Sada je: 24 lip 2026, 18:25.

razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

Moderator/ica: direktorica svemira

razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la TanjaMT » 12 stu 2009, 21:43

kolegica mi rekla da kad se lose osjeca popije caj od crnog sljeza i bude joj bolje. po njezinom, dobar je za puno stvari (od ispadanja kose do hemoroida ;) )
i ja kupim u apoteci taj caj. pise "nije za djecu ispod 12 godina" :conf
zasto? znam da se bijeli sljez daje za kasalj, kako to da je crni takav no-no za djecu?
i da li je taj caj bas tako super kako ona tvrdi?
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5242
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la direktorica svemira » 13 stu 2009, 09:59

Crni sljez (Malva sylvestris), koristi se cvijet i biljka (herba), i siguran je za upotrebu i za malu djecu (čak im se i sviđa zbog ljubičaste boje).

Blagi je laksativ, izvrstan ekspektorans (olakšava iskašljavanje). Djeluje protuupalno i stimulira fagocitozu bakterija što pomaže bržem izlječenju infekcija. Koristi se za: dišne infekcije sa kašljem, probavne tegobe, iritiranu kožu (oblozi), iritacije i infekcije očiju (oblozi), i naravno kao blagi laksativ.

Spravlja se tako da se 1-2 jusne žlice preliju s 200-250 ml vruće vode, odstoji 10-15 min, a pije se 3-5 puta dnevno.

Bijeli sljez (Althea officinalis) , koristi se najčešće korijen, list i cvijet rjeđe. Od korijena se spravlja macerat u vodi tako da se tri pune jušne žlice korijena preliju s 6 dl mlake vode i ostave stajati jedan do dva sata. Kada se procijedi ne smije se zagrijavati jer bi se raspale sluzi koje nam trebaju. Ova doza se podijeli u 3-4 i tako pije tijekom dana. Može se koristiti i kao kapi za nos za djecu (i odrasle).

Macerat korijena u vodi koristi se kao antitisuik i ekspektorans, djeluje protuuplano kod upale grla, stavlja se kao oblog na iritiranu kožu, i također je blagi laksativ.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la TanjaMT » 13 stu 2009, 10:04

hvala kurtizana :kiss

(jutros si mi prosla kroz glavu, vidjela sam jednu dokumentaciju o ulju argana i jako me se dojmila. pa sam poslije malo provrtila net :) )
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5242
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 stu 2009, 11:23

okej, kad djetetu hoces pomoci s iskasljavanjem slajma, koji caj / sirup mu treba dati - crni ili bijeli sljez?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la TanjaMT » 16 stu 2009, 20:18

ja mislim bijeli, on olaksava iskasljavanje, a crni djeluje antibakterijski...
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5242
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 stu 2009, 20:46

tanja, kurtizana pise da su i jedan i drugi za iskasljavanje.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la TanjaMT » 16 stu 2009, 20:55

pa sto te onda muci :dunno ?
na listicu koji je bio u kutiji caja kojeg sam ja kupila stoji "kod prehlade, laganih upala sluzokoze u ustima ili zdrijelu, i laksih upala u probavnom traktu"
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5242
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 stu 2009, 20:58

pa zato sto se kod nas u ljekarnama uvijek daje taj jedan sirup od sljeza, ali ne znam kojega. pa me zanima. zanima me u cemu je razlika. nije mi bas jasna.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la TanjaMT » 16 stu 2009, 21:21

ja isto nisam ni znala da postoji crni, mislila sam da je sljez bijeli i to je to...
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5242
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la badada » 16 stu 2009, 21:33

ako crni nije za djecu ispod 12 godina onda bi za noju bio onda bijeli :|
07.09.2006. veliki zvrk
09.09.2013. mala zvrkica
Avatar
badada
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1621
Pridružen/a: 22 ožu 2007, 20:36

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la direktorica svemira » 17 stu 2009, 10:46

Razlika je jer su u pitanju dvije različite biljke (pogledaj gore latinkske nazive) a eto imaju slično djelovanje i rvacko nazivlje. Ima još hrpa ljekovitog bilja koje ima slično djelovanje.

Crni sljez je bolji ekspektorans.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: razlike izmedju crnog i bijelog sljeza?

PostPostao/la mamashnita od noje » 17 stu 2009, 10:50

hvala oj kurtizano.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01


Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.