Sada je: 29 ožu 2024, 07:35.

K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

Moderatori/ce: Hope77, mrava

K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 07 sij 2015, 23:51

latica nam je ponudila tri teme, mi smo najviše glasova dale siječanjskom detoksu


Siječanjski detoks - od shakeova preko grickalica (npr. keksi bez šećera) do cjelovitih obroka - hrana koja čisti organizam, jela koja su lagana, nemasna, okrepljujuća i zdrava (bogata vlaknima, vitaminima i sl.)



Prijave šaljite objema moderatoricama (Leni i meni), kao i do sada - recept + najviše 2 fotke, vlastite, autorske, neobjavljivane na netu.

Prijave primamo do 25.1. :zivili
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 15 sij 2015, 15:33

prijava br. 1
snowwhite

Salata od bulgura

Sastojci:
bulgur 250 gr
feta sir 250 gr
mladi luk 3 komada
cherry rajcice 1 paket
1-2 paprike (za bolji izgled uzeti žutu, zelenu i crvenu)
bademi 20-30 gr
indijski orascici 20-30 gr
persin
sol, papar
kumin, kurkuma, kardamom
aceto balsamico

Priprema:
Skuhati bulgur, cca 15 minuta, narezati sve navedeno povrce na sitno, smrviti fetu,
dodati bulgur kad se ohladi, dodati bademe i indijske, zaliti acetom i zacina po želji.

Ja nisam stavila ni kurkumu ni kardamom jer to nemam u kuhinji i dalje je odlična.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 19 sij 2015, 12:19

prijava br 2
latica

Brokula s limunom

recept s linka: http://lecheflja.dobrahrana.jutarnji.hr/pecena-brokula-s-limunom/ - svakako pogedajte za inspiraju jer su fotke puno ljepše od mojih ;)

Sastojci (za 3 osobe):
2 brokule
1/2 glavice češnjaka
1/2 domaćeg limuna
sol
papar
maslinovo ulje

Postupak:
Očistite i operite brokulu. Cvijet usitnite na manje cvjetiće, a stabljiku na kockice. Češnjak (kojeg ide podosta) i limun nasjeckajte na ploškice. Ako je limun domaći, ostavite i koricu dakako.
Posložite sve na papir za pečenje i pecite za 200-250 stupnjeva 20-ak min. tj. dok cvjetići ne postanu smećkasti. Začinite sa solju, paprom i malo maslinovog ulja. Po želji naribajte malo limunove kore, dodajte još koju kap limunovog soka i Bob’s your uncle.
Ja sam je pravila uz smeđu rižu!


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 19 sij 2015, 12:31

prijava 3
latica

Zeleni napitak

Ovo je moj omiljeni shake:

2 šake špinata ili blitve (ali samo listići, bez stabljika)
jedna jabuka ili kruška, narezana
jedna manja banana, narezana
pola grejpa
dva kivija
žličica spiruline
malo agavinog sirupa
voda ili sok od jabuke (može i kokosovo mlijeko)

Sve staviti u blender i smiksati!

Neka od pravila za dobar shake su sljedeća:
1. mora biti neko kremasto voće, tipa banane, manga i sl. da poveže sve to, da se ne stvori ona pjena na vrhu, a ostalo spusti dolje
2. mora biti i tekućine - dakle voda, bilo koji voćni sok, jer inače se neće dobro smiksati
3. zeleno lisnato povrće (dakle može špinat ili blitva, ali može i kelj, kupus i sl.) bolje paše uz nešto kiselkasto nego uz nešto slatko, zato treba staviti nešto od agruma. ja stavljam grejp jer ga očistim, moj blender ne smiksa dobro naranču ili mandarinu, a da se ne osjete one žilice. zato naranču ili limun ocijedim, ne stavljam cijele
4. zelena boja je od spiruline, ne od špinata ;)
5. može se naravno staviti voće po izboru, a dobro je staviti i chia sjemenki, ili žličicu kokosovog maslaca, ovisno što vam paše ...

