa kakaom ne ispadne tvrđe od svjetlog). Omotajte obje polovice odvojeno u plastičnu foliju i stavite u hladnjak na najmanje 2 sata.
Podijelite svaki dio tijesta na 4 dijela i svaki taj komadić rukama izvaljajte u duge štapiće (kobasićke). Na prozirnu foliju složite jednu pored druge crni, bijeli, crni i bijeli štapić i premažite ih bjelanjkom, na njih suprotnim redom posložite ostale štapiće da dobijete efekt šahovskog polja i još jednom premažite bjelanjkom. Zamotajte u foliju i stavite opet u hladnjak da se dobro prohlad. Hladno rezati na komadiće od 5 mm i slagati ih s razmakom u tepsiju pokrivenu pekpapirom.
Pecite u prethono zagrijanoj pečnici na 180 stupnjeva oko 10 min, kad su gotovi još će malo biti mekani ali to je u redu.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 23 pro 2012, 19:12

prijava br 36
potica

Crinkles ili raspuklići

Sastojci:
2 jaja
60 g maslaca
100 g šećera
200 g čokolade za kuhanje ili tamne čokolade
200 g glatkog brašna
1 žličica praška za pecivo


sitni kristal šećer i šećer u prahu za valjanje

Postupak:

Otopite čokoladu na pari pa ju ostavite da se malo prohladi.
Prosijte skupa brašno i prašak za pecivo.
Maslac sobne temperature dobro umutite sa šećerom. Dodajte otopljenu čokoladu i izmiješajte da dobijete jednoličnu smjesu. Lagano umješajte jedno po jedno jaje, dodajte brašno u smjesu i dobro izmiješajte. Pokrijte i ostavite u hladnjaku najmanje 3 sata ili preko noći.

Žličicom grabite tijesto i oblikujte dlanovima kuglice promjera otprilike 1,5 cm.
Stavite kristal šećer u jednu zdjelicu, a šećer u prahu u drugu, svaku kuglicu prvo urolajte u kristal šećer, a zatim u šećer u prahu mora biti dobro pokrivena šećerom, što više to bolje.
Stavljajte kuglice malo razmaknute na pleh obložen papirom za pečenje i pecite u zagrijanoj pećnici 8-10 minuta, moraju biti još uvijek mekani kad ih izvadite, prebacite ih na rešetku da se ohlade.

slika


ovih je pun internet na Coolinarki ima sva sila sličnih recepata, moj je najsličniji ovom http://www.coolinarika.com/recept/788667/



:xmassanta
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 20:51

prijava br. 37
crazy daisy

Nevaljalci (Krancle)
80g gustina
160g brašna
1 jaje
65g štauba
1 vanilin
126g maslaca

umijesiti tijesto i ostaviti ga da omara u hladnjaku oko 1h. razvaljati i rezati oblike, pune za dno i s rupom za vrh. peći vrlo kratko, oko 10' na 180°C. ohladiti. vrhove posipati štaubom, dna premazati pekmezom i spajati.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 20:52

prijava br. 38
dabilly

Čokokeksi kao Grancereale
50 g sitnih zobenih pahuljica
100 g cjelovitog raženog brašna
100 g polubijelog brašna (stavila bijelo)
125 g maslaca (stavila margarin, iznimno ovaj put)
40 g kakaa u prahu
60 g šećera (stavila smeđi muscovado)
sok pola naranče
1 žlica arome vanilije (nisam stavila, nisam imala)
1 žumanjak
100 g čokolade s uljem naranče (nisam imala, stavila običnu za kuhanje i naribanu koricu naranče koju sam oprala sodom bikarbonom i octom)
prstohvat soli (e, to sam imala)

Pomiješati brašno, pahuljice, prosijani kakao, šećer, sol. Dodati omekšani maslac, izmiješati, dodati isjeckanu čokoladu. Zatim dodati sok od naranče, aromu vanilije i žumanjak. Oblikovati mekano prhko tijesto; po potrebi dodati narančinog soka. Razvaljati u kobasicu irezati ploške barem 1 cm debljine. Mogu se i izrezivati oblici, ako se tijesto razvalja između folije. Peći 15-20 min na 180 stupnjeva.
Tijesto je nezahtjevno, a kad je gotovo, stvarno isti grancereali
Recept sam našla na Coolinarici. Moj novi božićni favorit, definitivno.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 20:54

prijava br. 39
tanjabb

NAŠI BOŽIĆNI ČOVJEČULJCI

slika

Jedna mi je prijateljica otkrila sasvim novi svijet stavljavsi u kekse pirino brasno pa rekoh idem probati s ovogodisnjim covjeculjcima. Dakle:

300g brasna od pira
100g maslaca
2 velike zlice kestenovog meda
1 jaje
6 zlicica smedjeg secera
1 vanilij secer
prostohvat soli
pola vrecice praska za pecivo
1 zlicica cimeta
1 zlica cokolade u prahu
1 zlica zacina za medenjake
ribana kora jedne narance
za ukrasavanje: secer u prahu + sok od limuna, Dr. Oetker boja u tubi za crtanje

Izmjesamo pirino brasno, PP, cokoladu u prahu, sol, secer, vanilij te zacine. Dodamo maslac narezan na listice, med te ribanu koricu narance. Zgnjecimo rukama u sitne mrvice. Dodamo jaje i zamijesimo u tijesto. Zamotamo u prozirnu foliju i stavimo u frizider preko noci.

Iduci dan izvadimo tijesto iz frizidera i ostavimo na sobnoj temperaturi oko pola sata, razvaljamo na pobrasnjenoj podlozi na jedno 6mm debljine. Lim oblozimo peki papirom, modlicama izvadimo covjeculjke i pecemo 10 minuta na 180 stupnjeva.
Ukrasimo po zelji.

Ovi covjeculjci nisu preslatki, pa ako volite sladje dodajte vise secera.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 20:55

prijava br. 40
sandram

PUNJENE KORPICE

Za prhko tijesto: 15 dkg maslaca
4 zumanjka
1 zlica secera
1 zlica mlijeka (ili po potrebi)
25 dkg brasna
Za fil: snijeg od 4 bjelanjka
25 dkg secera
25 dkg mljevenih oraha

Umijesiti prhko tijesto i ostaviti ga u hladnjaku pola sata. Kalupice za korpice namazati maslacem i pobrasniti. U svaki staviti malo tijesta i tanko ga razvuci po korpici. U sredinu zlicom stavljati fil. Peci na 180 oko 18-20 min. Gore posipati staub secer

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 20:56

prijava br. 41
tanjabb

CRNO-BIJELE KUGLICE

slika
200g tamne cokolade
50g maslaca
100g smedjeg secera
2 jaja
1 bourbon vanilija
200g glatkog brasna
prstohvat soli
pola zlicice praska za pecivo
secer u prahu

Cokoladu i maslac otopiti na pari. Ostaviti da se malo prohladi.
U drugoj posudi pjenasto izmiksamo jaja i secer. Dodamo vaniliju. Polako rucno dodajemo rastopljenu cokoladu, brasno, prasak za pecivo i prstohvat soli. Mjesamo dok ne nestanu grudice.
Porkijemo prozirnom folijom i stavimo u frizider preko noci.

Oblozimo lim papirom za pecenje. Zlicicom vadimo tijesto i dlanovima brzo oblikujemo kuglice, uvaljamo ih u secer u prahu, stavimo na lim i lagano pritisnemo s gornje strane.
Pecemo 10 minuta na 180 stupnjeva.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 23 pro 2012, 21:31

prijava br. 42
lena

ZLATAREVO ZLATO

Paprenjaci. Keks kojeg bi beskrupulozno uzela i djetetu iz ruku, razlog zašto se veselim svaki put kad vidim stjuardesu. Nije ni čudo da su opstali od 16 st. te da se i dalje tradicionalno peku u vrijeme božića. Sam osjećaj baratanja s tim drvenim kalupima, zbog kojih sam ušla u onaj dječji mod "sakupi ih sve" i sad gledam jel ima još koji sa šablonom koju nemam, je meni neprocjenjiv. :luv Ostavljeni su za sam kraj moje božićne rabote jer se čekala domaća mast bez koje jednostavno nisu to. Moraju biti puni kolesterola i papreni...

Stoga je bilo i svetkom i petkom jagme za njezinimi paprenjaci

August Šenoa

slika

sastojci za cca. 100 paprenjaka

900 g oštrog brašna
360g masti
3 jaja
300g mljevenih oraha
250g šećera
4 žlice meda
malo soli
3 jušne žlice cimeta
3 jušne žlice mljevenih klinčića
3/4 jušne žlice muškatnog oraščića
1 i pol čajna žličica papra

Od sastojaka izraditi homogeno tijesto i staviti ga u frižider na barem 4 sata, a može i preko noći ne bi li se sastojci proželi. Razvaljati na pobrašnjenoj podlozi na cca. pola cm debljine i ustiskivati drvene kalupe tek toliko da ostane šablona. Izrezati nožem po crtama i peći na 180 stupnjava cca. 15 min.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 09:25

prijava br 43
mirci


Išleri by RL mama

Ovi išleri su mi najbolji išleri koji se sam ikad probala ili pekla i već ih godinama ponavljam. Kroz godine sam unijela neke sitne promjene, al to je taj isti recept koji je odličan.


slika

za tijesto:
140g maslaca
200 glatkog brašna
70g šećera u prahu
1 žumanjak
2 žlice gorkog kakaa

za kremu:
2 jaja
80g šećera
75g maslaca
vanilin šećer

za glazuru:
50g čokolade

Od brašna, maslaca, šećera, žumanjka i kakaa umijesiti tijesto. Ostaviti ga pola sata u hladnjaku te razvaljati na cca pola cm debelo i i izrezati manje kolutiće. Najbolje je valjati između papira za pečenje i prozirne folije. Na pleh staviti papir za pečenje te poslagati kolutiće. Peći 10 minuta na 150°C.
Za kremu u porculanskoj posudi izmiješati jaja, šećer i vanilin šećer te kuhati na pari uz neprekidno miješanje dok se ne zgusne. Ohladiti kremu te u ohlađenu umiješati pjenasto izrađeni maslac.
Pečene išlere ohladite, premažite kremom i spajajte dva po dva. Složite na pleh i ukrasite otopljenom čokoladom.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 09:31

prijava br. 44
mirci

Bijeli išleri

Recept je s Coolinarike i obzirom da autorica kaze da je rijec o obiteljskoj tajni jednostavnom moram staviti i izvor recepta. Iako ih ona drugacije zove, kod nas doma su se udomacili kao bijeli isleri koji nikog ne ostavljaju ravnodušnim.

slika


za tijesto:
25dag maslaca
15dag blanširanih, mljevenih badema
1 vanilin šećer
1 jaje
2 žlice šećera
30dag glatkog brašna

za kremu:
3dl mlijeka
2,5 žlice brašna
10dag šećera u prahu
1 vanilin šećer
12dag maslaca

marmelada od marelica

Od sastojaka za tijesto umijesite prhko tijesto. Ostavite ga pola sata u hladnjaku te nakon toga razvaljajte (ne pretanko) te okruglim modlićima vadite kolutiće. Pola ih treba imati rupu, pa ako nemate takav modlić jednostano rupicu utisnite drškom kuhače.
Pecite ih na pek-papiru u ugrijanoj pećnici 10 minuta na 150°C. Pazite na njih dok se peku - ne smiju potamniti.
Za kremu skuhajte mlijeko sa brašnim i vanilin šećerom. Stamno miješajte dok se ne zgusne. Ohladite.
Maslac izradite mikserom sa šećerom u prahu te dodajte u ohlađenu kremu.
Ohlađene keksiće namažite kremom te poklipite drugom koji ima rupu. U rupicu stavite malo marmelade od marelica te po želji pospite šećerom u prahu. Što sam ja zaboravila :lol.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 09:33

prijava br. 45
zauvijekmama

slika



Nutella kuglice


400g keksa-napolitanki od ljesnjka
300 g sjeckanih lješnjaka
400 g nutelle
100 g mlječne čokolade
200 g crne čokolade



U zdjeli smrvite lješnjak kekse. Lješnjak potom sitno isjeckajte (ili sameljite) i dodajte smrvljenim napolitankama. Na kraju dodajte nutellu i s obje ruke dobro promiješajte sve sastojke.
Smjesu stavite u hladnjak 30 min. da se malo stisne.

Kad se smjesa stisne rukama oblikujte kuglice.
Kuglice stavite na papir za pečenje i ponovno u hladanjak na 30 min.


Na pari rastopite čokoladu ( jednu i drugu).
U istopljenu čokoladu uranjajte kuglice (moraju biti cijele obložene čokoladom) i stavite ih ponovno na papir za pečenje.
Gotove kuglice stavite ponovno u hladnjak.

Ja sam ih uranjala u kras expres, kako bi bile manje slatke.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 09:35

prijava br. 46
mrs. eastwood

Linzeri


slika


150 g badema, blanširanih, prepečenih
250 g brašna
1/2 žličice cimeta
1/2 žličice soli
Koricu jednog limuna
220 g maslaca
150 g šećera
2 žumanjka
Hladne bademe nakon što su se prepekli usitniti s 50 g šećera. Brašno, sol, cimet i koricu limuna pomiješati. Posebno ubatiti maslac, ostatak šećera i žutanjke. Dodati u tu smjesu bademe i brašno. Smjesu podijeliti na tri dijela i ohladiti par sati u frižideru. Razvaljati i raditi iz kalupa oblike. Kada se ispeku i ohlade, spajati s pekmezom. Preporučam crni ribiz.
Peći na 180°C ovisno o debljini 10-12 minuta.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 09:37

prijava broj 47
mrs. eastwood


Lamingtons



slika

Lamingtons ih ja zovem od kako sam na recept po kojem mi čupavci actually uspijevaju – našla na internetu pod nazivom Lamingtons. Dakle ovaj australski kolačić kako slijedi:
250 g brašna
2 žličice praška za pecivo
1/4 žličice soli
100 g maslaca
120 g šećera
2 jaja
120 ml mlijeka
za čokoladni preljev – 300 g šećera, 30 g kakaa, 3 žlice maslaca, 120 ml mlijeka
kokosa za posipanje.


Umiješati brašno, prašak za pecivo i sol. Posebno utući maslac i šećer dok se ne dobije glatka smjesa pa dodavati jaja – jedno po jedno. Naizmjence zatim dodavati brašno, mlijeko,brašno…
Peći na 180°C 25-30 min
Čokoladni preljev: Nad uzavrelu vodu u vatrostalnoj posudi umiješati šećer, kakao,maslac i mlijeko, rastopiti dok ne bude glatko.
Biskvit ohladiti i sjeći na kockice željene veličine. Ubaciti kockicu u čokoladni preljev pa u kokos. I tako… ako se čoka zgusne ili vas dojenče i tko drugi omete, uvijek je možete vratiti na toplo i ugrijati nanovo.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 10:14

prijava br. 48
bajadera3


Vanili kiflice, klonirane


slika


Svi doma volimo vanili kiflice. Prije koju godinu sam, uoči Božića, odlučila da ih sama napravim. Okusom su bile dobre, ali izgledale su katastrofalno – svaka je pjevala svoju (izglednu) pjesmu. Totalni sam antitalent. Toliko sam bila razočarana da sam potpuno odustala od izrade kiflica. I onda se u mojem životu dogodio preokret – otkrila sam da postoje kalupi za vanili kiflice!!!! Pomoću kojih kiflice izgledaju kao klonirane!

I evo ih, dakle, lijepe i mirisne!

Za nešto više od stotinu komada (to je skoro tri punjenja kalupa) potrebno je:

35 dkg (oštrog) brašna
20 dkg putra
8 dkg šećera (u prahu) plus količina za uvaljivanje na kraju
10 dkg oraha
1 jaje
vanilin šećer
aroma vanilije


Zamijesite tijesto i stavite ga desetak minuta u frižider. Napunite kalup(e).
Pecite desetak minuta na 180 stupnjeva (u mojoj pećnici je dovoljno sedam minuta).
Iz kalupa se vade bez problema.
Na kraju ih uvaljajte u štaub. Važno je da ne budu prevruće jer će se lomiti, ali ni preohlađene jer se šećer neće uhvatiti.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 24 pro 2012, 10:54

prijava br. 49
solea


Voćna salama


slika

Jednostavna i brza priprema :xmashappy

sastojci:

200 g šećera
250 g sjeckanih oraha
150 g grubo mljevenih smokava
100 g grubo mljevenih datulja
150 g suhih brusnica
100 g grožđica
korica 1 limuna
sok i korica 1 naranče
1 dl vode
malo vanilin šećera
malo šećera u prahu
malo mljevenih oraha (al nije neophodno)


