Sada je: 24 lip 2026, 12:37.

Natjerati dijete da jede?!

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 06 ruj 2012, 15:01

Evo naš problem. Imam curicu od 2god i 5 mj. Od kada je počela dohrana jela je sve živo. Mislim da ni prasci to ne bi jeli, variva svih oblika , boja, divota. Sa god dana je bila anemična, onda prestala jesti voće, dobila ferum, anemija se izlječila. Onda krenila u jasliceu 9 mj, jela i dalje super, počela i voće. I onda opet stala u 11 mj jesti. Nije stala, nego postala izbirljiva. Ja pokušala i držati ju malo gladnom ali neće jesti ono što je prije jela nikako. Ni u vrtiću ni doma. Jede čokolino, griz, ribu(srdelu s dračom može pojesti), meso, voli maslinovo ulje, juhu, kašice. Prvo nisam htjela raditi problem od hrane, jer mi se činilo ako ju silim da ću dobiti samo kontraprodukt. Pa su onda tete u jaslicama žugale pa ju pokušala ja sjesti i nema micanja dok ne pojedeš, ali ništa nisam dobila od toga. U 1mj. ove god smo opet išli vadit krv i opet anemična. Pa si mislim da nije izgubila apetit zbog anemije. i pila je željezo 6mj, i dalje vrijednosti nalaza nisu prešle donju granicu. Sada je opet krenila u jaslice, ne jede tamo, doma 3 dana nije htjela ručak, danas je pojela. Tražila sam uputnicu za hematologiju za detaljnije pretrage. Sad ne znam ni sama tko je kriv za ovo sve. Ja, anemija, jaslice? Jesam li ju trebala siliti da jede ? Prode li ta faza odbijanja određene vrste hrane? S tim da je ona bila anemična i kada je jela sve. Je li to normalno? A najviše me kopka što mi je jedna mama rekla da ju trebam namlatiti i da vidim kako će onda jesti. Ili joj stisniti obraze i ugurati hranu pa ako pljune onda to opte joj staviti u usta, jer je to za njezino dobro. Meni je to zlostavljanje djeteta. Onda si mislim možda ja griješim jer njoj dijete jede sve! Jesam ja preblaga, popustljiva? Pokušavali smo mo i animirati i igrati, al neće jesti ono šta ne želi i gotovo. Danas iz čista mira uzela žlicu pure i pojela. Ima li tko kakvih iskustava i kakvo je vaše mišljenje? Trebamo li ih maltretirati da jedu ili strpljivo stavljati na tanjur i čekati? Ne želim da mi dijete sjeda za stol s grčem u želucu, mislim da bi se za to vrijeme trebalo osijećati ugodno. Ili nisu sva djeca ista, nekome se može gurati žliva u usta nasilno i ne srušiti mu samopouzdanje?
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tanjabb » 06 ruj 2012, 15:07

Trebamo li ih maltretirati da jedu ili strpljivo stavljati na tanjur i čekati?

Staviti na tanjur i cekati. Nudi joj stvari koje ti smatras da su za nju dobre (a koje je do sada normalno jela, ako bas ima animozitet prema nekoj hrani to joj neces davati). Ako nece za rucak, dobiti ce za veceru. Nemoj nuditi zamjenske stvari.
Ali nikako nikako ju nemoj fizicki prisiljavati, gurati na silu hranu u usta, tuci ju jer ne jede :strah ... kakav ce odnos to dijete stvoriti prema hrani i hranjenju?? Grozno.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26106
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Mala Bornica » 06 ruj 2012, 15:08

Moje najstarije dijete ima 11 godina, sigurno 9 godina nije stavila nista od voca u usta. Tesko joj je i u ruku staviti voce. Nista joj ne fali :dunno . Od povrca jede malo graska i spinat. Nije to povrce koje mozes jako cesto kuhati. I opet, nista joj ne fali. U vrticu je jednom teta uzela si u zadatak da svu djecu natjera pa pojedu salatu. Moja cura je uredno sve ispovracala, teti je bilo grozno. Ako nece nece, nisam tjerala, ne tjeram. Jos uvijek joj nudim, ona od ija, nadam se da ce doci dan da ce nesto i pojesti od voca.

