Sada je: 12 svi 2024, 16:10.

KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

Moderatori/ce: Hope77, mrava

KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 04 ožu 2013, 11:33

ovomjesečnu temu je zadala Vipmama.

KRUH I PECIVA u slanoj varijanti.

prijave primamo do 25.-tog na PP objema moderatoricama.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 05 ožu 2013, 13:41

prijava br. 1
solea

Brzi kruh sa sodom bikarbonom

Jako je jednostavan, brzo gotov i malo drukčiji od kraha s kvascem. Najbolji je još topao ;)
Kombinirala sam raženo i pirovo brašno pa je kruščić malo "vlažan", s bijelim pšeničnim brašnom bude razabraniji.

250 g brašna (pola raženog, pola pirovog)
žličica soli
žličica sode bikarbone
250 ml mlijeka


Pećnicu ugrijati na 200°C.
Pomiješati brašno, sodu i sol.
Dodati mlijeko i promiješati da se smjesa sjedini, ništa previše.
Pobrašniti radnu plohu, izručiti tijesto (koje je dosta rijetko). Oblikovati u kuglu i lagano spljoštiti. Dobro uvaljati u bijelo brašno pa prebaciti u nauljen lim za pečenje. Oštrim nožem dubolko zarezati u križ.
Staviti u zagrijanu pećnicu i peći 20 -30 min .

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 05 ožu 2013, 16:25

prijava br. 2
nanoibeba

KIFILICE SA SIROM I ŠUNKOM/PRŠUTOM


slika

1 kg brašna
1 svježa germa
2 žlice šećera
2 žličice soli
3 male šalice od kave maslinovog ulja
1/2 žličice C vitamina (uvijek stavljam, tako sam dobila u receptu, ali fakat ne znam čemu služi)
1/2 l mlijeka

razmrviti germu s malo šećera, brašna i tople vode

kada malo naraste staviti u posudu koja ima i poklopac, zajedno s ostralim sastojcima. Ja sve miksam mikserom, eventualno malo premijesim. Poklopiti posudu.

kada se tijesto digne, razrezati u 6 dijelova i svaki razvaljati u krug, te rezati na 8 dijela. Na širi dio staviti šunku i sir (bolje neki tvrđi) zarolati, premazati jajem i peći cca 20 min na 200C[/quote]
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 05 ožu 2013, 22:57

prijava br. 3
corazon

Miješani kruh sa sjemenkama

Za početak, ovaj kruh pečem svaki tjedan i znam ga napamet... nije baš istraživački ali eto, može najdraži...

Sastojci:
600 gr brašna (integralno, pirovo 300 gr + polubjelo 300 gr... inače znam ubaciti i kukuruzno, što već imam doma)
1 žličica soli
1 žličica šećera
2 dl mlijeka
1 dl vode
1 jaje
100 gr maslaca
1 suhi kvasac
2-3 žlice prženih sjemenki (suncokret, bučine...)
za premaz: jaje i opet sjemenke (mljeveni lan i sezam)

Priprema: ubaciti sastojke u pekač (najprije tekuće, sjemenke na kraju) i staviti na program tijesto :nata
Tijesto podijeliti u 4 dijela i formirati kruščiće.
Premazati jajem i posuti sjemenkama.
Peći 20 minuta na 180°C.

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 06 ožu 2013, 00:27

prijava br. 4
bubidea


Pancerote

slika

TIJESTO:
75 dkg glatkog brašna
400 ml kiselog vrhnja
1,5 čajna žličica soli
1 čajna žličica šećera
20 dkg margarina/maslaca
2 praška za pecivo
3 jaja

PUNJENJE:
20 dkg šunke
20 dkg sira-gauda, trapist..
1,5 dl rajčice (iz tetrapaka ili domaćeg sosa od rajčice)

-1 jaje za premazivanje

U zdjelu se stavi vrhnje, sol, šećer, jaja i sve izmiješa žicom. Doda se omekšali margarin/maslac, prašak za pecivo i brašno, ali postepeno se dodaje.
Napravi se glatko tijesto, da se ne lijepi za ruke.
Ostavi se da se diže dvadesetak minuta.

Tijesto se podijeli na dvadesetak loptica, svaka se razvalja (na pobrašnjenoj podlozi) u krug, dosta tanko (ja sam razvaljala krugove od cca 10 cm i debljine 2 mm) jer tijesto još naraste.

Na jednu polovicu kruga stavi se malo pasirane rajčice (ja sam koristila domaću rajčicu) šnita sira i šnita salame, poklopi se drugom polovicom tijesta i rubovi se stisnu vilicom da punjenje ne iscuri.

Svaki komad se premaže razmućenim jajetom i peku se na 200 stupnjeva 20 minuta.

Tijesto je jako mekano i baš se topi u ustima vrlo je brzo i jednostavno za napraviti i puno ga ispadne.

Ja sam čak dio tijesta ostavila za drugi dan, jer mi je bilo previše, pa sam ga onda punila pekmezom.

da, da, dobro ste pročitale...ne ide kvasac :mrgreen
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 06 ožu 2013, 21:53

prijava br. 5
vipmama

PUTAR ŠTANGICE

Sastojci
1 vrećica kvasca
1/2 dl mlake vode
2,5 dl mlijeka
60 dag brašna
10 dag maslaca
5-10 dag šećera
1 žličica soli
1 jaje

premaz
2 žlice hladnog mlijeka
1 žutanjak

Priprema
1. Otopite maslac u mlijeku.
2. Otopite kvasac u mlakoj vodi.
3. Pomiješajte brašno, šećer, sol, jaje, vodu s kvascem i mlijeko s maslacem. Mutite nastavcima za tijesto dok se sastojci dobro ne sjedine. Dobit ćete vrlo meko, svilenkasto tijesto.
4. Pokrijte krpom i pustite da se diže oko sat vremena.
5. Dasku pospite obilato brašnom, na nju istresite tijesto, sasvim nježno ga premijesite. (ne želite biti okrutni s onim što ćete kasnije jesti :D) . Podijelite tijesto na 10-12 kuglica.
6. Od kuglica razvucite nepravilne oblike koje oblikujte zarolane štangice .
7. Složite ih u papirom obložen pleh. Pustite ih da se 10-tak ili više minuta da se skroz dignu.
8. Svaku štangicu premažite hladim mlijekom u kojem ste razmutili jedan žumanjak.
9. Pecite na 230°C oko 10 -15 minuta.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 06 ožu 2013, 21:55

prijava br. 6
kaya

Hallah (hala) - pleteni jevrejski hljeb

koji se jede za sabat i praznike. Prema predanju, Bog je poslao halu Jevrejima (pala je s neba), za vrijeme egzodusa iz Egipta. Od dobivenog tijesta se prave dvije pletenice (svaka od po sest traka), i one simboliziraju 12 plemena.

Za sabat veceru (petak navece) se jedu dvije hale, koje glava kuce posveti rijecima "Baruh ata adonai elohejnu, meleh ha olam, hamocei lehem mi ha arec" i izlomi ih iznad stola.

Po zakonima kosera, hala je "parve", u nju se ne stavljaju nikakvi mlijecni proizvodi i moze se jesti i sa koser mlijecnim i koser mesnim proizvodima.

Sastojci:

-1 kg mekog brasna
-2 kasike soli
-2 kasike secera ili meda (nije obavezno)
-1 jaje
-1 zumanjak
-4 kasike ulja
-2 suhe germe
-3 solje mlake vode.

Priprema:

Brasno staviti u zdjelu, napraviti rupu u sredini, dodati sastojke (suhu germu mozete otopiti u malo mlakog mlijeka i pustiti da nadodje) i tijesto zakuhati sa 3 solje mlake vode.
Kad nadodje prebaciti ga na dasku, premijesiti i podijeliti na 4 dijela, pa svaki taj dio na 3 dijela (da se dobijke 12 traka). Malo uvaljati svaku traku. Pletenice mozete praviti od 3 trake, pa cete dobiti 4 hale, ili od 6 traka, pa cete dobiti 2 hale (ovako je u originalu). Kako god je vama lakse.
Pletenice premazati umucenim bjelanjkom i ostaviti ih u tepsiju da nadolaze oko 40 minuta. Po zelje ih mozete posuti sjemenkama susama ili maka. Ugrijati rernu na 200 stepeni. Prvo minuta peci na 200 stepeni, a zatim smanjiti na 180 i peci jos 35 minuta.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 06 ožu 2013, 21:58

prijava br. 7
vipmama

KRUH S TIKVICAMA


Ovaj kruh je tako dobar da ga možete nazvati i kolačem!
Kad ga jednom probate, uvijek mu se vraćate :mrgreen

150 gr bijelog brašna
150 gr integralnog brašna
2 žličice praška za pecivo
1 žličica soli
1 žličica kima
225 gr naribanih tikvica
150 ml ulja
2 jaja, razmutiti
45 ml mlijeka (1/2 dl)
50 gr naribanog parmezana
2 žlice sezamovih sjemnki
malo soli i papra


Postupak

Pećnicu zagrijte na 180°C , pravokutni kalup namastite (maslac ili ulje) ili staviti papir za pečenje.
Prosijte brašno, prašak za pecivo i sol u posudu.
Dodajte jednu žlicu sezama, kim i naribane tikvice.
Pomješajte zajedno ulje, jaja i mlijeko, dodajte pola parmezana pa dodajte brašnu.

Smjesu kraatkim mješanjem sjedinite pa istresite u kalup

Poravnajte tijesto, pa ga pospite ostatkom sezama i parmezana i po želji pospite malo soli i papra.

Pecite 40-45 min. dok se ne podigne.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 06 ožu 2013, 22:02

prijava broj 8.
vipmama

OOODLIČAN domaći kruh

Sastojci
• 500 g brašna (glatkog ili onog za dizana tijesta)
• 10 g maslaca
• 12 g soli
• 40 g svježeg kvasca
• 300 ml mlake vode


Priprema
1. Kvasac razmrvite, dodajte malo šećera i 50 ml mlake vode pa ostavite na toplom mjestu oko 10 minuta.
2. Prosijanom brašnu dodajte sol i kvasac pa pomiješajte s preostalom vodom.
3. Umiješajte rastopljeni maslac i zamijesite glatko tijesto. Ostavite neka se diže na toplom mjestu oko 30 minuta.
4. Tijesto premijesite, oblikujte štrucu i stavite u namašćeni kalup. Prije pečenja tijesto stavite još jedanput dizati.
5. Zarežite ga nožem i poprskajte vodom, stavite u zagrijanu pećnicu na 225°C i pecite oko 10 minuta, a zatim smanjite na 170°C i pecite još 35 minuta.

Za ljepšu boju prije pečenja premažite žumanjkom zamućenim u malo vode.

Najbolji je topao namazan maslacem :liza :nesvist


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 07 ožu 2013, 10:52

prijava br. 9
vipmama

KUKURUZNI KRUH

4 jaja
250 ml mlijeka
1 žlica ulja
50 g šećera
1 mala žlica soli
300 g glatkog brašna
120 g kukuruznog brašna
1 cijeli i 1/3 praška za pecivo

Pjenjačom ili mikserom umutiti jaja i šećer, zatim dodati mlijeko, ulje i sol. Brašno, palentu i prašak za pecivo pomiješati i zatim dodati u smjesu sa jajima. Smjesu uliti u kalup za kruh, koji smo prethodno nauljili i pobrašnili. Peći na 160-170 stupnjeva 50 min


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 07 ožu 2013, 15:53

prijava br. 10
crazy daisy


Ružice

slika

Osnovni recept za ovaj ukusni i dekorativni kruh je:

˙600g mekog brašna (najbolje je polubijelo ili namjensko za dizana tijesta)
˙1 svježi kvasac
˙1dL mlakog mlijeka
˙žličica soli
˙žličica šećera
˙1 punomasno vrhnje
˙malo mlake vode

Nadjev: 1 maslac (ili ~300g mljevenih i popaprenih čvaraka)

Kvasac razmutiti u mlakom mlijeku uz dodatak žličice šećera. Pustiti da naraste.
Prosijati brašno u veću posudu i lagano ga ugrijati u mikrovalnoj, dodati sol, vrhnje i kvasac razmućen u mlijeku. Dobro izraditi tijesto, najbolje mikserom sa spiralnim nastavcima. Po potrebi dodavati mlake vode dok se ne dobije glatko, ne pretvrdo tijesto. Pokriti i ostaviti na toplom dok se ne udvostruči.

Tijesto razdvaljati u pravokutnik debljine 0,5-1cm i premazati sa pola maslaca (ili paste od čvaraka). Preklopiti po pola, ponovno razvaljati i premazati sa drugom polovicom nadjeva i srolati u štrucu. Štrucu narezati na 8 jednakih dijelova i složiti u namašćen kalup za torte u obliku cvijeta. Pustiti još oko pola sata da naraste, premazati razmućenim žumanjkom i posuti sjemenkama. Peći oko 1h na 180°C.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 07 ožu 2013, 19:25

prijava br 11.

KRUH SA ŠPINATOM I FETOM
kranjica

KVAS:
(priprema se dan prije)

90 g brašna ( ja sam koristila polubijelo T-850)
120 ml mlake vode
¼ žličice instant kvasca

ZA TIJESTO:

200 g špinata
Žlica maslaca
300 ml mlake vode
60 g raženog brašna
150 g integralnog brašna
240 g brašna ( ja sam koristila polubijelo T-850)
½ žličice instant kvasca
1 žličica soli
200 g fete

Kvas ili starter priprema se dan prije. U posudi pomiješati brašno, vodu i instant kvasac pa je omotati rastezljivom folijom i ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi 12-16 sati.

Drugoga dana prvo špinat oprati, očistiti i nasjeckati. Na tavici rastopiti žlicu maslaca pa dodati nasjeckani špinat i pirjati na laganoj vatri dok ne uvene. Špinat istresti na kuhinjski ručnik i osušiti je od viška tekućine.

U zdjelu staviti kvas i vodu. Umiješati raženo i integralno brašno, sol i kvasac i sve dobro izmiješati. Ostaviti da odstoji 10 minuta. Nakon 10 minuta stajanja tijesto istresti na lagano pobrašnjenu radnu površinu. Dodati brašno i rukama mijesiti tijesto dok ne potrošite svo brašno. Ostaviti da se tijesto odmori 5 minuta.

Razvaljati tijesto u pravokutnik dimenzija 20 x 30 cm pa po njemu posipati špinat i lagano namrvljenu fetu. Ponovno sve umijesiti da se špinat i feta rasporede po tijestu. Lagano nauljiti zdjelu i u nju staviti pripremljeno tijesto, pokriti ga kuhinjskom krpom i dizati ga dva sata. Nakon dva sata tijesto podijeliti na dva hljepčića i oblikovati ih po želji. Pripremljene hljepčiće staviti na lim obložen papirom za pečenje pa ih pokriti kuhinjskom krpom i dizati na toplom mjestu 1 sat.

Nakon dizanja kruh ukrasno zarežite nožićem i stavite ga peći u pećnicu prethodno zagrijanu na 220 C 30-35 minuta.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 09 ožu 2013, 19:57

prijava br. 12
babalu

KIFLICE SA SIROM

250 g glatkog bijelog brašna
3 ravne žličice praška za pecivo
125 g svježeg sira
50 ml mlijeka
50 ml ulja
1 bjelanjak
1/2 žličice soli (stavila sam cijelu)

Premaz :
1žutanjak
1 žlica mlijeka
malo papra
sezam ili druge sjemenke

Prosijano glatko brašno pomiješajte sa praškom za pecivo u posudi.
Dodajte bjelanjak, mlijeko i ulje te promiješajte sastojke.
Dodajte svježi sir i rukama umijesite glatko tijesto.
Tijesto prebacite na pobrašnjenu podlogu i razvaljajte ga u kružnu formu debljine par milimetara.
Nožem ga razrežite na osmine i od svakog komada formirajte kiflice na način da bazu trokuta rolate prema vrhu.
Kiflice prebacite u lim za pečenje obložen papirom za pečenje i premažite mješavinom razmućenog žutanjka, mlijeka, soli i papra.
Povrh kiflica rasporedite po nekoliko sjemenki sezama ili po želji.
Pecite ih u pećnici 20 do 30 minuta na 180 stupnjeva s time da povremeno bacite pogled da li su rumene odozgo jer vrijeme pečenja ovisi od pećnice do pećnice.

Napomena: ja radim odmah duplu smijesu jer od ovih sastojaka ispadne samo jedan protvan :mrgreen

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 12 ožu 2013, 09:26

prijava br. 13
mirci

Kruh s prosom

slika

300g pšeničnog brašna
200g prosa
1 vrećica suhog kvasca
4 žlice maslinovog ulja
1 žličica soli
1 žličica šećera
200ml vode

Kvasac, šećer i sol umiješati u brašno, te dodati ulje i mlaku vodu. Zamijesiti glatko tijesto. Ostavite ga na toplom da se diže 1h.
Dok se tijesto diže stavote kuhati proso u 350ml kipuće vide. Kuhajte na laganoj vatri dok proso ne omekša. Ohladite.
Dignutom tijestu dodajte proso i premijesite.
U duguljasti kalup za kruh stavite papir za pečenje te u njega stavite tijesto. Pokrijte i ostavote da se diže još olo pola sata.
Pecite u zagrijanoj pećnici na 220°C oko 30 minuta.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 12 ožu 2013, 09:27

prijava br. 14
vipmama

Libum

100 g brašna
400 g sira ricotta, skute ili masnijeg kravljeg sira (ja stavim kravlji)
1 jaje
sol

Pećnicu zagrijati na 180°C.
Sve sastojke izmiješati u većoj posudi.
Lim za pečenje obložiti papirom za pečenje.
Smjesu oblikovati pobrašnjenim rukama u okruglice veličine mandarine. Lagano ih spljoštiti i slagati na lim za pečenje.
Peći oko 25 minuta.


Uz to fino ide DOMAĆI KAJMAK :

Jednaku količinu feta sira i maslaca uz dodatak žličice vrhnja dobro razraditi vilicom (10dkg sira + 10 dkg putra + 1žličica vrhnja)

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 17 ožu 2013, 13:35

prijava br. 15
mrs eastwood


Pane al farro

slika

Kvasac zamiješati s par žlica pirovog brašna, malo vode i prstohvat šećera. Ostaviti da se malo diže na toplom.
Nakon 15ak minuta doliti vode, posoliti i umiješati brašna. Prvo sam stavljala pirovo, a na koncu i pšeničnog oštrog u omjeru ¾ pirovog, ¼ pšeničnog.
Umiješano tijesto ostaviti da se diže oko sat do dva, pa premijesiti još jednom. Nakon sat vremena još jednom premijesiti, oblikovati dvije štruce na razmaku 5-7 cm i ostaviti da se još jednom na limu za pečenje digne.
Peči oko 45 minuta na 160 °C.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 17 ožu 2013, 13:45

prijava br. 16
dunja


Fini integralni kruh

Za ovaj kruščić potrebno je:

pola kg integralnog brašna
1 kockica svježe germe
malo šećera
malo tople vode
2 žlice maslinovog ulja
mala žličica soli
moj dodatak - malo mljevenih lanenih i malo suncokretovih sjemenki

Prvo pomiješamo u zdjelici kockicu germe, 2 žličice brašna, pola žličice šećera i malo tople vode, pokrijemo i ostavimo nekih 10 - 15 minuta da se diže.

U međuvremenu u veliku zdjelu stavimo pola kile brašna za kruh ( ja sam uzela eko pšenično integralno iz dm-a), dodamo sol i maslinovo ulje te sjemenke po želji, te dignutu germu istresemo u zdjelu s brašnom i uz dolijevanje mlake vode zamijesimo mekano tijesto u loptu.
Pokrijemo zdjelu krpom, ostavimo sat vremena da se diže u toploj prostoriji.
Premijesimo, pokrijemo, pa ponovimo postupak još dva puta.

Zagrijemo pećnicu na 220.
Vatrostalnu zdjelu premažemo maslinovim uljem i stavimo u pećnicu da se ugrije, pa u vruću zdjelu stavimo kuglu tijesta koje zarežemo u obliku križa. Poklopimo i stavimo da se peče sat vremena, nakon toga maknemo poklopac i ostavimo još 10 minuta.
Dobijemo kruh hrskave korice a mekan i rahli iznutra.

