Sada je: 24 lip 2026, 18:24.

caj od maslinovog lista

Moderator/ica: direktorica svemira

caj od maslinovog lista

PostPostao/la visnja71 » 20 svi 2009, 12:31

Da li netko zna,smiju li djeca piti taj caj? :alc
Avatar
visnja71
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 28 lis 2005, 11:03
Lokacija: VELIKA GORICA

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la Barbicook » 21 svi 2009, 14:05

Mogu. Pio je moj mališa od tri godine. Pogledaj na netu kako se radi za nas odrasle, mislim da je bilo 5 gr lišća na 2 dcl vode (ali nisam ziher), pa smanji količinu na više od pola. Mi pili mjesec dana, zbog salmonele i prošla je... Čaj mora kipiti 3 min, odstajati deset i onda se procijedi. I navali :alc .
Avatar
Barbicook
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 19 svi 2009, 10:24
Lokacija: zg

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la visnja71 » 21 svi 2009, 15:15

hvala, koliko cesto ga je pio na dan? citala sam da ima dosta jake nus pojave i da se ne smije piti s antibiotikom :shock:
Avatar
visnja71
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 28 lis 2005, 11:03
Lokacija: VELIKA GORICA

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la direktorica svemira » 21 svi 2009, 15:48

List masline je hipotenziv, hipoglikemik, diuretik, antipiretik.

Maksimalna dnevna doza je 15 g na 500 ml vode, podijeljeno u tri doze (za odrasle).

Pije se ili od svježeg lista, ili od suhog ali prethodno obrađenog na visokoj temperaturi. Čaj od listova koji prije sušenja nisu podvrguti višoj temperaturi ne preporučuju se za korištenje.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la visnja71 » 21 svi 2009, 15:59

Moze stetiti ili? imamo hrpu tog lisca, suhoga, koji prije susenja nije podvrgnut visoj temperaturi? Malena mi je alergicar, na kortikosteroidima je i povremeno ventolinu ide li taj caj s time? Da li bi joj taj caj uopce pomogao?
Avatar
visnja71
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 28 lis 2005, 11:03
Lokacija: VELIKA GORICA

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la direktorica svemira » 22 svi 2009, 12:56

Vulgaris sušenjem se raspadaju aktivni spojevi, zato ih treba na poseban način podvrgnuti visokoj temperaturi.

Za alergičare uopće ne vidim razloga zašto ga koristiti :dunno
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: caj od maslinovog lista

PostPostao/la Anavi » 15 stu 2009, 18:48

Upravo sam nabrala gomilu maslinovog lisca pa sad trazim odgovor za nacin pripreme caja. Sve mi je jasno osim sto ne znam kako susiti lisce jer na ovom forumu spominjete nekakvu posebnu termicku obradu prije susenja. Molila bih, ako netko zna, objasnjenje kakva je to posebna termicka obrada i sto mi je za ciniti s tolikim liscem jer sam ga namjeravala susiti vulgaris. I naravno, dal se caj moze raditi i od svjeze ubranog lisca. Hvala!
Anavi
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 stu 2009, 18:36


Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.