Sad vidim sta je tanja savjetovala, dobro zvuci:).
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 16012
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tratinčica1711 » 06 ruj 2012, 15:09

i moj je u zadnje vrijeme postao izbirljiv, no ne silim ga. Pogotovo ga ne bih zbog toga puknila po guzi ili trpala u usta. Nađemo se na sredini npr. serviram na stol pire i neko meso, on kaže: ja ne volim pire. Ok , evo ti kruha i mesa. Sutra dan neće grah tj juhu iz graha, ok- izvadim grah gusto bez juhe i malo mesa. Uglavnom, ne silim ga da jede jer se bojim da će tek onda zamrziti pojedina jela, jer mislim da je to njima samo hir/ faza/ štogod.. mene pati što moj neće salate nikakve vrste :roll
F- 2009. :belji
L- 2012. :mali
Avatar
tratinčica1711
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2269
Pridružen/a: 02 ožu 2009, 11:57
Lokacija: živim u oblacima..

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tanjabb » 06 ruj 2012, 15:16

Tratincica, doci cete i do salate.

Sa zamjenskom hranom sam mislila na gresku koju mnogi roditelji naprave kad djeca udju u ovu fazu da pocnu odbijati stvari koje su do tada normalno jeli pa na kraju jednu samo tijesto sa tijestom :mrgreen . I izrastu u ljude koji ne jedu ovo, ni ono.
Moj stariji npr. ne voli paradajz i ja mu ga uopce ne nudim. Pojest ce spagete sa salsom ali sirovi paradajz no way. Zato jede zelenu salatu npr.
Bitno je da jedu nesto od povrca i nesto od voca i nesto od zitarica i nesto od proteina... ako me kuzite. Ne moraju svi jesti sve niti je to normalno. (ni ja ne jedem sve) Ali ne treba se dovesti u situaciju gdje dijete ne jede NISTA od povrca jer kao sto svi znamo u zivotu treba jesti povrce jer je zdravo.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26106
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la IINA » 06 ruj 2012, 15:29

Ovak kako tanja piše.
Dijete ti ima 2,5 godine i taman je u fazi da isprobava tuđe živce :nata
Nudi normalne obroke i ako neće-ne mora.
Probaj ignorirati i ne pridavati veliku važnost jelu.
Onda će joj dosaditi.
Jedino je pitanje kako se tete prema tom odnose u vrtiću. :/ :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6923
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la ema emily » 06 ruj 2012, 15:40

Nisam bas sasvim razumjela iz tvog posta da li ona odbija cijele obroke ili samo odbija odredjene namirnice ali svaki obrok ipak pojede nesto od ponudjenog?
slika slika
slika slika
Avatar
ema emily
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 15 pro 2005, 14:16
Lokacija: Zagreb

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la alexandra » 06 ruj 2012, 17:24

IINA je napisao/la:Ovak kako tanja piše.
Dijete ti ima 2,5 godine i taman je u fazi da isprobava tuđe živce :nata
Nudi normalne obroke i ako neće-ne mora.
Probaj ignorirati i ne pridavati veliku važnost jelu.
Onda će joj dosaditi.
Jedino je pitanje kako se tete prema tom odnose u vrtiću. :/ :dunno


X
a tetama u vrtiću bi ja ako treba na pismeno dala da se izvole držati mojih pravila. ako neće, ne mora. neka bude gladna.

doma imam jednu koja od voća jede samo banane :mrgreen ima 12 godina i cijeli život ima savršenu krvnu sliku.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mao » 06 ruj 2012, 18:55

alexandra je napisao/la:
IINA je napisao/la:Ovak kako tanja piše.
Dijete ti ima 2,5 godine i taman je u fazi da isprobava tuđe živce :nata
Nudi normalne obroke i ako neće-ne mora.
Probaj ignorirati i ne pridavati veliku važnost jelu.
Onda će joj dosaditi.
Jedino je pitanje kako se tete prema tom odnose u vrtiću. :/ :dunno


X
a tetama u vrtiću bi ja ako treba na pismeno dala da se izvole držati mojih pravila. ako neće, ne mora. neka bude gladna.


x
doma imam jednog visokog i mršavog, godina sedam, koji jede sve osim banana (i kelja). Nikad siljen, ali su mu slatkiši ograničeni, vrlo, a sokovi nam se redovito pokvare u hladnjaku (to otvaramo kad nam dođu gosti).

Htjela sam ti preporučiti knjigu obiteljskog psihoterapeuta Jespera Juula Hura!Idemo jesti! Nisam ju čitala (e tih problema nisam imala), ali sam čitala druge njegove knjige i pohađala predavanja, i opet ću, kada bude navratio do nas. Vrlo je čitan i vjerojatno u svakoj boljoj knjižnici možeš naći njegove knjige.

I da, ja bih svakako provjerila krvnu sliku, moguće je da zaista nema apetita zbog manjka željeza.

Sretno.
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la milka » 06 ruj 2012, 19:31

ajme meni i ja ću se prištekat na ovu temu
moja jede samo čokolino , jogurt i tu i tamo voće.... 20 mjeseci...to je za poludit. od rođenja je zeznuta, al onda je sa godinu dana počela dobro, i onda opet prije 5 mjeseci stala. ja sam više luda. jedino čvakne nešto dok mi ručamo, pa dođe meni u krilo i brljači, al bar tako 5-6 zalogaja pojede, i to bilo čega! znači nije stvar da ne voli, jer ona pojede tih par zalogaja ma šta god mi jeli al to je to....
jedini konkretni obrok koji pojede u normalnoj količini je čokolino. znam znam, nije to pametno, al ili to ili ništa....nije uspilo ni da je pustim da gladuje, pa joj prbam dat, a i ne mogu si to priušti, jer oduvijek slabije napreduje sa težinom...
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mamma4 » 06 ruj 2012, 19:35

Teško je tu biti pametan,i ja imam jednog petogodišnjaka koji je u ovih par godina imao neke svoje faze što se hranjenja tiče! Dok je bio beba i kad je počeo s dohranom jeo je stvarno sve živo,što god bi mu se ponudilo,onda je sa neke dvije godine isto tako došao u fazu da neće jesti neke stvari npr.jaje! Nije mu htio ni blizu,čak sam ga probala zakamuflirati u neku hranu,ali nije bilo šanse da ga ne prepozna i automatski neće jesti! I tako mi jaje nismo jeli...sve do jednom kad mu se ničim izazvano odjednom počelo sviđati i sad ga jede bez problema,čak mi zna doći tražiti me da mu skuham jaje! S graškom obrnuta priča,volio ga je jesti sve do jednom kad mu je zavrtilo u glavu da mu to više nije fino,ali tu nam je trik kamuflaže pomogao,i dan danas kad u nekom varivu ima graška,ja ga zdrobim vilicom da ga ne može prepoznati i pojede ga! Ali neke stvari ni s kamuflažom ne prolaze, tada ga jednostavno ne silim da jede nešto što neće-možda zavoli za mjesec-dva ili godinu,a možda i nikad! Ni ja ne jedem sve,pa tako ne očekujem ni da on sve jede! Bitno mi je samo da jede barem nešto iz pojedinih grupa namirnica! Od salate jede samo svježi paradajz i kisele krastavce i nema šanse da mu uvališ zelenu salatu ili bilo kakvo drugo povrće na salatu! To ne znači da možda jednog dana neće i to jesti!
A to sa nasilnim guranjem hrane u usta i onda pononim guranjem ispljunutog je meni prestrašno :strah možda kod nekog to pali,ali ja to nikad nebi radila :bigno
G 2007
M 2011
L 2015
Avatar
mamma4
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 560
Pridružen/a: 02 tra 2011, 10:29
Lokacija: Cirkus

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la zadranka » 06 ruj 2012, 21:29

Kod mene svi izbirljivi osim mene. Ni mm ne mogu natjerati da pojede blitvu,a kako cu onda dijete.
Uglavnom ja mojoj izbirljivici svaki dan fino serviram rucak za stol,ona brljavi,mulja,drobi (nekad pojede ) a ja uporna svaki dan serviram i nudim pa valjda ce i kod nje se jednom desiti klik. Cekati cu ja.....
Jede ona od svega po nesto,od voca banane,kruske,jabuke i narande. Od mesa piletinu,od povrca bizi,mahune,a od ostalog frigani krumpir,pastu,mljecno sve. I da ne zaboravim palentu i kruh :)
Moje misljenje je da od tjeranja nemam nikakve koristi,a od mojih prija vidim da je jako popularno ako nece rucak,evo ti monte ili neki oni pudingino,dukatino i ostalo. Nisam ja sad skroz protiv toga ali ove zamjene po meni jos gore naprave :dunno ali tko tu moze biti pametan.
25.9.2010 mamina princeza i ljubav najveća
22.08.2012-andjeli moji
29.1.2013moj princ
Avatar
zadranka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 679
Pridružen/a: 03 stu 2010, 11:54

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 06 ruj 2012, 21:32

ona je anemična, već je 6 mj na terapiji ferum lekom, željezo i dalje nisko. Bilo nisko i kada je jela sve.
Nisam bas sasvim razumjela iz tvog posta da li ona odbija cijele obroke ili samo odbija odredjene namirnice ali svaki obrok ipak pojede nesto od ponudjenog?

Ovako je izgledalo do sad. za ručak bi bilo uvijek i ono šta ona voli. npr.neće meso u toču, onda ispečem meso i krumpir,pojela bi meso. sada je počela odbijati ručak, tj. pojede 2 žlice i gotovo. rižot inače pojede bez problema, od jednom neće. Ode leć, probudi se kaže da je gladna, ja joj dam rižot od ručka, ona neće. Jedan dan je do 6 popodne pojela malo kore od kruha. Išla sam vidit hoće li pojesti ručak. I ona vesela što je najbolje. A sad je krenila u jaslice i ne mogu ju testirati koliko će izdržati. Bih li trebala? Ne znam više ni sama. Ja isto mislim da treba biti strpljiv , ponuditi pa ćemo viditi. Ja isto nisam jela milijun stvari, a onda sam u pubertetu počela sve tamanit i paziti šta jedem.
Šta, da joj ne dajem međuobroke, da joj dam za večeru ono od ručka? Šta ako ni onda ne bude htjela?
U jaslicama sam isto tetama rekla da ju ne tjeraju. Jednom su me pitala jesam li zato da ju prisile. Ja sam odbila. Još najbolje da mi počne odbijati zbog ručka ići u jaslice. I kako bi one to nju natjarale????????
Ali nikako nikako ju nemoj fizicki prisiljavati, gurati na silu hranu u usta, tuci ju jer ne jede ... kakav ce odnos to dijete stvoriti prema hrani i hranjenju?? Grozno.

ma ne pada mi na pamet ju prisiljavati ju fizički da jede. Ja samo sebe zamislim da meni netko gura hranu u usta. Grozno.
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 06 ruj 2012, 21:37

i ne dajem ja zamjenu za ručak. Ako nećeš jesti, ne moraš. ali ako neće ni kada se probudi , pa ni 2 sata poslije. To mi je problem. a muka mi ju ostaviti da toliko gladuje jer je anemična , pa krenila opet u jaslice. Al miša joj njezinog može pojesti kašicu. Možda bi ju stvarno trebalo ostaviti 3 dana pa da vidimo. Srce ti govori jedno, razum drugo
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la zadranka » 06 ruj 2012, 21:45

švrćili je napisao/la:i ne dajem ja zamjenu za ručak. Ako nećeš jesti, ne moraš. ali ako neće ni kada se probudi , pa ni 2 sata poslije. To mi je problem. a muka mi ju ostaviti da toliko gladuje jer je anemična , pa krenila opet u jaslice. Al miša joj njezinog može pojesti kašicu. Možda bi ju stvarno trebalo ostaviti 3 dana pa da vidimo. Srce ti govori jedno, razum drugo

U potpunosti te razumijem,nebi ni ja mogla ostaviti dijete da bude bez hrane dugo.
Ja se nadam da su to prolazne faze i da ce jednom sjesti za stol i "polizati" tanjur.
25.9.2010 mamina princeza i ljubav najveća
22.08.2012-andjeli moji
29.1.2013moj princ
Avatar
zadranka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 679
Pridružen/a: 03 stu 2010, 11:54

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la angel » 06 ruj 2012, 22:49