U veliku posudu stavite 1 dl vode i šećer, kuhajte dok se šećer ne otopi i još malo duže.
Dodajte narezane orahe, pripremljeno suho voće, koricu limuna, naranče i narančin sok.
Dobro sve promiješajte, ostavite da se malo ohladi.
Na dasku ili radnu plohu stavite malo šećera u prahu i mljevenih oraha, na to pripremljenu smjesu pa formirajte 2 salame.
Ako su odmah suhe, zamotajte ih u foliju i još malo folijom učvrstite oblik. Ako su mekše, ostavite ih da se posuše na zraku pa opet zamotajte u foliju.
Možete ih dugo čuvati na hladnom mjestu, prije posluživanja po želji još malo posipte šećerom u prahu, dio šećera će svakako pasti kod rezanja i prebacivanja na tanjur.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 24 pro 2012, 14:25

prijava br. 50
lena


Žarbo štangice

sastojci za tijesto:

250 g omekšalog maslaca
125 g šećera u prahu
3 žlice toplog mlijeka
20 g svježeg kvasca
1 jaje
475 g brašna
1 žličica praška za pecivo
1/2 žličice mješavine začina za medenjake
prstohvat soli

Umijesiti tijesto i pustiti 40 min da se digne. Raspodijeliti na 3 dijela (za veći lim) ili 4 dijela (za manji pa ispadnu više) i razvaljati.

nadjev:
200 g pekmeza (ja sam stavila od marelice jer su mi jedine bile bez komadića voća i ispalo je super)
200 g mljevenih oraha
150g šećera

Pomiješati orahe i šećer.
Staviti prvi sloj tijesta na namašćeni lim pa namazati dijelom pekmeza i posipati dijelom nadjeva. Staviti drugi sloj tijesta, malo stisnuti prstima da izađe zrak i ponoviti priću s pekmezom i nadjevom i tako da se završi time da tijesto bude na kraju.
Peći na 175 stupnjeva cca. 40 min
Hladno preliti s ganacheom kojeg smo napravili tako da smo lagano zagrijavali dok se ne rastopi i ne ujednači smjesa od:
200 g tamne čokolade
2 dcl slatkog vrhnja

Ohladiti i narezati na štangice.

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 24 pro 2012, 18:38

prijava br. 51
dunja

Praline

Čokoladu rastopiti na laganoj vatri uz dodatak vrlo malo ulja.
U silikonske kalupiće uliti po malo rastopljene čokolade i staviti u friž da se stisne - za pola sata izvaditi iz friža, i puniti po želji:
- u dio sam stavila po višnju iz likera i do vrha napunila čokoladom
- u dio rastopljene čokolade ide malo naribane narančine korice
- u dio ide malo prženih mljevenih lješnjaka
- jedan dio pralina je napravljen od dvije čokolade, tamne i obične

Kad se kalupići napune staviti ih na par sati u frižider da se dobro stisnu, zatim ih izvaditi i uživati

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 24 pro 2012, 18:40

prijava br. 52
dunja


Polumjeseci


Izmiksati čvrsti snijeg od 4 bjelanjka sa 14 dag šećera, u to umiješati izrađenih 14 dag maslaca, zatim 14 dag oštrog brašna uz prstohvat praška za pecivo i dodati na kraju 14 dag mljevenih oraha.

Izliti u pleh prekriven pek papirom i peći do pola na 180. Polupečeno tijesto preliti žutom kremom koju smo napravili od 4 žumanjka i 14 dag šećera i vratiti natrag u pećnicu, smanjiti temperaturu na 100 i sušiti još 20 minuta.

Ostaviti da ee ohladi. U međuvremenu preliti 14 dag mljevenih oraha sa 3 žlice vrućeg mlijeka, dodati 7 dag šećera i rastopljeno 1 rebro čokolade sa 7 dag maslaca.
Preliti preko ohlađenog kolača. Po želji posuti mljevenim orasima.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 24 pro 2012, 18:41

prijava br. 53
snowwhite

Šubarice

3 jaja
3 žlice šećera
3 žlice brašna
1/2 praška za pecivo
1 žlica kakaa u prahu

Istući snijeg od 3 bjelanjka. U drugoj posudi miksati žumanjke i šećr i polako dodavati brašno, prašak za pecivo i kakao. Kada dodate snijeg još kratko promiješati kuhačom. Izliti u protvan i peći na 180 oko 15tak minuta.
Kad se ohladi čašom rezati okrugle oblike.

Sastojci za kremu: 2,5 dcl mlijeka, 2 žlice brašna, 3 vanilin šećera. Krema se kuha na laganoj vatri uz miješanje. Kada se ohladi dodati 10dag maslaca.

Spajati po 2 okrugla komada biskvita premazanom kremom. Kremu namazati i okolo kolača. Takav kolač uvaljati u kokos. Vrh kolača premazati čokoladnom glazurom.

Čokoladna glazura:
10 dag čokolade za kuhanje
3 žlice vode
3 žlice šećera
Sve otopiti na pari. U vruće umiješati 8 dag maslaca.

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 24 pro 2012, 18:42

prijava br. 54
snowwhite


Čupavci

Ovo je jedan od prvih kolača koje sam ikada radila.
Radim ih i dalje po istom receptu.

slika

Biskvit:
25 dag šećera
5 dag maslaca
2 jaja
1 prašak za pecivo
25 dag brašna
2 dcl mlijeka
Sve sastojke miješati redom i izliti u pleh. Peći na 200 stupnjeva 20tak minuta.
Izvaditi biskvit i rezati na kocke ili pravokutnike. Pustiti da se hladi dok radite kremu.
Krema:
Kuhati
25 dag maslaca
25 dag šećera
100g čokolade za kuhanje
2 žlice ulje
8 žlica mlijeka
Kuhati na laganoj vatri dok se sve ne sjedini.

Svaku kockicu biskvita umočiti u čokoladnu kremu pa uvaljati u kokos. Ja ih nabodem na štapić za ražnjiće, puno lakše ide.
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 25 pro 2012, 21:40

prijava br. 55
ina66


Otkad znam za sebe, kod nas su se radile fritule na Badnjak i to one s kvascem. Budući da volim isprobavati, tako sam i ove godine uzela novi recept za ovo starinsko jelo. Sada ću ih u svoju zbirku recepata spremiti pod naslovom -

Mircine pašurate

pola kg glatkog brašna
7,5 dl vode
žlica maslinovog ulja ili maslaca
3 žlice šećera
pola praška za pecivo
pola dl rakije (nisam imala rakije pa stavila rum)
malo naribane limunove korice
malo soli

Vodu, šećer i maslac prokuhati. Kad prokipi smanjiti vatru te umiješati 300g brašna. Miješati mikserom dok smjesa ne postane glatka. Maknuti s vatre i dobro ohladiti. U preostalo brašno (200g) umiješati prašak za pecivo, sol i limunovu koricu, te otprilike podijeliti na tri dijela. U ohlađenu smjesu mikserom dobro umiješati trećinu mješavine brašna pa ostaviti da odmori desetak minuta. Na isti način umiješati drugu trećinu pa opet ostaviti da odmori desetak minuta te isto napraviti i sa zadnjom trećinom mješavine brašna. Dodati i rakiju te dobro izmiksati.
Ugrijati puno ulja dok ne počne lagano pjeniti pa rukom zagrabite tijesto i pustite da prođe kroz rupicu između palca i kažiprsta koja nastane kad stisnete šaku. Žlicom koja je umočena u vrelo ulje skinite pašuraticu s ruke i stavite pržiti. Pržite polako dok ne dobije lijepu rumenu boju. Pržene šupljikavom žlicom izvadite iz ulja te ih stavite na ravnu podlogu prekrivenu upijajućim papirom. Kad se malo ohlade pospite ih šećerom u prahu i poslužite.

slika

:xmassanta
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 25 pro 2012, 21:47

prijava br. 56
teutonija

Napolitanke

Sastojci:
-1 pakiranje oblatni
-6 žumanjaka (bjelanjci se ne koriste)
-20 dkg šećera
-korica jednog velikog ili 1.5 malog limuna
-sok od tog limuna
-2 paketića vanilin šećera

Na pari ili u npr Zepter loncu, bez pare ko ja, kuhati uz miješanje dok se ne zgusne- žumanjke, šećere, koricu od limuna i sok od limuna. Kad je gotovo miješati dok se ne ohladi. U mlako dodati izrađenih 20 dkg margarina za file.-Žuta fila