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 17 ožu 2013, 17:09

prijava br. 17
mrava

Pogačice sa čvarcima

1 kg glatkog brašna
1 svježi kvasac
2 dl toplog mlijeka
5 dl tople vode
1 žlica šećera
1 žlica soli

Od navedenih sastojaka umijesiti tijesto, prekriti ga krpom i ostaviti 30 minuta na toplom da se diže.

Nadjev:
500 g mljevenih čvaraka
sol, papar (po želji)

Tijesto razvaljati prst debelo, premazati pripremljenim nadjevom po cijeloj površini. Preklapati do pola slijeva udesno, pa odozgo prema dolje kao plahtu. Ostaviti prekriveno krpom 15 minuta. Tako 3x razvaljati i preklapati da se dobije listanje. Na kraju okruglom modlom irezivati pogačice i slagati ih u lim prekriven papirom za pečenje. Po želji premazati žumanjkom i nožem utisnuti crte poput križaljke. Peći 15 minuta na 220°C u prethodno zagrijanoj pećnici.


slika


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 18 ožu 2013, 11:47

prijava br. 18
mirci

Foccacia s maslinama

slika

400g brašna
žličica soli
1 suhi kvasac
5 žlica maslinovog ulja
1 žlica meda
250ml mlake vode
1 žličica ružmarina
šaka crnih maslina

Med otopiti u mlakoj vodi. Brašno pomiješati sa soli i kvascem te dodati maslinovo ulje pa sa mlakom vodom umijesiti tijesto.
Pobrašiti posudu pa u nju staviti tijesto da se diže oko sat vremena.
Maslinama očisititi koštice, nasjeckati ih te s ružmarinom umiješati u dignuto tijesto.
U pleh za pečenje staviti papir za pečenje, tijesto oblikovati u pogaču pa staviti na papir. Pustiti da se diže još 15-tak minuta.
Peći u pećnici zagrijanoj na 200°C oko 20 minuta.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 20 ožu 2013, 23:47

prijava br. 19
corazon


Brza peciva

Tijesto:
300 ml mlakog mlijeka
3 žlice kiselog vrhnja
2 žlice ulja
žličica soli
22 žlice glatkog brašna
1 prašak za pecivo
1 jaje

Priprema:
Uliti mlijeko i vrhnje, promiješati, dodati ulje i sol i opet promiješati. Dodavati brašno izmiješano s praš. za pecivo i dobro kuhačom ili jos bolje, mikserom izmješati. Tijesto treba biti malo rjeđe . Velikom, vlažnom žlicom vaditi tijesto (koliko se najviše moze uhvatiti žlicom) i na dobro brašnom posutim rukama stavljati i oblikovati loptice. Stavljati u nauljeni pleh, premazati žutanjkom (ja bih idući put cijelim jajem), pustiti da stoji 10 minuta i peći na 200 stupnjeva 20 minuta.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 21 ožu 2013, 14:28

prijava br. 20
beammama


LEPINJE

U našoj kući se često peče kruh, ali kako za kruh ipak treba vremena, a vikendom za doručak bi pojeli friški, kad sam naišla na internetu na ovaj recept odmah sam si ga isprintala i odlučila isprobati.
Ispradnu kao pravi somuni, jedino što je u originalnom receptu žličica soli. Meni se to činilo previše pa sam smanjila. Također piše prašak za pecivo bez aluminija , nemam pojma kakav je to pa sam koristila običan.
Količina je za jednu lepinju, pa količinu sastojaka množite s brojem lepinja koje želite ispeći.

slika

Sastojci:
100 g polubijelog brašna (može 50 g polubijelog i 50 g integralnog)
¼ žličice praška za pecivo 1/2 žličice soli (može čak i manje)
vode koliko je potrebno da se dobije kompaktno tijesto

Postupak:
Pomiješajte brašno sol i prašak za pecivo, umješajte vodu da dobijete kompaktno tijesto.
Radnu plohu pospite s malo raženog brašna i na njoj oblikujte tanku pogaču debljine ½ cm

slika

U suhoj zagrijanoj tavi ili na malo maslinova ulja obje strane pogače pecite 5 do 10 minuta dok malo ne dobije boju.
Napomena:
Želite li pripremiti bezglutensku varijantu možete koristiti 2/3 heljdenog brašna ili posebnog brašna i 1/3 tapioke, kukuruznog škroba ili aru praha.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 21 ožu 2013, 23:06

prijava br. 21
sandram

Mijesani pirov kruh

slika


slika



250 g pirovog brasna
250 g glatkog tip 850
300 ml mlake vode
3-4 zlice ulja
1 zlicica soli
1 zlicica šecera
paketic suhog kvasca
lanenih, bucenih i sjemenki suncokreta i sezam po zelji, odokativno

Umjesiti, ostaviti da se dize, nakon prebacivanja u kalup takodjer ostaviti da se dize jos cca 20 min. Peci na 180 oko 35 min.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 22 ožu 2013, 23:04

prijava br. 22
lena

Rolice sa sušenim rajčicama i češnjakom :1

slika

720 ml glatkog brašna
2 i pol žličice instant germe
240ml tople vode
3 žlice šećera
1 žlica soli
4 žlice maslinovog ulja

U toplu vodu umiješati germu i šećer te pustiti da se počne pjeniti. Od brašna, ulja, soli i kvasa zamijesiti tijesto i dobro ga izraditi rukom ili mikserom. Ostaviti tijesto na toplome oko sat vremena ili dok se ne udupla. Tijesto razvaljati na cca 25x50cm i namazati sa smjesom od:

2 češnja češnjaka sitno nasjeckana
pola šalice sjeckanih sušenih rajčica (ja sam koristila one iz ulja)
1 šalica naribanog tvrdog sira (koristila sam dimljeni i baš je dalo fini šmek). Malo od toga odvojiti za posipati po rolicama
2 žlice maslinovog ulja
2 žlice maslaca
sol i papar

Izrezati na 8 do 10 traka te zarolati i slagati okomito u namašćenu posudu za pečenje. Pokriti krpom i pustiti da se diže jedno pola sata.
Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 150 stupnjeva jedno 40 min.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Lena » 22 ožu 2013, 23:18

prijava br. 23
lena

Pivski kruščići

slika

360ml tople vode
1 pakiranje instant kvasca
2 žličice šećera
1,1 L brašna
2 žličice soli
4 žlice otopljenog maslaca
60ml sode bikarbone
1 umućeno jaje
krupna sol za posipanje

U vodu staviti kvasac i šećer te ostaviti desetak minuta da se napravi kvas. Zamijesiti tijesto od brašna, soli, maslaca i kvasa. Ostaviti da se diže na toplom mjestu oko sat vremena. Podijeliti na jednake dijelove (ja sam podijelila na deset većih kuglica, no možete na više dijelova ako želite manja peciva) koje izradite rukama u loptice i lagano spljoštite te ih ostavite još jedno pola sata da se dignu.
U širok posudi zavrite jedno litru vode, maknite sa vatre i polako uspite sodu bikarbonu miješajući da se rastopi. Vratite na laganu vatru i uronite peciva s jedne strane pola minute, okrenite i još pola minute sa druge strane. Izvadite na papir za pečenje sa šupljikavom žlicom. Premazati peciva jajetom i posipati s krupnom soli. Uzeti oštar nož i razrezati po površini.
Peći na 200 stupnjeva 15-20 min.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 25 ožu 2013, 23:16

prijava br. 24
bubidea

Koliko toliko prutici

Radjeni za kucnu upotrebu, bez ideje da se poslikaju i posalju na natjecanje pa zato nisu usminkani, premazani jajetom, posipani tko zna cime...

Vjerujem da svi znate za taj recept, ali ako slucajno ima netko tko ne zna, nek se nadje.

Po receptu ide-koliko brasna, toliko svjezeg kravljeg sira, pa onda toliko putra ili margarina.

Ja stavim uvijek malo manje putra, da ne budu premasne.

Znaci, putar se malo pusti da odstoji na sob. temp. da omeksa (a i ne mora, moze se svejedno izraditi) doda se brasno, sir i sol, sve se skupa izmijesa, doda se zlicica soli (ili koliko vam vec pase, koliko zelite da bude slano) zamota se u najlon, ostavi u frizideru sat vremena (moze i preko noci) razvalja se na prst debelo, rezu se razni oblici.

Gore se moze premazati sa zumanjkom, posipati sezamom, kimom...pece se tridesetak min na 180.

I to je to. Jednostavno da jednostavnije ne moze biti. Mekano iznutra, hrskavo izvana.

Dobar tek!

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 25 ožu 2013, 23:18

prijava br. 25
mirci

Pirov kruh sa pancetom


slika


250g pirovog brašna
250g bijelog pšeničnog brašna
40g svježeg kvasca
60g maslaca
1 žličica šećera
1 žličica soli
1 jaje
250ml mlakog mlijeka

200g pancete

U zdjelici otopite kvasac u pola dl mlake vode i dodajte žličicu šećera te ostavite da se diže na toplom.
U drugu posudu prosijte obje vrste brašna i dodajte sol. Umiješajte dignuti kvas pa dodajte mlijeko, omekšali maslac i lagano tučeno jaje. Umijesite u glatko i elastično tijesto. U posudu pospite malo brašna na njega stavite tijesto, prekrijte krpom i ostavite da se udvostruči. Nakon toga još jednom premijesite i opet ostavite da se udvostruči.
U međuvremenu pancetu sitno narežite na trakice i popržite na tavici bez dodavanja masnoće. Pustite da se otopi pa maknite sa vatre i ohladite.
Tijesto razvaljajte u obliku pravokutnika u duljini kalupa za kruh pa da premažite otopljenom masnoćom i pancetom. Zamotajte u savijaču te ju stavite u kalup za kruh prekriven pek papirom.
Pecite u zagrijanoj pećnici pola sata na 180°C.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 25 ožu 2013, 23:21

prijava br. 26
olja


Proja



slika


"Obična", "seljačka" proja je, 'ajmo reći, sirotinjska hrana. Wikipedia kaže da je proja zapravo kukuruzni kruh. Pravi se od krupno mljevenog kukuruznog brašna, soli i vode. I to vam je recept :)

Specijalno za potrebe ove igre, potrudila sam se i izmjerila sastojke, a da ta "obična" proja ne bi bila baš toliko obična i da se ne bi sramila pred objektivom, ispekla sam je u kalupu za kuglof :) Vi se, naravno, ne morate tako praviti fini. Ukusna je i onako "obična" ;)

Od sastojaka sam koristila:
30 dg kukuruznog brašna
3 dl vode
oko 30 ml ulja
1 žličicu soli

A cijeli postupak se sastoji u tome da se svi sastojci izmiješaju kako bi se dobilo gusto, meko tijesto koje se potom izlije u lim (ili kalup za kuglof :nokti ) i peče oko 45-60 minuta na 200°C, dok ne dobije finu, zlatnu koru.

Odlično se ljubi s kiselim kupusom :dada


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: KUH. ISTRAŽIVAČI - kruh i peciva (03/2013)

PostPostao/la Solea » 25 ožu 2013, 23:23

prijava br. 27
aa

Ruska pletenica

tijesto

600 g brašna
1 kesica suhog kvasca
10 g šećera
10 g soli
100g maslaca
1 žlica limunovog soka
300-400 ml vode ili mlijeka

punjenje

50g otopljenog maslaca
1 češnjak češnjaka
3 žlice svježe sjeckanog ruzmarina
50 g ribanog parmezana

Prosijati brašno i u sredini napraviti udubljenje. U to udubljenje usuti kvasac, šećer i malo toplog mlijeka i pustiti da nadodje. U ostatku mlijeka otopiti maslac. Kad se kvasac zapjeni i digne zamijesiti tijesto. Pustiti ga da se diže 1h.
Premijesiti i razviti u veliki pravougaonik. Premazati maslacem, posuti začinima i čvrsto zarolati. Tako dobiveni rolat prerezati po dužini i ispreplesti. Staviti u kalup, premazati maslacem ili žumancem, posuti sjemenkama i pustiti da se diže 20-40 minuta dok se ne udvostruči
Peći na 210C 10 minuta, potom smanjiti temperaturu na 180C i peći jos 30 minuta.



slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03


Natrag na Recepti - arhiva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.