švrćili je napisao/la:ali ako neće ni kada se probudi , pa ni 2 sata poslije. To mi je problem. a muka mi ju ostaviti da toliko gladuje jer je anemična , pa krenila opet u jaslice. Al miša joj njezinog može pojesti kašicu. Možda bi ju stvarno trebalo ostaviti 3 dana pa da vidimo. Srce ti govori jedno, razum drugo

imam jednu takvu.Devet joj je godina,stanje se normaliziralo,koliko-toliko.Jede ali još ne doživljava tu hranu,sjedi s nama za stolom ali ona nije tu,luta negdje.A dok je manja bila,muke žive da bi pojela nešto :ajme
mene su svi savjetovali da je ostavim da ogladni,ali vjeruj mi ako bi pregladnila tek tada ništa ne bi pojela.Zato sam je češće a po manje hranila.
nemam savjet već naoružaj se strpljenjem i polako,dan po dan :hug
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la angel » 06 ruj 2012, 22:51

alexandra je napisao/la:

doma imam jednu koja od voća jede samo banane :mrgreen ima 12 godina i cijeli život ima savršenu krvnu sliku.

:) kao i moja samo što ona jede jabuku,ali jako rijetko :roll a krvna slika joj odlična.
Avatar
angel
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3868
Pridružen/a: 29 lis 2007, 23:43
Lokacija: Gdje Neretva hladna teče

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la tratinčica1711 » 06 ruj 2012, 22:55

moj u vrtiću pojede sve redom.. i salate, jogurte, variva , ma sve... samo kod kuće ima posebne prohtjeve :roll
F- 2009. :belji
L- 2012. :mali
Avatar
tratinčica1711
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2269
Pridružen/a: 02 ožu 2009, 11:57
Lokacija: živim u oblacima..

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la lastavica » 06 ruj 2012, 23:00

pokušaj staviti na papir što sve pojede u jednom danu pa možda vidiš da to ipak nije tako malo.
Mi nismo imali faze jedenja i nejedenja nego je puževim koracima povećavala količinu. I s dvije godine se sve to svodilo na par žličica.
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15465
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la noah » 06 ruj 2012, 23:21

Ja sam isto imala problema sa starijim kako sa početkom dohrane tako i poslije godine dana,a i dan danas je nemiran za stolom i zna uzeti zalogaj i ode se igrati pa se opet vrati po novi zalogaj,sva sreća da nije uvijek tako. ja sam morala izbaciti međuobroke i slatkiše da bi mi pojeo tri glavna obroka,sada slatkiše dobije ali umjereno dva reda čokolade iza ručka ili 1 monte ili par keksića, a primjetila sam kad uopće nema slatkiša da mi više jede voće i čak ono koje zna ponekad odbiti. nikad mu nisam davala (ako neće jesti ručak) zamjenu, recimo taj monte ili nekakav namaz na kruhu,nego kad ogladni nudila opet ručak. bila sam uporna sa povrćem a i voćem ne u smislu guranja već svakodnevnim nudenjem bez drugih opcija, ili jedi to ili ništa! i upalilo je sa povrćem a voćem djelomično.
on sada jede sve super osim voća od kojeg voli najviše banane,jabuke,lubenice i kruške,ovo drugo sezonsko voće neće ni da okusi. Cijedim mu obavezno svaki dan iza ručka sok od naranče.
Imam par primjera djece koja su odbijala ručak i dobivala monte sa mišljenjem mama- bolje išta nego ništa, pa su na kraju dobile djecu koja su za ručak samo htjela monte ili puding i ništa drugo!! Tako da to- bolje ikaj nego nikaj po meni je prepovršno. Ja mislim, ako pazim na svoju ishranu koja je raznovrsna da je isto tako bitno i bitnije paziti što djetetu staviti u usta,odnosno čime ga hraniti. Sretno Švrćili i bude ona papala, sigurno će proć ta faza odbijanja!

P.S. kaj se tiče anemije,ja sam cijeli život anemična bez obzira na raznovrsnost prehrane i terapije sa ferumom,valjda je to takva genetika i eto valjda je za moj organizam takva koncentracija Fe normalna, neki organizmi jednostavno imaju svoje referentne vrijednosti!!
N 18.08.2011.
T 23.01.2008.
Naše dvije zvijezde doputovale sa nebeskog svoda u mamino i tatino srce...
Avatar
noah
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 662
Pridružen/a: 31 ožu 2012, 16:12
Lokacija: u drugoj dimenziji

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 07 ruj 2012, 08:58

Strpljenja, strpljenja i još puno strpljenja (osim ako nije zdravstveni problem) - otkad sam shvatila da je to zaista najbolji lijek upala sam u zen :lebdi :lol

Moja je isto uvik sve jela. I u vrtiću. A o nda navršila 3 godine i počela svašta govorit.
Jedan dan neće ručat s nama. Lijek za to (kod nas): ne moraš, ali poslije nema. Ne moraš, ali se zato poslije nećemo ići šetat - ili slično). I onda ja i mm nastavimo jest i ignoriramo je. Da vidiš kako trči za stol. Ok, nekad dođe iz vrtića turbo umorna pa cendra, onda je pomazimo, odobrovoljimo i idemo za stol. Mislim da je bit svega da ne gubiš živce, ali da uz razne tehnike ipak dođeš na bitno.

Isto je s jelom. Nekad je sve sama jela. Sad pojede 3 zalogaja i mama daj mi ti. Prije bi je i vikala i svašta, sad uzmem i dam joj. Kad vidim da oće sama jest, al joj valjda dosadi šta da radim ipak je barem nešto sama pojela.

A šta se tiče pojedine hrane. Moje dijete je jaaaako uporno. Probala sam je nagovarat, i navečer dat od ručka i svašta. Samo bi se posvađale. Nema svrhe. Voće: jede šljivu jer nam je stablo usput dok šetamo pa voli brat sa stabla. Jagodu pojede kad ih idemo zalijevati. Ostalo voće (osim banane) SAMO ako ga smiksam u sokovniku.

Kad nije htjela meso, miksala sam ga u pire, ma dovijaš se na svakakve načine samo nek pojede šta je bitno. Jedno vrime smo polpete od tikvica zvali piletina jer je samo tako bilo šanse da je pojede.

Nije da ja volim lagat svome djetetu, al kad je hrana u pitanju, nek je zove kako hoće samo nek pojede, jer to ionako uvijek traje tri dana i onda je prođe. A stomak pun.

Nadam se da ti ovih par konkretnih savjeta može pomoć.
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 07 ruj 2012, 09:06

Slatkiši kod nas nisu na izvolte pa joj ne padaju često na pamet. Ako želi nešto sama uzet za jest iz frižidera (a to joj je poseban gusšt) praktički joj je uvijek zdrava hrana na vidiku.
Nemoj se nervirat, samo nemoj zdravi obrok mijenjat sa slatkišima - ono tipa samo nek je nešto pojela.
Bitno je da je zdravo, a onda joj možeš dat da sama izabere npr. mlijeko ili jogurt, banana ili jabuka. Nek se osjeća važnom da sama izabire.
Mislim da hrana treba predstavljat zadovoljstvo, nikako muku. Sjećam se kako su mene silili da moram jest tikvice :strah Ni dan danas ih ne jedem ;)
Meni osobno je najljepše kad mm i J dođu kući, sjednemo za stol, ručamo i uživamo. Vidim da je i ona tad turbo sretna.
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mrs. eastwood » 07 ruj 2012, 09:25

black_lady je napisao/la:Mislim da hrana treba predstavljat zadovoljstvo, nikako muku...

x

i zato mi ovaj naslov topica tako bode oči.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la † Volvo » 07 ruj 2012, 14:40

Sve su već cure rekle :dada - pročitaj si i "Hura idemo jesti!" Jespera Jula, neće ti riješiti "problem" ali će ti pokazati da nešto može ili ne mora problem biti ;)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 07 ruj 2012, 14:51

Na sve moguće načine se trudim od početka da ručak bude zadovoljstvo, jedva sam čekala da počne jesti sve pa da možemo jesti zajedno. Ona sjedne na svoje mjesto za stolom, gledamo da ručamo što češće zajedno. I čini mi se ako ja napravim problem od hrane, da ćemo ga imati. Zato nema vike, prisiljavanja.
Kod: Označi sve
pokušaj staviti na papir što sve pojede u jednom danu pa možda vidiš da to ipak nije tako malo

ma možda i nije to toliko malo, iako zna biti na dane malo, nego je prije jela puno i kvalitetno. A uvijek mršavica.
Sada se svi čude kako slabo jede i da bi morala više jesti. Kao da ja to ne znam!!!!!
Nema u nas slatkiša, možda dobije pez jednom tjednoi sl. Ali ako jede čokolino, dukatino, ja to računam kao slatko. Aj griz joj napravim bez šećera, ali moram staviti k.expres gore. Probala ja pomiješati kakao i malo šećera pa mi rekla:ovo k.expres je grozan. nije baš da ju možeš zeznit.
Isto mislim da je više djece koja su izbirljiva nego šta jedu sve. Ja sam isto bila grozna za hranu, ali sam morala pojesti, sa gropom u želucu i plačući. zato i ne želim nju siliti
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la Lorena82 » 07 ruj 2012, 18:23

i ja sa malim (2 godine i 4 mjeseca) imam velikih problema sa jelom. dok je bio na dohrani super je jeo, ama baš sve. u biti super je jeo sve do 1,5 godinu a onda su počeli problemi. sada on jede samo voće, povrće (variva), čisti kruh (ne želi nikakav namaz), rižu i voćne jogurte. nikako ali nikako ne želi meso, ribu, tijesto, niti krumpir. da se njega pita jeo bi samo voće i paradajz :mrgreen
to traje u nazad godinu dana. ima 13kg i visok je 93cm. odustala sam od mesa prije pola godine jer sam skužila da ga drži u ustima i onda pljuje po stanu dok ja ne gledam. više se ne uzrujavam, ne silim, ne vičem. ako hoće dobro, ako ne ne.
Avatar
Lorena82
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2556
Pridružen/a: 04 sij 2012, 09:48

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la švrćili » 08 ruj 2012, 14:09

sada on jede samo voće, povrće (variva), čisti kruh (ne želi nikakav namaz), rižu i voćne jogurte. nikako ali nikako ne želi meso, ribu, tijesto, niti krumpir

Hehe, hoćeš se mijenjati? ;) Moja hoće samo meso. A neće kruh cijeli nego koru. Iskreno, ja bi radije da jede voće i povrće nego meso, ni ja ga ne volim. A znam, trebaju mu proteini i to. A malo sira, jaje? Meni prija ne daje malome meso uopće, da jaje, ribu,mislim da je to ok
Avatar
švrćili
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 125
Pridružen/a: 22 srp 2010, 08:42

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 10 ruj 2012, 22:48

Po meni je bitno da pojede raznovrsno i kao što sam rekla često zakamufliram. Ne pitam je šta bi jela, Ne govorim šta je na tanjuru osim ako ne pita da joj ne skrećem pažnju. Nekad izrazi želju da bi baš jela nešto određeno i u tome joj udovoljim jer je to rjeđe.
Kad bi barem htjela jest salatu...
I da, da ste je vidjeli do prije par mjeseci rekli bi da joj ne dajemo ništa jest. U 7. mjsecu smo bili na moru, jela je ko luda, udebljala se i od tad ne gubi na kilaži. Totalna promjena, preko noći, a nismo radili ništa nova. Mislim da je to samo faza i treba biti strpljiv dok ne prođe. Ko da je to lako, zar ne? ;)
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la mao » 11 ruj 2012, 09:52

Probaj zarolati list salate (nezačinjen) i ponuditi kao palačinku. Moj tako jede salatu od uvođenja u prehranu, 12 ili 13 mjeseci.
Meni, kao maloj, salata je bila izvor trauma sve dok nisam na večeri kod prijatelja Engleza probala salatu bez octa (kakva se kod njih uobičajeno jede) i to je bilo, za mene, pravo otkriće. Ocat je bio taj koji mi je smetao (grizao, pekao). Od onda "pasem" redovito s malo maslinova ulja. Moj mali (kod kuće) i dalje salatu rukama i bez začina (vani se pavi fin).
Avatar
mao
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 427
Pridružen/a: 23 srp 2012, 12:22
Lokacija: provincija, zapad

Re: Natjerati dijete da jede?!

PostPostao/la black_lady » 11 ruj 2012, 21:08

Mao - hvala, čini se kao dobra ideja :)
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Sljedeća

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.