Filati oblatne redom (ima ih 5) na onom dijelu s većim rupama-rombićima
1. Žuta fila
2. U žutu filu dodati 6 žlica pekmeza od marelica i 4.5 žlice čokolade u prahu
3. Pekmez od marelica
4. Fila broj 2.
Pokolopiti 5. oblatnom

Na oblatne staviti nešto teško npr. enciklopedije :lol i pustiti da stoji min. 24 sata. Rezati na ploškice.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 25 pro 2012, 21:50

prijava br. 57
teutonija

Mak kocke s narančom

Sastojci:

-7 žumanjaka
-25 dkg šećera
-15 dkg maslaca
-1/2 praška za pecivo
-3 vanilin šećera
-25 dkg mljevenog maka
-1 žlica krušnih mrvica

Prvo dobro izraditi žumanjke sa šećerom, dodati izrađen maslac, vanilin šećer, mrvice, prašak za pecivo pa naizmjenično uz lagano miješanje dodavati mak i snijeg od bjelanjaka.
Na kraju dodati koricu od pola naranče i sok od cijele naranče (koricu kupim gotovu).
Pečen i još topao kolač premazati pekmezom od marelica, ne šparam na pekmezu i preliti čokoladnom glazurom.



slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Solea » 25 pro 2012, 21:54

prijava br. 58
teutonija

Kolač sa zobenim pahuljicama i jabukama


slika

Sastojci:

200 g zobenih pahuljica
1/2 litre mlijeka
4 veće jabuke
60 g smeđeg šećera
3 jaja
sok 1 limuna
100 g grožđica
1 mala žlica meda
3 velike pune žlice brašna
1 mala žličica cimeta
malo soli za bjelanjke

Dobro izraditi žumanjke i šećer, dodati brašno, mlijeko, pahuljice, grožđice, sok od limuna, med i na kraju jabuke izrezane na sitne kockice i cimet.
Dobro izmiješati i lagano umješati tučene bjelanjke.
Izliti u protvan na papir za pečenje posut krušnim mrvicama i peći na 180 cc 45 min.

Fino je i toplo, ali i nakon par dana kad se prosuši (ne zatvarati u kutiju) pa bude ko suhi kolačić.

Po želji posuti šećerom u prahu.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUHARSKI PROSINAC - tema BLAGDANSKI KEKSI I KOLAČI

PostPostao/la Lena » 26 pro 2012, 20:24

prijava br. 59
silki

IŠLERI BY SOLEA

Tijesto:
200 g oštrog brašna
150 g maslaca
100 g šećera u prahu
100 g mljevenih oraha
1 žumanjak

Krema:
2 jaja
150 g šećera u prahu
1 vanilin šećer
100 g čokolade
150 g maslaca

Čokoladna glazura:
100 g čokolade
50 g maslaca i malo ulja


Priprema:

1.Od brašna, maslaca, šećera, mljevenih oraha i žumanjka umijesite prhko tijesto. Tijesto u početku izgleda jako suho i rasipa se ali bez brige, samo ga strpljivo umijesite pa kada se svi sastojci sjedine oblikujte ga u disk, zamotajte u foliju i ostavite 1 sat u hladnjaku (ili kraće u ledištu).
2.Ohlađeno tijesto tanko razvaljajte pa modlom (ili čašicom) vadite male kolutiće. Slažitie ih na papir za pečenje i pecite maksimalno 10ak minuta u pećnici ugrijanoj na 150°C. Kada ih izvadite iz pećnice, odmah ih maknite s vrućeg lima i ostavite da se hlade.
3.Kada se ohlade, jednan kolutić premažite kremom pa preklopite drugim kolutićem….
4.Spojene kolačiće prelijte čokoladnom glazurom (ja svaki kolačić pažljivo umočim u zdjelicu s glazurom).


Priprema kreme:

1.U posudi izmiješajte jaja, šećer i vanilin šećer.
2.Čokoladu otopite na pari (ili u mikrovalnoj pećnici).
3.Smjesu s jajima kuhajte na pari, dodajte otopljenu čokoladu pa sve skupa, uz stalno miješanje, kuhajte dok se krema ne zgusne. Ohladite pa u ohlađenu kremu dodajte i pjenasto izrađeni maslac.
Za glazuru otopite čokoladu i dodajte joj maslac sa sobne temperature i dobro promiješajte pa dodajte i malo suncokretovog ulja.

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

PrethodnaSljedeća

Natrag na Recepti - arhiva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.