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 22 sij 2015, 17:21

prijava br. 4
mirci

Overnight zobena kaša

Navečer u teglicu stavite 4-5 vrhom punih zobenih pahuljica i prelijte ih sa 1dl domaćeg kefira. Dodajte 1 žličicu meda. Poklopite teglicu poklopcem i dobro protresite. Preko noći ostavite u hladnjaku. Ujutro nakon buđenja izvadite teglicu na sobnu temperaturu da se temperira dok se vi spremate. Otvorite poklopac, dodajte još 2dl kefira ili jogurta po želji, umiješajte 2 velike žlice mljevenog lana i obilno pospite cimetom. Pojedite odmah uz čašu limunade ili poklopite i ponesite na posao.
Kaši možete dodati i suho voće, smrznuto ili svježe voće, oraščiće, što god želite ili volite.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 25 sij 2015, 23:06

prijava br. 5
potica

Juha od poriluka i celera

Poriluk i celer su dva sastojka idealna za lagano čišćenje organizma, trebalo bi ih jesti sirove jer tada najbolje djeluju, ali sasvim dobro djeluju i u jednoj ovakvoj krepkoj juhici.

1 žlica maslinovog ulja
½ manje glavice luka (cca 25 g)
300 g poriluka
1 veća mrkva
300 g celera
1 l vode ili povrtnog temeljca
Sol, papar


Narezati sve sastojke na male kockice. Na ulju popržiti luk, dodati poriluk, malo posoliti i nastaviti kuhati dok luk ne povene. Tada dodati celer i mrkvu, kad malo omekša zaliti vodom i kuhati dok sve ne omekša. Cjediljkom izvaditi maleni dio povrća a ostalo blenderom usitniti. Vratiti dio koji ste usitnili u lonac i po potrebi doliti još malo vode, dodati soli i papra ako treba i još malo prokuhati. Vratiti ne usitnjeno povrće, lagano promiješati i poslužiti, u tanjuru se može dodati i žlica kiselog vrhnja.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 25 sij 2015, 23:07

prijava br. 6
potica

Salata od celera, mrkve, jabuke i ...

1/2korijena celera
2 veće mrkve
2 kisele jabuke
1 limun – sok
1 cikla svježa
3 cm tanjeg poriluka narezanog na sitne kockice
1 jogurt, žličica hrena, sol, papar, češnjak po želji


Oguliti celer, mrkvu i jabuku, sve naribati na veći ribež i odmah zaliti sa sokom od jednog limuna, dodati sol i papar i dobro promiješati. Podijeliti smjesu na dva dijela i u jedan dodati ribanu ciklu a u drugi na rezani poriluk. Jogurt promiješati sa žličicom hrena i po potrebi soli i papra i umiješati u salate. Prema svom ukusu možete dodati u dio gdje je cikla malo chilli praha ili narezati češnjak, u stvari u ovu salatu možete staviti sve što volite a čini vam se da bi pasalo. U originalnom receptu još u salatu idu tostirani, mljeveni lješnjaci i majoneza ali meni ta kombinacija ne paše.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - Siječanjski detoks

PostPostao/la Solea » 26 sij 2015, 00:05

prijava br 7
zauvijekmama


Wok povrce s puretinom


slika

Na maslinovom ulju preprziti luk i cesnjak, kada se zarumeni, dodati puretinu izrezanu na kockice.
Kada se sve zajedno poprzi, dodati povrce koje imate-ja sam stavila šanon, tikvice, brokulu, rajcicu, papriku, mrkvu...sve ono sto mi je bilo viska u hladnjaku.
Sve zajedno posoliti i lagano prziti u wok tavi oko 20 minuta.
Posebno skuhati rizu i dodati u smjesu ili servirati zasebno.
Lagano i jako ukusno jelo.
Kolicine nikada ne vazem, stavljam otprilike.
DOBAR TEK!

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03


Natrag na Recepti - arhiva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron